PT100 Çeşitleri (2, 3, 4 telli)

QPC

Üye
herkese selamlar:

arkadaşlar 2 telli, 3 telli, 4 telli PT 100 ler var bunların birbirlerinden olan farkları, kullanım yerine göre seçimleri nasıl yapılmaktadır.

iyi çalışmalar...

yunus teşekkür ederim

ama ben bu linkte 2telli 3 telli 4 telli pt100 ler arasındaki farkı göremedim.

saygılar...

ilginiz için teşekkürler arkadaşlar...

Ben 3 telli PT100 lerde,birisi ortak,ikisi ise paralel gördüm devreyi
Bunun amacı telin birisi koparsa diye ya da 2 sinden birsi başka yere referans olsun diye sanmıştım
4 tellilerde ise omajını ölçünce 2 tane pt100 barındırdığını gördüm
zaten yazar da etiketinde 2xPT100 diye
ama standardını amacını bilmiyorum,tahmini konuşuyorum.Fakat yapısı hakkında bir bilginiz olur belki bu vesile ile.

aralarında fark yoktur.hepsının ıcınde tek bır dırenc vardır.çıft kanalllılar harıc.mesafe arrttıkca omaj artar bu yuzden aynı dırenc 2 tellı kulanılması tercıh edılmez.3 veya 4 tellı tercıh edılır.2 telın dısındakı uclar mesfeden dolayı olan kayıpların bulunması vede bunun karsılıgı baglanacak olaan pls dcs konvertor veya kontrolorun gırısıne veroılır.o da bu mesafeden dolayı olan omaj farkını ona gore hesaplar.olay sadece budur.1 derece 0 .385 ohm a tekabul eder .oyleyse 1 ohm luk fark yaklasık 3 derece olur en kaba hesapla.

pt100 veya pt1000 olsun 0 C sıcaklıkta direnci 100 ohm ya da 1000 ohm olan sıcaklık ölçüm elemanlarıdır. bu elemanlar ısıtıldıkça dirençleri artar. uzak mesafelerde çekilen kablo direnç göstereceğinden fazladan sıcaklık ölçülmüş olur. örneğin pt100 kullandığımızı 20 derecede 110 ohm direnç gösterdiğini varsayalım. bunu ölçüm yaptığımız cihaza uzun bir kablo ile taşıdığımızda 10 ohm da kablo direnci olduğunu varsayım. toplamda 120 ohm etti. işte bu yüzden ölçüm cihazı ölçümü 20 değil 40 olarak yapacaktır. bu durum çekilen 3. kablonun ortak uçla arasındaki direnci ölülerek ve toplam değerden çıkarılarak ölçüm cihazı tarafından giderilir. eğer pt100 2 uçlu ise üzerinde çıkan uçlarından birisi 2 kabloya eklenir. diğer uç 1 kabloya eklenir ve cihaza taşınır. önemli olan cihazda 3 girişin olmasıdır. uzak mesafelerde muhakkak 3 uçlu bağlantı yapılmalıdır.

2,3,4 telli olmasının tek farkı sadece sensör ile ölçüm yapacak cihaz arasındaki mesafeye bağlıdır. 3mt kadar 2 telli 2-15 arası 3 telli 3-150 metre arası 4 telli kullanılır

2,3,4 telli olmasının tek farkı sadece sensör ile ölçüm yapacak cihaz arasındaki mesafeye bağlıdır. 3mt kadar 2 telli 2-15 arası 3 telli 3-150 metre arası 4 telli kullanılır

bu mesafe konusunda açıklık getırırmısın 4 telli olunca ne değişiyorda 150 mt den okunuyor

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri