pt 100

can3r

Üye
mrb lar yapacagım bir makina projesinde plc ile beraber pt 100 kullanmak istiyorum pt 100 ü başka bi r çevirici kullanmadan nasıl 0-10 v bilgi alırız .bunula ilgili elektronik devre veya yardımlarınızı bekliyorum şimididen teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Siemens in S7 300 serisinde belirli analog kartların yan tarafında bir jumper bulunur üzerinde A-B-C gibi harfler vardır bu harfleri yani jumper ayarlarını değiştirerek PT100 tipini hiçbir çevirici kullanmadan PLC ye girmeni saglar ayrıca software kısmında S7300 için hardware kısmına girerek ilgili analog kartı sag tıklayarak özelliklerinden jumperlarının hangi konumda oldugunu yazılımla PLC ye söylemelisin(jumper ayarları gerekli ama yeterli degil yani), bence analog kartların pdf dökümanlarını veya ST70 siemens katoloğundaki(bu işin kutsal kitabıdır), analog kartları incelemende fayda var.
Yok benim derdim S7200 ile ilgili diyorsan;
https://www.kontrolkalemi.com/forum/kontrolkalemi-coplugu/1032-s7-200-analog-islemler.html

Moderatör tarafında düzenlendi:
weidmuller markalı pt 100 dönüştürücüleri mevcut. 0-10 v ,0-20ma,4-20 ma gibi çıkışlar almanız mümkün.Fakat fiyatları biraz fazla idi.Belki yerli firmalarda da böyle bir ürün vardır.Elimko,enda,entes gibi yerli firmaların internet adreslerini ziyaret etmeni tavsiye ederim.Ama plc kullanıyorsan birçok plc markasının pt100 analog ek modülleri mevcut.Direk pt100 'ü ek modüle girip işini halledebilirsin.

RTD kartlar kullan.

PT100 aynı zamanda değişken direnç olarak kullanılabilir.Sıcaklıkla değişen direnç değeri üzerine uyguladığın 10 V u diğer ucundan 0-10 v aralığında alabilirsin.Ama bu şekilde sağlıklı sonuç alamazsın.Dolayısıyla bir konvertör veya direk montaj denemelisin.Her iki seri için de geçerlidir.

eğer bir em235 analog giriş-çıkış modülün varsa, ayrıca bir çevirici kullanmadan bu dönüşümü yapabilirsin. Modülün Analog akım çıkışından PT100 içinden akım geçirmelisin.Bu akım değerinin ne kadar olacağı çözünürlüğe bağlıdır. örneğin; 2,5 mv çözünürlük için 6.41 mA akımın analog çıkış kanalından alınması gerekir. Bunun için program yoluyla AQW0 a 10251 sayısal değeri yüklenmelidir.PT 100 uçları herhangi bir analog giriş kanalına bağlandığında ısı kontrolü yapılabilir hale gelmiştir. Tabi hepsi bu kadar değil.

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri