Psu'nin boşta akım çekmesi

Cityfarm

Üye
Merhaba arkadaşlar,proje için arkadaştan eski bir psu aldım. Araya flaman lamba(40w) girerek bağlantı kurdum,açılışta kısa süreli yanıyor ve sönüyor +5vsb voltajı geliyor,ps-on ucunu eksiye bağladığımda lamba hafif bir şekilde yanıyor ve sönmüyor,fan çalışıyor,çıkış voltajlar olması gereken aralıklarda,bütün çıkış değerleri ne düşük nede yüksek. Yüke bindirmeye çekindim daha beter yaparım diye, ki arada lamba var iken yüke bindirilmez diye biliyorum.
iso-450pp01.gif

Sorun nerede olabilir arkadaşlar hangi tarafa doğru yönelmem gerekiyor? Problem giriş kısmında mıdır yoksa çıkışta?

büyük ihtimalle çalışıyor, lamba olduğu için kalkış yapmıyordur. tetikleme verdiğinde voltaj aldıysan sıkıntı yok. ben 160 amperlik kaynak makinesinin kalkış yapmadığını gördüm
Bende aynısından psu vardı proje sırasında yandı,onu da ilk açarken aynı lambaya bağlamıştım ve lamba gerektiği gibi kısa süreliğine yanıp sönüyordu. Esr'i yüksek kondansatör yapabilir mi?

Bende aynısından psu vardı proje sırasında yandı,onu da ilk açarken aynı lambaya bağlamıştım ve lamba gerektiği gibi kısa süreliğine yanıp sönüyordu. Esr'i yüksek kondansatör yapabilir mi?
olabilir kuşku duyduklarını olanağın varsa değiştir için rahat etsin

onun çöpe gitmesi önemli değil, önemli olan senin kazandığın tecrübe, bir dahakinde hata yapmazsın yada nelere dikkat edeceğini bilirsin

onun çöpe gitmesi önemli değil, önemli olan senin kazandığın tecrübe, bir dahakinde hata yapmazsın yada nelere dikkat edeceğini bilirsin
Haklısınız,ayarlı güç kaynağı yapacağım diye bu üçüncü psu:D birinci yandıktan sonra lamba kullanmaya başladım zaten,masanın üzerinde lehim damlası kalmış devreyi onun üzerine koymuşum patlama meydana geldi:)
Siz önce şu tavsiyeyi uygulayın. Sonra konuya devam edelim.
100w lamba vardı denedim,yandı söndü,şimdi bu psu sağlam demek mi oluyor? Yani bu psu diğerine göre daha fazla güç tüketiyor anlamına mı geliyor?

Simdi tamam.

Yine testi seri lamba ile devam edin. Elinizde yuklemek icin lamba varsa 12 volt ve 5 volt devrelerine bu lambalari baglayin. Yani gic kaynagindan akim cekmeye baslayin. Mumkunse lamba 2 amper cekecek gucte olsun. Yoksa 12 volt 50 watt halojende olur.

Soylediginiz sekilde 100 watt seri lamba ile denemeniz normal. Ilk an yanip sonmesi olmasi gereken sekilde.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri