Psu arızası ve yanık dirençler

axelfoly

Üye
resimlerdeki psuda anahtarlama transistörleri e13007 ler yanmış ve emiter bacaklarındaki r7 ve r6 dirençleride yanmış , bu durumda direnç değerlerini nasıl bulabilirim , kartın üzerinde (ww 86250 rev 2309-A1 PCB) yazıyor şema olarak bulurum diye arattım fakat bulamadım , yardımlarınız için şimdiden tşk

Ekli dosyalar

• 20210305_212035.jpg
    20210305_212035.jpg
    295.2 KB · Görüntüleme: 53
  • 20210305_212042.jpg
    20210305_212042.jpg
    275.7 KB · Görüntüleme: 54
  • 20210305_212026.jpg
    20210305_212026.jpg
    230.5 KB · Görüntüleme: 52
320volt sitesinde bu tip guc kaynaklarına ait semalar mevcut. Sitenin arama motoruna yazip şemaları incelemenizi oneririm.

Şansın varsa direnci sök parçalamadan ikiye kes (burası zor) üzerinde okunan halkaları not et ,ikiye kestikten sonra iki parçayı da ölç elinde bir parçanın değeri varsa ikiyle çarp okunan renk halkalarıyla teyit et.

Alternatif :
Trimpot koy yaklaşık uygun değere getir ,deneme yap .
Kolay gelsin.

Dirençler Emiter ile şase arsında mı?

320volt sitesinde bu tip guc kaynaklarına ait semalar mevcut. Sitenin arama motoruna yazip şemaları incelemenizi oneririm.
baktım bulamadım
Dirençler Emiter ile şase arsında mı?
beyz ile emiter arasında
Şansın varsa direnci sök parçalamadan ikiye kes (burası zor) üzerinde okunan halkaları not et ,ikiye kestikten sonra iki parçayı da ölç elinde bir parçanın değeri varsa ikiyle çarp okunan renk halkalarıyla teyit et.

Alternatif :
Trimpot koy yaklaşık uygun değere getir ,deneme yap .
Kolay gelsin.
bu söylediğiniz yöntemin benzeri pc ve elektronik kanalında mevcuttu sanırım ama orda direncin kılıfını soyup bi ucdan orta kısım sonra diğer ucdan orta kısmı ölçüyordu yada ona benzer birşeydi kanal kapandığından bulamadım , sizin söylediğiniz gibi yapamam çünki normal 1 w direnci yarısı kadar bu dirençler vede sadece ilk renk mevcut oda sanırım kırmızı diğer halkalar okunmuyor malesef ki

baktım bulamadım

beyz ile emiter arasında

bu söylediğiniz yöntemin benzeri pc ve elektronik kanalında mevcuttu sanırım ama orda direncin kılıfını soyup bi ucdan orta kısım sonra diğer ucdan orta kısmı ölçüyordu yada ona benzer birşeydi kanal kapandığından bulamadım , sizin söylediğiniz gibi yapamam çünki normal 1 w direnci yarısı kadar bu dirençler vede sadece ilk renk mevcut oda sanırım kırmızı diğer halkalar okunmuyor malesef ki
Videonun altında alternatifleri var ,How to read burnt resistor yaz çıkar aramalarda.

Base emitter arasındaysa 1k -2k takarsin olur biter. Base yi normalde sıfır potansiyeline çekmek için konmuştur.
benzer bi psuda 2.7k direnç takıldığını gördüm eğer videodaki yöntemle değer alamazsam o değerde direnç ekleyip deneyeceğim , tşk

Base ile Emiter arasında ise 2.7K'dır.

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri