PSU +12v +5v +3.3v Düşüklüğü

Jeula

Üye
Merhaba arkadaşlar
Bundan Kısa süre önce anakartımı garantiye gönderdim. Gigabyte UD4 x99 Anakart
İlk önce sorunu anlatayım.

Anakart'a elektirik gelmiyordu. Power Supply Kontrol ettim çalışıyordu.
Daha sonra CLR_CMOS yaptım. Anakart çalıştı. Akşam bilgisayarı kapattığımda sabah kalktığımda tekrar açmaya çalıştım açılmadı. Daha sonra tekrar Power Supply kontrol ettim.

Yine çalışıyor. Daha sonra bir şey fark ettim.

Power Supply

Ana 24 pin'de Kırmızılar +5v vermesi gereken yerde +4.8v veriyor.
Turuncu kablolar doğru şekilde +3.3v veriyor.

Anlamadığım sebepten dolayı sarı kablo +12v vermesi gereken yerde nadir olarak +11.8v çıkıyor. Daha sonra +11v düşüyor.

CPU 8 pin girişte de sarı kablo nadir olarak +11.8v çıkıyor. Daha sonra +11v düşüyor.
Anakarta zarar veren sizce bu mudur ? ve bu sorunu nasıl çözerim sizlerde biliyorsunuz ki 800 watt PSU cep yakıcak fiyatlarda.

11,8 yine 12 olarak adlandırılır ama 11 e düşmesi ya kondansatörlerin yıprandığını eskidiğini anlamına gelir tamir gerekir ya da kalitesiz psu ya işaret.

11,8 yine 12 olarak adlandırılır ama 11 e düşmesi ya kondansatörlerin yıprandığını eskidiğini anlamına gelir tamir gerekir ya da kalitesiz psu ya işaret.
Hocam Kullandığım PSU 750 watt Aerocool KCAS kondansatörlerin hepsini kontrol ettim şişkinlik yok Entegrelerede baktım yanık göremedim

Hocam Kullandığım PSU 750 watt Aerocool KCAS kondansatörlerin hepsini kontrol ettim şişkinlik yok Entegrelerede baktım yanık göremedim
Her zaman şişçek diye kural yok, bunları ölçen cihaz (esr - kapasitemetre) alıp bakmalı veya kafadan çoğunu/tümünü değiştirmelisin yada tamirciye götür.

Her zaman şişçek diye kural yok, bunları ölçen cihaz (esr - kapasitemetre) alıp bakmalı veya kafadan çoğunu/tümünü değiştirmelisin yada tamirciye götür.
bende var sanırım o cihaz hocam bu voltaj kısa devre ölçtüğümüz cihaz dimi hocam

Hayır değil. Biraz araştır. Bazı ölçü aletlerinde kapasite ölçümü var.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri