Proxxon PD 230 için lunet yapımı

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Tasarımına henüz başladığım için şu anda resim paylaşmıyorum. Bir şeye de benzemiyor zaten.

Tornanın kızağına oturan tarafı modelledim.

10mm alüminyum kullanacağım. Zemin kısmını duruma göre 20mm yapmak gerekebilir. İç çapı da 60mm olacak.

Çakacağım lunet tam olarak bu:

18407

Gayet yapilabilir gorunuyor. Kizaga oturacak kismi daha kritik sanki , steady rest olarakmi follow rest olarak mi kullanacaksiniz.

Rulman modifiyeside guzel olmus. Buda orjinal bir urun degil anladigim kadariyla.

Govde kalin olursa yeterinde hareketli parcalar direkt civata seklinde govdeye girecek sekilde yapilabilir. afayi kare gibi yapincada uzerine rulman rahatlikla eklenir.

Senin cizim nasil ?

Çizim şimdilik şu şekilde. Dediğim gibi henüz pek birşeye benzemiyor. Bir iki güne kadar bitmiş olur.

Steady rest olacak. Kızağa oturacak kısım sorun olmaz. Ölçüleri net aldım. Tek kafamı kurcalayan konu rulmanın takılı olduğu hareketli kısmı nasıl yapacağım. Aklımda bir iki fikir var ama düşünmem lazım. İlk mesajımdaki lunetin hassas ayar vidaları var. Onları da eklemek istiyorum.

steady_rest.jpg

Eger gelislik yeterli olacak ise hareketli kisimlari direkt civatadan yapabilirsin. m10 civata dusunelim. Uc kisminda 6mm'lik kanal acilmis. Bu sekilde rulman bu kanala girebilir rahatlikla. Ama vida mekanizmaya takildiktan sonra rulmani takacaksiniz bu sekilde bir alternatif olabilir.

Abi 10mm alüminyumun kullanacağım. M10 civata olmaz yani.

Bir iki sorum var:

- Sarı parçalar pirinç mi? Pirinç bildiğim kadarıyla esnek olmayan ama nispeten daha kırılgan bir metal. Bu iş için uygun mu?

- Çember içine aldığım açıklığın amacı nedir? Neden kapalı değil de bir tarafı açık?

fick.jpg

Eger gelislik yeterli olacak ise hareketli kisimlari direkt civatadan yapabilirsin. m10 civata dusunelim. Uc kisminda 6mm'lik kanal acilmis. Bu sekilde rulman bu kanala girebilir rahatlikla. Ama vida mekanizmaya takildiktan sonra rulmani takacaksiniz bu sekilde bir alternatif olabilir.

Peki küp ve 5-7gen nasıl bağlanır buna?

Sen yanlış anladın. Lunet sadece uzun parçaların eksende durmasını sağlıyor. Tabii parçanın silindirik olması lazım.

[video=youtube;aGT1nTCJvTM]http://www.youtube.com/watch?v=aGT1nTCJvTM[/video]

Abi 10mm alüminyumun kullanacağım. M10 civata olmaz yani.

Bir iki sorum var:

- Sarı parçalar pirinç mi? Pirinç bildiğim kadarıyla esnek olmayan ama nispeten daha kırılgan bir metal. Bu iş için uygun mu?

- Çember içine aldığım açıklığın amacı nedir? Neden kapalı değil de bir tarafı açık?

Ekli dosyayı görüntüle 18419
Mantık yürütünce cevabım, uygun çaptaki uzun parçayı rahatça sokup çıkarmak adına o açıklık.

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,803
Son üye
ERSEDAT

Yeni konular

Geri