Proteusta trafo ayarlarını yapamıyorum yardım lütfen!!!

nikney

Üye
Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

devrem bu trafodan gerekli çıkış voltajını alamıyorum, trafoya 220v verdiğimde devreye göre köprü diyotun çıkışında 24v civarı bi voltaj almam gerekiyor ama 0.82v gibi bi voltaj alıyorum yardım ederseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

220 V kaynakla devre şasesini birleştirmişsiniz. AC 220 volt için kütüphaneden "Alternator"ü kullanın

Son düzenleme:
yardımınız için teşekkürler işe yaradı...

Tran-2P2S ile trafoyu seç.Girişe sin e genaratoru 1u (1mşkroohm direnç)ile bağla.Sine yi RMS değerini 220V ve frekansı 50 hz.ayarla.Trafonun diğer ucuna ground bağla.Trafonun özelliklerine gir.(mouse sağ-sol click).Coupling Faktor kısmına ( sekonder gerilimi/primer gerilimi)yaz.örneğin trafo çıkışı 24V istersen,giriş 220V ise 24/220 =0,109 yaz.Kolay gelsin

Tran-2P2S ile trafoyu seç.Girişe sin e genaratoru 1u (1mşkroohm direnç)ile bağla.Sine yi RMS değerini 220V ve frekansı 50 hz.ayarla.Trafonun diğer ucuna ground bağla.Trafonun özelliklerine gir.(mouse sağ-sol click).Coupling Faktor kısmına ( sekonder gerilimi/primer gerilimi)yaz.örneğin trafo çıkışı 24V istersen,giriş 220V ise 24/220 =0,109 yaz.Kolay gelsin

Hocam çook teşekkür ederim bunu bulamasam 0 alacaktım nette konu bile yok çokk teşekkürler.

220/15V Yapmam gerekli başarılı olamadım , yardımcı olurmusunuz ?

Aşağıdaki resimleri inceleyin, aynı ayarları yapın.

1.JPG TRF AYAR.JPG ALTERNATOR AYAR.JPG

Konu dışı ama resimdeki devre için yardımcı olabilirmisiniz ?

1 Numaralı devrede sadece trafo , paralel kondansatör , doğrultma devresi ve 7812 regülatör entegresi var.

b4nWR8.jpg

Şekildeki alternatörü silip yerine 1. devrede kullandığınız trafoyu bağlayın, C1 kondansatörünün girişinden (sol taraftan) 100 mV tepeden-tepeye değer okumak için RA ve RB dirençleri ne olmalıdır diye soruyor. Bunu tasarla diyor. Osiloskop kullanmadan bu değerleri okuyamazsınız.
C2 ucuna da osiloskopun 2. kanalını bağlayın, buradan da 5 V tepe-tepe değerini okuyana kadar R1-R2-R3-R4 dirençlerinin değerlerini değiştirerek uygun değeri bulunuz diyor.
Yani, bir osiloskop alın, A kanalı C1 kondansatörünün sol tarafına, B kanalını C2 kondansatörünün sağ-boştaki ucuna bağlayın, trafo ayarlarını yukarıda açıklandığı şekilde yapın, istenilen sonuca ulaşana kadar direnç değerlerini değiştirin. Kolay gelsin.

Şekildeki alternatörü silip yerine 1. devrede kullandığınız trafoyu bağlayın, C1 kondansatörünün girişinden (sol taraftan) 100 mV tepeden-tepeye değer okumak için RA ve RB dirençleri ne olmalıdır diye soruyor. Bunu tasarla diyor. Osiloskop kullanmadan bu değerleri okuyamazsınız.
C2 ucuna da osiloskopun 2. kanalını bağlayın, buradan da 5 V tepe-tepe değerini okuyana kadar R1-R2-R3-R4 dirençlerinin değerlerini değiştirerek uygun değeri bulunuz diyor.
Yani, bir osiloskop alın, A kanalı C1 kondansatörünün sol tarafına, B kanalını C2 kondansatörünün sağ-boştaki ucuna bağlayın, trafo ayarlarını yukarıda açıklandığı şekilde yapın, istenilen sonuca ulaşana kadar direnç değerlerini değiştirin. Kolay gelsin.

Matematiksel hesaplama ile bulmam gerekiyo.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri