Proteus Transformer Devresi LED YANMAMA SORUNU

drdoof

Üye
Merhabalar linkteki videoyu izleyip devrenin aynısını kurdum. Output olarak 3.04 V göründü ve led yanmadı
Transformer'ın pri ve sec değerlerini 1 H yapıp coupling factor ü 220/12 yaptım. Outputtan 12 volt alabildim. Ama gel gör ki LED yine YANMIYOR. Adamın yaptığının aynısını yapmama rağmen neden olmuyor lütfen yardım.
Video linki :

Benim devrem :
Ads-z.png

devrenin dosyalarını eklermisiniz?

bizde simüle edelim.

Merhaba. Yalnız output olarak ölçtüğünüz bu voltaj değeri seri bağlı bir dirençle LED'in bu birleşim yeridir, acaba LED'den 3.04 volt mu yoksa seri olan dirençle zayıflatma yüzünden daha düşük voltajlar mı (Amperdeki zayıflamayla da birlikte) geçiyor onu düşünmelisiniz. Kırmızı renk ve beyaz renk LED'ler 2 adet seri 1.5 voltluk kuru pille (3 voltla) kolayca da yanıyor, bunu iyi biliyorsunuz. Kolay gelsin.

Kondansatörün artı ucunun boşta olması sorun olabilirmi.

O sorun olmaz (simulasyonda) ama :)
ledin anodunun R1 direncine bağlı olmaması sorun olur.
Sen kondansatörü söyleyince bende ledi farkettim ;)
ahahahaha bende siz söyleyince farkettim. Programda yeniyim direk üstüne koyunca bağlantı yapıyor sanmıştım meğer led de kondansatör de bağlı değilmiş. Şuanda ledi yakabildim herkese desteği için çoook teşekkür ederim iyi ki varsınız.
Not : devre şemasını yinede paylaşıyorum belki birine lazım olur. indirdikten sonra kondansatör ve ledi bağlamayı unutmayın.

Bu arada ben bu devre ile 12V 1 A çeken cihazı şarj etmek istiyorum. Bu devreye led ve dirence paralel olarak cihazı bağlasam 1 A den fazla akım geçirip cihazı yakar mı? bunun hesabını neye göre yapabilirim?

Ekli dosyalar

• Battery_overcharge_circuit.rar
    17.3 KB · Görüntüleme: 7
Bu devreden 1 Amper çektiğinde 7805 yanar bozulur,
üzerinde ne kadar güç harcanacağını hesaplarsan göreceksin zaten.
P = Vfark * I
Vfark = Vin - Vout = 12V - 5V
I = 1 Amper demişsisn zaten.

Devreniz 12 voltta ne kadar akım çekiyor ölçün. Bakarsınız fazla akım çekmiyordur sorun çıkarmaz. Bir de 12 volt regüle edecekseniz 13.5 volt trafonuz olmalı. Yükte gerilim düşecektir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri