Proteus DXF çıktısının LazyCAM'de ölçek sorunu.

huh

Profesyonel Üye
Merhaba.

Proteus areste dxf çıktısı alınca gerçek ölçülerden küçük boyutlu bir çizim çıkıyor.
Menülerde bir ayar bulamadım.

Örneğin 10 mm'lik bir kare gerçek boyutlarda çıktı alınca 1,5 mm'lik bir kare oluyor.

LazyCAM ile açtığımda da virgülden sonra 4 haneli sayılarla koordinatlar çıkıyor.
Belli bir oran tutturmak çok zor hatta beliki imkansız.

Acaba LazyCAM ayarları ile bu ölçek bir şekilde ayarlanabiliyor mu?

Merhaba.

Proteus areste dxf çıktısı alınca gerçek ölçülerden küçük boyutlu bir çizim çıkıyor.
Menülerde bir ayar bulamadım.

Örneğin 10 mm'lik bir kare gerçek boyutlarda çıktı alınca 1,5 mm'lik bir kare oluyor.

LazyCAM ile açtığımda da virgülden sonra 4 haneli sayılarla koordinatlar çıkıyor.
Belli bir oran tutturmak çok zor hatta beliki imkansız.

Acaba LazyCAM ayarları ile bu ölçek bir şekilde ayarlanabiliyor mu?
mm yerine inch seçili olmasın ölçü sisteminde.

Hayır mm seçili.

Merkez noktası koordinatını karenin sol alt köşesine tanımlıyorum. köşeler 10 mm-10mm areste görünüyor. Dimension ilede teyit ediyorum.

Ama LazyCam ile G-Code çıktısı alıp çizince 1,5 mm oluyor.

Makinanın sıfır ayarıda mach3 ile Settings Alt6 --> Set steps per unit menüsünden yapıldı.

Yani 10mm git deyince 10mm gidiyor.

Problem dxf çıktısının ölçeklerinde yada varsa lazycam ölçek ayarında.

Son düzenleme:
Başka program varsa bir deneme yapın.

dxf viewer diye basit bir dxf okuyucu buldum.

Onunla proteus dxf çıktısını açınca da aynı hatalı oranlar var.

Başka program derken proteus sürümümü demek istediniz yoksa lazycam türü başka bir programmı?

Anladım, Teşekkürler.

metin dosyasını mach3 te deneyin 50x50mm kare çizecek ölçüler doğru ise çizim programında sıkıntı vardır.

Ekli dosyalar

• Yeni Metin Belgesi (6).txt
    29 bayt · Görüntüleme: 6
Prtoteusdan aldığım 20*20mm karenin dxf çıktısını autocad ile açtığımda 0,7860*0,7860 ölçüleri geliyor.

LazyCAM de ,SCALE diye bir seçenek buldum. Orada proteusdaki en boy oranını verince LazyCam en fazla 0,1 hata ile gerçek değerleri üretiyor . Verdiğiniz txt dosyasına benzer değerler.

Ancak başka sıkıntı çıktı şimdide; Çizim kare, LazyCAM ile açınca da görüntü aynı kare.

Ama Mach3e g-code ile aktarınca dik köşeli Z şeklinde alakasız bir şekil çıkıyor. Makinede öyle çiziyor. Bazı köşeler eksik.

Prtoteusdan aldığım 20*20mm karenin dxf çıktısını autocad ile açtığımda 0,7860*0,7860 ölçüleri geliyor.

LazyCAM de ,SCALE diye bir seçenek buldum. Orada proteusdaki en boy oranını verince LazyCam en fazla 0,1 hata ile gerçek değerleri üretiyor . Verdiğiniz txt dosyasına benzer değerler.

Ancak başka sıkıntı çıktı şimdide; Çizim kare, LazyCAM ile açınca da görüntü aynı kare.

Ama Mach3e g-code ile aktarınca dik köşeli Z şeklinde alakasız bir şekil çıkıyor. Makinede öyle çiziyor. Bazı köşeler eksik.
Mach3 IJ moduna geçmiş olmasın. Orada inch ile işlem yapabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri