Proteus 8 isis şema yardım

0M42

Katılımcı Üye
Arkadaşlar merhaba.

Proteus isis te bir devre şeması oluşturmaya çalışıyorum fakat aşamadığım bir konu var sizlerin yardımlarını istiyorum.

Çizdiğim devre ;

jqvYND.jpg

Bu devrenin şu şekilde çalışmasını istiyorum.

Termostat devresi 60 derece üzerinde iken sistem başlat kısmındaki butona bastığımda RL2 çekecek ve çekili kalacak.T.off zaman devresine ve termostat devresine enerji gidecek.Termostat devresi çıkışındaki RL3 ün kapalı kontakları T.off zaman devresini tetikleyerek fanı çalıştıracak.

Termostat devresi ısının düştüğünü algıladığında (50 derece altı) RL3 ü bırakacak RL3 ün kapalı kontakları açılacak ve sistem başlat kısmındaki RL2 rölenin bırakmasını sağlayacak.

Fakat RL2 bıraktığında T.off zaman devresindeki RL1 rölesinin ana enerji kontağı kesilmemeli süresi bittikten sonra fanı durdurmalı.Aşamadığım kısım da budur.RL1 in kontağına giden elektrik te kesildiği için sistem kapanır kapanmaz RL1 üzerinden fana giden enerjide kesiliyor ve fan hemen duruyor.

XbDY8D.jpg

Kullanmış olduğum Turn Off zaman devresi şeması aşağıdadır;

zaman-gecikmeli-devre.png

Vaktiniz olduğunda bir göz atarsanız çok sevinirim arkadaşlar.Şemanın proteus 8 isis dosyasını aşağıdan indirebilirsiniz;

https://www.dosyaupload.com/axZ3
Hallettim arkadaşlar RL1 in kontak bağlantılarında değişiklik yaparak istediğim sonuca ulaştım.

nb575R.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri