Projedeki Topraklamayı Anlamadım Bakır Levha Var, Kazık Var, Galvaniz Levha Var

kral_46

Üye
Bi depo projesinde 50mm2 galvaniz çelik halat diyor sonra galvaniz levha daha sonra detaylarda 70x70x1,5 bakır levha var paratoner için bakır kazık ayrıca ana pano içinde 3 adet bakır kazık var.
bu galvaniz şerit nereye bağlı kazık yerine levhamı olmalı bakır levha nerede kullanılıyor anlamadım projeyi yollaya bilirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Projeyi ekleyebilirseniz yorumda bulunmak mümkün olablir.Topraklamalar yönetmeliğine göre ;levha kullanımı kaldırılmıştır.

Ring ( temel )topraklama,50 mm2 çelik halat yerine fi 11 mm çelik halat veya 30x3,5 mm galvanizli şerit olmalıdır.Levha topraklayıcıların kullanımı tavsiye edilmediğinden,bunlar yerine de galvanizli köşebent kullanmanız gerekir.Elinizdeki proje,maalesef hatalı.Paratöner topraklama çubukları fi 2 mm değil fi 20 mm olmalıdır.Kaz ayağı montaj yaparsanız daha uygun olur.Projenizi,çizen mühendise bir kez daha gösterip,hataları düzeltmesini sağlayın.Bu bahane ile,projesini de düzeltmiş olur!

Son düzenleme:
bende öyle yapmayı düşünüyorum fakat projeden bişey anlamadım 4-5 senelik proje. tşk ederim bilgi için

proje 4-5 senelikse hataların olması gayet normal.
bilgiğim kadarıyla son topraklama yönetmeliği 2005 yılında yayınlanmıştı.
eğer proje onaylıysa 5 yıl içersinde iş bitimi yapılmalıdır.
kolay gelsin.

bizzat proje işi yapmış biri olarak, detaylara takılmayın derim.esas projede(planda) ne gösteriliyorsa ve hesaplarda ne düşünülmüşse esas ciddiye alınması gereken odur.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri