PROJE VE UYGULAMA SORUNLARI

REZİSTANS

Profesyonel Üye
arkadaşlar belki hepinizin kafasında bizim meslekte soru işaretleri vardır. örneğin projede sayaç üstü 25a. lambalar 10a. prizler 16a. yeni bir tesisata bunların dışına çıkamayız. tesisat kabul edilmez.oysa bi ani ısıtıcılı şohben min. 32a.t.s.e.li. sizce bu bir çelişki değilmi. tedaş ve yetkili kurumlar niçi bu tip sorunlara hiç değinmiyorlar. sizlerinde fikirlerini almak isterim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bu konuya yorum yapmak isteyen yok galiba?

ani su ısıtıcısılı şofben iç tesisat yönetmeliğine aykırıdır.
yönetmelik 5kw üstü yükler trifaze olarak beslenmelidir der.

ani su ısıtıcısılı şofben iç tesisat yönetmeliğine aykırıdır.
yönetmelik 5kw üstü yükler trifaze olarak beslenmelidir der.

Böyle bir durumda evde ani su ısıtıcısı kullanmak istersek 3 faz abonesi mi olmamız lazım? Apartman daki tüm daireler 1 faz iken içlerinden sadece bir dairenin 3 faz istemesi halinde yapılacak işlemler kolay mıdır? ( Abonelik alma ve tesisat döşeme/düzeltme açısından)

Böyle bir durumda evde ani su ısıtıcısı kullanmak istersek 3 faz abonesi mi olmamız lazım? Apartman daki tüm daireler 1 faz iken içlerinden sadece bir dairenin 3 faz istemesi halinde yapılacak işlemler kolay mıdır? ( Abonelik alma ve tesisat döşeme/düzeltme açısından)
daireye ait kolon hattı değiştirilir. ilave olarak sayaç panosunda tadilat yapılır.
dağıtımcı şirkete de bunun için tadilat projesi hazırlatıp onaylatılır. 1 günlük iş.
benim asıl anlam veremediğim husus ise iç tesisat yönetmeliğine aykırı olan bir ürün nasıl olur da TSE damgalı olur.

sayın ademçelik bende tam bu konuya işaret etmek istedim. gerçekten anlamak mümkün değil hem yönetmeliğe aykırı diyeceksin hemde T.S.E. onay verecek. bu tip konulara yetkili kurumlar acil el atmalıdır. mühendisler odası tedaş tarafından uyarılmalıdır.görüşleriniz için teşekür ederim. slm.

güç arttırım projesi trifaze sayaç kolon hattı değişimi tesisatın projeye uygun hale getirilmesi tedaşa abonelik ücreti ödenmesi biraz masraflı iş. slm.

güç arttırım projesi trifaze sayaç kolon hattı değişimi tesisatın projeye uygun hale getirilmesi tedaşa abonelik ücreti ödenmesi biraz masraflı iş. slm.
masraflı olduğu kadarıyla da gereksiz birşeydir.
sırf şofben beslemek için kolon hattını trifaze yapana hiç raslamadım.

sayın ademçelik bende tam bu konuya işaret etmek istedim. gerçekten anlamak mümkün değil hem yönetmeliğe aykırı diyeceksin hemde T.S.E. onay verecek. bu tip konulara yetkili kurumlar acil el atmalıdır. mühendisler odası tedaş tarafından uyarılmalıdır.görüşleriniz için teşekür ederim. slm.
tedaş özelleşmiş şirkettir cebine girecek kara bakar
elektrik mühendisler odası ise sivil toplum kuruluşudur. devleti eleştirmekle günlerini geçirir.
sorun bakanlığın çözeceği birşey.
kolay gelsin.

arkadaşlar iş yerinde bir çok binada aydınlatma, priz ve kolon hatları antigron tesisattan oluşmakta. Bu binalardaki Dağıtım ve Tali panolar ile birlikte kolon, linye ve sorti hatları sökülüp bu kolon, linye ve sorti hatları (bazı yerlerde yan yana 8- 9 sorti hattı var) farklı en ve derinlikte s/ü PVC Kablo kanallarına alınmak isteniyor, ancak işin içinde topraklama, otomatik kumanda vs.. olduğu için ihale yoluyla yaptırılacak, benim sorum ; bu yaptırılacak kolon, linye, sorti vs. hatları içine alacak çeşitli ölçülerdeki pvc kablo kanallarını Bayındırlık birim kitabında poz no olarak bulamıyorum, yada bilmiyorum bana hangi pozdan yararlanmam gerektiğini söyleyebilirseniz çok yardımcı olursunuz. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

arkadaşlar iş yerinde bir çok binada aydınlatma, priz ve kolon hatları antigron tesisattan oluşmakta. Bu binalardaki Dağıtım ve Tali panolar ile birlikte kolon, linye ve sorti hatları sökülüp bu kolon, linye ve sorti hatları (bazı yerlerde yan yana 8- 9 sorti hattı var) farklı en ve derinlikte s/ü PVC Kablo kanallarına alınmak isteniyor, ancak işin içinde topraklama, otomatik kumanda vs.. olduğu için ihale yoluyla yaptırılacak, benim sorum ; bu yaptırılacak kolon, linye, sorti vs. hatları içine alacak çeşitli ölçülerdeki pvc kablo kanallarını Bayındırlık birim kitabında poz no olarak bulamıyorum, yada bilmiyorum bana hangi pozdan yararlanmam gerektiğini söyleyebilirseniz çok yardımcı olursunuz. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

880.960'dan başlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri