proje :nesnenin hızını ölçme

ZIVALI28

Üye
selam...
arkadaşlar bir proje hakkında yardımınıza ihtiyacımız var.projemiz nesnenin hızını ölçme.
2 tane optik sensör olacak.birinci sensörden nesne geçtiği zaman ikinci sensöre kadar saniyeyi sayacaz.mesafe sabit ve biliyor. fizikteki hız=yol /zamandan hızı bulacaz port üzerinden delphi programıyla sonucu kullanıcıya göstericez.hocamız mikro denetleyiciye gerek olmadığını söyledi.mikro denetleyicinin işini bilgisayar yapacakmış.
sizden istediğimiz bu projede hangi sensörü kullanmalıyız.ve nasıl yaparız elektrik bilgimiz sıfır.bilgisayar yazılım okuyorum.bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...

sensör seçiminde mi yardım istiyorsun.nesneyi kapasitif veya yazdığın gibi optik sensörle başlangıcı ve son noktayı tespit eder.dijital sinyal alırsın

bize hangi optik sensörü kullanıcaz onu bilmiyoruz.hocanın dediği mikro denetleyiciye falan gerek yok birinci sensörden geçen cisim ikinci sensörden kaç saniye sonra geçiyor onu bulucaz.sensörler porta bağlı ordan program kodlarıyla bilgisayar ekranında hızı göstericez.anlata bildim bilemiyorum ama genel olarak proje bu...yardımcı olursanız sevinirim.

schneider - XUB5BPANL2 optik sensörü işinizi görebilir. Besleme voltajı 24Vdc 'dir.
Kahve renkli kablo +, Mavi renkli kablo -, Siyah renkli kabloda sinyal ucudur. Sivicin karşısı boşken siyahta sinyal olmaz. Karşısına malzeme gelince siyahta sinyal olur. İşinize yararsa kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi Schneider Electric - Electrical Distribution and Automation and Control sitesinden araştırınız.

cevap için teşekkürler.bu sensörü bilgisayardan çıkan 12v enerjiyle çalıştıra bilirmiyiz?bide hocam bu aletin fiyatıda biraz var:D

Yukarıda verdiğim kodlu siviç hatırladığım kadarıyla 12v ile çalışmıyordu. Yinede kataloglara bakıp görebilirsin. Ama 12v dc ile çalışan siviçler var.
Fiyat'a gelince bu siviçler böyle. Piaysaya çık o fiyattan daha uygun siviçlerde bulunur.

cevap yazdığınız için tşkler saolun...

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri