Proje Nasıl Çizilmeli

Arkadaşlar ben bir kamu kurumunda mühendisim. yapı denetim şubesindeyim yeni başladım.Karşıma çıkan elektrik projesini nasıl kontrol edeceğim. Hiç temelim yok lütfen yardım!!!
Öncelikle yapı henüz başlamamışsa topraklamadan başlaman gerekiyor arkadaşım. Projendeki topraklama kazığı miktarlarına ve yerlerine bak, projedeki galvanizli şeridin kalınlığına da bak uygulamada birebir yapılmış mı kontrol et. Topraklama yapıldıktan sonra boş boru döşemeleri başlar. Her beton atılmadan önce yapıya gidip prizlerin lambaların ve zayıf akım elemanlarının yerleri ve adetlerince gereken boş borular döşenmiş mi onları kontrol et. Bir de şartnameyi de iyi oku. Boş borular şartnamede "Hallogen free" yani alev iletmeyen borular falan yazıyorsa uygulama esnasında çekilen boruları kontrol et. Daha sonra kablolama aşamasına geçilir,bu aşamada projedeki kablo kesitlerine ve çedidine (NYM,NYA,NYY vs) dikkat et. Daha sonra da mopntaj aşaması var bu aşamada da kullanılacak olan şalt malzemeleri (a.o.s,kontaktör,K.ak.r vs) projedeki değerlerine ve modellerine uyuyor mu diye kontrol et.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Öncelikle yapı henüz başlamamışsa topraklamadan başlaman gerekiyor arkadaşım. Projendeki topraklama kazığı miktarlarına ve yerlerine bak, projedeki galvanizli şeridin kalınlığına da bak uygulamada birebir yapılmış mı kontrol et. Topraklama yapıldıktan sonra boş boru döşemeleri başlar. Her beton atılmadan önce yapıya gidip prizlerin lambaların ve zayıf akım elemanlarının yerleri ve adetlerince gereken boş borular döşenmiş mi onları kontrol et. Bir de şartnameyi de iyi oku. Boş borular şartnamede "Hallogen free" yani alev iletmeyen borular falan yazıyorsa uygulama esnasında çekilen boruları kontrol et. Daha sonra kablolama aşamasına geçilir,bu aşamada projedeki kablo kesitlerine ve çedidine (NYM,NYA,NYY vs) dikkat et. Daha sonra da mopntaj aşaması var bu aşamada da kullanılacak olan şalt malzemeleri (a.o.s,kontaktör,K.ak.r vs) projedeki değerlerine ve modellerine uyuyor mu diye kontrol et.

Çok teşekkürler.

bunları kapsayan örnek bir proje?
çizmeyi öğrenenlerede klavuz olur düşüncesindeyim. yanlış öğrenmesinler, alışkanlıklar zor değiştiriliyor.
örnek proje olsa çok daha iyi olur evet

- - - Updated - - -

tşkrler paylaşımlar için örnek proje olsa daha iyi olur

örnek proje olarak kapsamlı uygulanmıs bir tane paylasım yapabilicek biri yok mu ?

Örnek projeler pek işinize yaramaz ilk etapta, neyin ne olduğunu yorumlayamazsınız. Önce yönetmelikleri okuyun derim. Kafanız karışır yoksa.

Konu başlığı hatalı bi kere.Proje çizilmez tasarlanır sonrada çizdirilir ya da çizilir işin o kısmı önemli değil.

Bir özel eğitim merkezie ait tüm projeler...
Örnek teşkil edebilir...
Adsız1.jpg

Paylaşım için sağolun.
Topraklama projesinde 4 değerini anlamadım
Reş=2.94<4 denilmiş ama özgül direnç 200 alınsa sonuç 6 ya yakın çıkar
ve özgül direnç değeri ölçülmemiş, bu durum projelerde bir sorun ama pratik bir yaklaşım yapmak doğru olabilir.
sonucu fazla etkilemeyebilir.

örnek proje için teşekkür ederim, benim gibi yeni başlıyanlar için faydalıdır saolun :)

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri