Proje devrem çalışmıyor. Yardım !

2. kez baştan yapmama rağmen çalıştıramadım. Ntc yi ısıtnca fanın çalışması lazım fakat ntc nin etkisi olmadan fan 1 cm kadar dönüp duruyor dönüp duruyor çıkış voltajını ölctüm 3 volt gösterdi. Bunlar breadbord üstünde yaptığım bağlantılar
YAPILANLAR
TRİMPOTUN 1 NOLU BACAĞI VE + ARASINA NTC BAĞLANDI
TRİMPOTUN 2 NOLU BACAĞI - YE VERİLDİ VE
TRİMPOTUN 2 NOLU BACAĞI ENTEGRENİN 4 NOLU BACAĞINA BAĞLANDI
TRİMPOTUN 3 NOLU BACAĞI ENTEGRENİN 3 NOLU BACAĞINA BAĞLANDI
MOSFETİN 1 NOLU BACAĞI, ARASINA DİRENÇ TAKILARAK - HATTINA BAĞLANDI
ENTEGRENİN 2 VE 4. UCLARI ARASINA DİRENÇ BAĞLANDI
ENTEGRENİN 2. UCU ARAYA DİRENÇ KONULARAK + HATTINA BAĞLANDI
ENTEGRENİN 8 NOLU BACAĞI + KUTBUNA BAĞLANDI
MOSFETİN 1 NOLU BACAĞI ENTEGRENİN 1. BACAĞINA BAĞLANDI
MOSFETİN 3 NOLU BACAĞI ENTEGRENİN 4 NOLU BACAĞINA BAĞLANDI
3ERr8r.jpg

FANIN - KUTBU MOSFETİN 2. BACAĞINA BAĞLANACAK
FANIN + KUTBU ENTEGRENİN 8 NOLU BACAĞINA BAĞLANACAK

Burda da devrenin şeması var

https://i.kontrolkalemi.com/2/NZbaYY.png
https://i.kontrolkalemi.com/2/azB9PB.png

opampın 3 nolu giriş ucu 2 nolu giriş ucundan daha + olduğunda fan devreye girecektir.

opampın 3 nolu giriş ucu 2 nolu giriş ucundan daha + olduğunda fan devreye girecektir.
bunu nasıl sağlarım hocam. Ne ısıtınca ne trimpotla oynayınca sonuç alamadım sürekli aynı rutin 1cm dönüyor duruyor tekrar ediyor bu şekil

Bir de adaptörün geriliminden başka çıkış akımıda etkiler mi ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
LM358 in datasheet'ine bakarsan, geri besleme olmadan sahip olduğu kazanç değerinin (open loop gain) yüz bin olduğunu görürsün :eek:

Bu ne demek? girişler arasında 10 mikrovolt (!) bir fark dahi olsa, çıkış hemen ya +Vcc yada -Vcc ye fırlayacaktır. Yani yakından bir sinek uçsa senin opamp'ın çıkışı durum değiştirecek :D

Geri besleme ile kazancı daha makul bir değere düşür. Mesela 10 ile başla, gerekirse azalt veya arttır.

Bir de devrenin şeması varsa, devreyi yazı ile anlatmaya çalışmana gerek yok. O şekilde kimse anlamaz da zaten. Onun yerine devrenin şemasını görüntü olarak foruma yükleyebilirsin. Harici bir resim paylaşım servisine de gerek yok. İşte burada:

azB9PB.png

NZbaYY.png

bunu nasıl sağlarım hocam. Ne ısıtınca ne trimpotla oynayınca sonuç alamadım sürekli aynı rutin 1cm dönüyor duruyor tekrar ediyor bu şekil
Fan devreye girince besleme gerilimi düşüyor olabilir. Fan yerine 1 led ve direnç kullanarak deneyin önce.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri