Proje ödevi

Proje ödevi yardım eder misiniz
3 fazlı bir asenkron motor Start a basıldığında motor çalışıyor ve 50 saniye sonra duruyor 5 saniye sonra motor tekrar çalışmaya başlıyor ve sistem periyodik bir şekilde devam ediyor
Periyodik çalışma sayısı 10 a ulaştığında sistem çalışması duruyor.
Motor çalışırken yeşil bir lamba dururken kırmızı bir lamba yanıyor.
Herhangi bir anda sistemi durdurmak için stop butonu kullanılacak.
Set ve reset röleleri ile tasarlanacaktir. Bu sisteme ait Plc s7200 cpu 224 Xp için ladder diyagram ve güç devresi lazım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sistemi kurarken Ana bi yardımcı kontak belirle ve o yardımcı kontak üzerinden mühürleme yap. Yani Yardımcı kontak mühürlemesi bozulduğunda sistem dursun. Mühürlemeyi stop butonuyla bozabilmen gerekiyor. Geri kalanı basit Zaman röleleriyle motorun çalışmasını kontrol et. Sayıcı kullanacaksın sayıcı değeri 10 a geldiği zaman yine en baştaki yardımcı kontak mühürünü bozup stop görevi yapacak. İyi çalışmalar.

Dövseydin abim hazır
Sistemi kurarken Ana bi yardımcı kontak belirle ve o yardımcı kontak üzerinden mühürleme yap. Yani Yardımcı kontak mühürlemesi bozulduğunda sistem dursun. Mühürlemeyi stop butonuyla bozabilmen gerekiyor. Geri kalanı basit Zaman röleleriyle motorun çalışmasını kontrol et. Sayıcı kullanacaksın sayıcı değeri 10 a geldiği zaman yine en baştaki yardımcı kontak mühürünü bozup stop görevi yapacak. İyi çalışmalar.
Set reset te yardımcı kontak kullanma ya gerek yoktur

Tamam sizde kendinize göre haklısınız şimdi bir tartışma başlatmak istemem lakin satırlarca süren bir projede set reset komutları daha kolay degilmi

Teşekkürler

Tamam sizde kendinize göre haklısınız şimdi bir tartışma başlatmak istemem lakin satırlarca süren bir projede set reset komutları daha kolay degilmi

Tabiki set resetsiz olmaz kullanılması gerekiyor demek istediğim o değildi aslında. Konunun başlığı Proje Ödevi. Yani arkadaş öğrenci ve ödev yapması gerekiyor. Sorduğu soruya bakacak olursak bu işin temelini tam kavrayamamış henüz. Eğer ben ona set resetle anlatıp yardımcı kontak ve mühürlemeleri es geçersem yine temelini anlayamayacak. O yüzden ben en dipten anlatmaya çalıştım. Bu benim kendi düşüncem öğretmen olsaydım set reset o yüzden kullandırmam dedim.

Tabiki set resetsiz olmaz kullanılması gerekiyor demek istediğim o değildi aslında. Konunun başlığı Proje Ödevi. Yani arkadaş öğrenci ve ödev yapması gerekiyor. Sorduğu soruya bakacak olursak bu işin temelini tam kavrayamamış henüz. Eğer ben ona set resetle anlatıp yardımcı kontak ve mühürlemeleri es geçersem yine temelini anlayamayacak. O yüzden ben en dipten anlatmaya çalıştım. Bu benim kendi düşüncem öğretmen olsaydım set reset o yüzden kullandırmam dedim.
Tabiki set resetsiz olmaz kullanılması gere
15618177528154330940238877758866.jpg
kiyor demek istediğim o değildi aslında. Konunun başlığı Proje Ödevi. Yani arkadaş öğrenci ve ödev yapması gerekiyor. Sorduğu soruya bakacak olursak bu işin temelini tam kavrayamamış henüz. Eğer ben ona set resetle anlatıp yardımcı kontak ve mühürlemeleri es geçersem yine temelini anlayamayacak. O yüzden ben en dipten anlatmaya çalıştım. Bu benim kendi düşüncem öğretmen olsaydım set reset o yüzden kullandırmam dedim.
Ben böyle birşey yaptım ama emin değilim

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri