Programlanabilir Sinyal Jeneratörü

Merhaba sayın @bolubeyi

Arduino analog çıkış verir. Şöyleki;

Siz 1sn süre ile 1volt çıkış verirsiniz. Ardından 1 sn süre ile 2 volt, ardından 1 sn 3 volt sonra aynı şekilde gerilimi kademelerle azaltıesımız vb.

Süreyi kısaltıp ardışık genlikler arası farkı azaltırsanız elde edilen sinyal kare dalgalardan oluşan bir sinüs eğrisi halimi alır.

Tam sinüs değil elbette ama sinüs formuna çok yakındır. Trafo vb. cihazlar için çok büyük sıkıntı oluşturacağını sanmıyorum.

Düzenleme; yöntemin adı pen değilmiş. Sizin bahsettiğiniz pen ancak benim bahsettiğiniz adı tam olara nedir bilemiyorum

Merhaba sayın @bolubeyi

Arduino analog çıkış verir. Şöyleki;

Siz 1sn süre ile 1volt çıkış verirsiniz. Ardından 1 sn süre ile 2 volt, ardından 1 sn 3 volt sonra aynı şekilde gerilimi kademelerle azaltıesımız vb.

Süreyi kısaltıp ardışık genlikler arası farkı azaltırsanız elde edilen sinyal kare dalgalardan oluşan bir sinüs eğrisi halimi alır.

Tam sinüs değil elbette ama sinüs formuna çok yakındır. Trafo vb. cihazlar için çok büyük sıkıntı oluşturacağını sanmıyorum.
Ben bu anlattıklarınıza katılmıyorum. İkimizden biri yanlış biliyor olayı.

Çıkışın high olduğu zamanlat +5V, low olduğu zamanlar -5Volt alabilmek için ekteki devreyi kullanabilirsin. digitalwrite komutu verildikten sonra arduino buna ne kadar sürede tepki veriyor bunu görmek için osiloskop kullanıp görmelisin. Geçenlerde youtubede bir video görmüştüm bu konu hakkında bilgiler vardı ne kadar sürede tepki verdiğini anlatıyordu. Tepki verme süresini kısaltmak için de bir yöntemden bahsediyordu. tekrar görürsem linkini paylaşırım. Gecikme vermek için delay ya da delayMicrosecond bu ikisinden birini kullanmalısınız. Alternatif olarak delay yerine millis komutu kullanabilirsiniz. Kodların kullanımı hakkında arduino.cc sitesindeki örneklere bakınız. Söylebileceklerim bunlardan ibaret. Kolay gelsin.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/data/attachments/96/96355-1d01d68ef88a9eee98ec0f3bd78aae4f.jpg

Bu devre çok işimi görecek teşekkürler. Bir elektronikçiye gidip 2 adet 4066 ve ve bir adet 7404 dediğimde bunları bana verirler mi? 3 bacaklı olanlar tristör oluyor değil mi? Diğeri de diyot.

Osiloskopum yok fakat bir tane el tipi almak istiyorum. Direnc.net teki şu osiloskop işimi görür mü? Bunu önerir misiniz? Bütçem ancak bu kadarına müsait daha iyisini biliyorsanız öğrenmek isterim.

https://www.direnc.net/uce-dso210-osikolskop-2-kanal-2-mhz-10-msps

Bu arada bahsettiğim videoyu buldum linkini veriyorum tepki verme süresi hakkında.

Yukarıda editlediğim gibi
yöntemin adı pwm değilmiş. Sizin bahsettiğiniz pwm ancak benim bahsettiğimin adı tam olara nedir bilemiyorum

Bu devre çok işimi görecek teşekkürler. Bir elektronikçiye gidip 2 adet 4066 ve ve bir adet 7404 dediğimde bunları bana verirler mi? 3 bacaklı olanlar tristör oluyor değil mi? Diğeri de diyot.

Osiloskopum yok fakat bir tane el tipi almak istiyorum. Direnc.net teki şu osiloskop işimi görür mü? Bunu önerir misiniz?

https://www.direnc.net/uce-dso210-osikolskop-2-kanal-2-mhz-10-msps
hayır her ikisi de birer entegre. Çizim programında öyle görünmekte.

Entegrelerden birer tane almanız gerek. Ekte bacak tanımlamaları mevcut. Şemada besleme uçları gösterilmemiş. 5 voltla beslemelisiniz.

Ekli dosyalar

• 7404.gif
    7404.gif
    5.6 KB · Görüntüleme: 11
  • 4066-quad-bilateral-switch-circuit.png
    4066-quad-bilateral-switch-circuit.png
    96.1 KB · Görüntüleme: 8
Kardeş
Aliexpresten Bir adet 50mhz ye kadar frekans ölçümü yapan frekansmetre montajlı hazır kit al sen
LCD ekranlı. Zaten ucuz sayılır.
İstersen büyük led ekranlı frekansmetre kiti al. Daha Şaşalı görünür

300hz - 30mhz çalışan kare dalga veren çiplerden birinin çıkışına bağla. Frekansı ölçersin.

Bir de bf 245 fet transistörün gate si ile sinyali güçlendir
Ver çıkışa.

Ben o entegreden 5 tane sipariş verdim bile. Bir iki haftaya kadar elime geçer.
Yalnız bu sinyal jeneratörü ne zaman yaparım onu ben de bilmiyorum vakit ayırmam lazım.
Size de ayrıca başarılar.

Kardeş
Aliexpresten Bir adet 50mhz ye kadar frekans ölçümü yapan frekansmetre montajlı hazır kit al sen
LCD ekranlı. Zaten ucuz sayılır.
İstersen büyük led ekranlı frekansmetre kiti al. Daha Şaşalı görünür

Aliexpress'ten örnek bir link verebilir misiniz? Güvenemiyorum daha önce fake ürünler ile çok dolandırıldım. Satın almadan önce emin olmak istiyorum işe yarayacağı konusunda.

Frekansmetre için gerek yok zaten en kötü frekansmetre bile 500 mhz kadar ölçüyor Hatta iki ghz e kadar ölçenler var .
Zaten işiniz 25 Mhz kadarmış
güvenli bir satıcıdan alırsanız içiniz rahat olur

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri