Programlanabilir Kart Tasarımı

Arkadaşlar hepinize selamlar ve saygılar siz değerli arkadaşlarıma abilerime ustalarıma bi soru sormak istiyorum olay şu...

Bir kart tasarlamak istiyorum kartın özellikleri şöyle olacak:

1:pic ile istenildiği gibi programlanacak yani kontrolcu pic olcak
2:pic e 220 ac ile kontrol sinyali yollanabilecek
3:pic çıkışları ve girişleri optik izoleli olacak
4:15 giriş 15 çıkış desteği olacak
5:her giriş ve her çıkış ledler ile desteklenecek
6:devrede 2 buton bi pot bağlı olacak her ihtimale karşı kullanılabilmesi için
7:kontrol sinyalleri farklı fazlardan gelse bile bi sorun oluşturmayacak

Arkadaşlar bu cihaz motor kontrol ve aydınlatma kontrollerinde kullanılacak her yerin ihtiyacına göre değişen bir program yapısına sahip olacak acaba bu cihaza başka neler neler ekleyebiliriz özellik olarak ?

Piyasada bu tür yerlerde ne tür cihazlara ihtiyaç var aslında çok üst düzey bi uygulama alanı olmayacak çünki gerekirse bir plc alınır ve işlem çözülür tek plc ile ama bizimkisi sadece çözümü kendi içimizde yapıp direk olarak maliyeti düşürmekten yana

Moderatör tarafında düzenlendi:
io port sayısını biraz düşürmende fayda var. O şekilde 40 bacaklı herhangi bir pic serisi kullanabilirsin. Şimdiden 32 + 1 analog port kullanmışsın. 18 F serisi piklerde belki sorun çözülebilir. Uzun zamandır bakmadığım için size net cevap veremedim.

IO port sayısını arttırman durumunda TQFP kılıflı (ve genellikle 3.3 Voltta çalışan) picler kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tür uygulamalarda 5V besleme ve DIP kılıftan şaşmayın derim. Gerçi galvanik izolasyon yapıyorsunuz ve 3.3 sizin için sorun olmayacak gibi ama imalat, Bakım vs. zamanlarında zorlayabilir.

io port sayısını biraz düşürmende fayda var. O şekilde 40 bacaklı herhangi bir pic serisi kullanabilirsin. Şimdiden 32 + 1 analog port kullanmışsın. 18 F serisi piklerde belki sorun çözülebilir. Uzun zamandır bakmadığım için size net cevap veremedim.

IO port sayısını arttırman durumunda TQFP kılıflı (ve genellikle 3.3 Voltta çalışan) picler kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tür uygulamalarda 5V besleme ve DIP kılıftan şaşmayın derim. Gerçi galvanik izolasyon yapıyorsunuz ve 3.3 sizin için sorun olmayacak gibi ama imalat, bakım vs. zamanlarında zorlayabilir.

Şimdi ustam TQFP kılıfı ve genelde 3,3voltta çalışan pic ler kullanmak zorunda kalmamın ne sebebi var ki öncelikle bunu öğrenmek istiyorum ardından da galvanik izalasyon derken biraz daha açabilirseniz daha makbule geçer ustacım eğer zamanınız varsa ve uygunsanız...

Ayrıca optik izalasyon kullandığımda zaten pic in besleme katı sadece 1 tane trafo doğrultmaç filtre regüle ayrıca bi filtre daha kullanarak yapılacak giriş çıkışları ise opto kuplör ile yalıtılacak yani daha ayrıntılı açıklamak gerekirse fazı aldım 1Mohm lik bir dirençten geçirip 1n4007 diyot ile doğrultup ardından optokuplörün led ucuna girilecek transistör kısmı ise besleme devresinin geriliminden faydalanarak pic e lojik giriş sağlayacak.
Aynı şekilde çıkışlarda ise pic çıkışı opto kuplörün led kısmına bağlanacak transistör kısmı da ayrı bir trafo ile röleleri sürecek kartın tetiklemesini sağlayacak yani devrenin girişleri ayrı izole ile çıkışları daha ayrı izole ile yalıtılmış olacak.
Burada galvanik izalasyon şekli kafama takıldı acaba nasıl olacak detayları ile ve tam olarak ne işe yarayacak ?

Şimdi ustam TQFP kılıfı ve genelde 3,3voltta çalışan pic ler kullanmak zorunda kalmamın ne sebebi var ki öncelikle bunu öğrenmek istiyorum ardından da galvanik izalasyon derken biraz daha açabilirseniz daha makbule geçer ustacım eğer zamanınız varsa ve uygunsanız...
Belirtmiş olduğunuz giriş çıkış port sayısı 40 bacaklı picler için sınırda. 15 giriş, 15 çıkış, 2 buton ve bir analog. 16F serisinde yanlış hatırlamıyorsam 32 IO portuna kadar kullanabiliyorsunuz. 18F'lerde 36 ya kadar çıkabilirsiniz ama yanlış hatırlamıyorsam bunun için kristal bağlantısını iptal edip dahili osilatöre geçmeniz gerekiyor. Hassas uygulama yapacaksanız (örneğin saat bilgisini takip edecekseniz) dikkat etmenizde fayda var.
Kullanacağınız IO sayısı 40 bacaklı piclerle sağlanamaz ise farklı çözüme gideceksiniz, ya port genişletme (latch, shift register gibi) veya 64 bacaklı piclere yöneleceksiniz (bunlar genelde 3.3 volt). Bunlardan başka çözüm de geliştirilebilir.

Galvanik izolasyon sizin yaptığınız gibi opto veya röleli yalıtımların genel adıdır.

Ayrıca optik izalasyon kullandığımda zaten pic in besleme katı sadece 1 tane trafo doğrultmaç filtre regüle ayrıca bi filtre daha kullanarak yapılacak giriş çıkışları ise opto kuplör ile yalıtılacak yani daha ayrıntılı açıklamak gerekirse fazı aldım 1Mohm lik bir dirençten geçirip 1n4007 diyot ile doğrultup ardından optokuplörün led ucuna girilecek transistör kısmı ise besleme devresinin geriliminden faydalanarak pic e lojik giriş sağlayacak.
Aynı şekilde çıkışlarda ise pic çıkışı opto kuplörün led kısmına bağlanacak transistör kısmı da ayrı bir trafo ile röleleri sürecek kartın tetiklemesini sağlayacak yani devrenin girişleri ayrı izole ile çıkışları daha ayrı izole ile yalıtılmış olacak.
Burada galvanik izalasyon şekli kafama takıldı acaba nasıl olacak detayları ile ve tam olarak ne işe yarayacak ?
Zaten yazdığınız gibi. Kafanızı karıştırdıysam özür dilerim.

S.A. Ustam kolay gelsin.
tavsiyem ana kartında birtanede lcd olsun anlaşılacağı üzere pic plc yapacaksın modüller şeklinde giriş ve çıkş port çoğullayıcıların olsun devrenin 5 v beslemesni 2575 le kontrol et. Bir devrede sorun olmuştu 7805 çok ısınıyordu hatta el yakıyordu araştırma sonunda çaktım 2575 ısınmayı bırak ılıklık bile olmadı dijital çıkışları opto ile bile izole etsen bile ters diyot ve röle kontaklarında rc flitre uygulamasını ihmal etme. Rs485 ve "Rs 232 bağlantın olsun belki bootloader uygulamsı yaparsın" protonda büyük kolaylık. 0-10V veya 0-20mA giriş çıkışların olsun birde en az 2 tane rtc girişin olsn sensor uygulaması için. Bende genel uygulama amaçlı bir kart yapma üzerinde çalışıyorum protonda port çoğullmayla ilgi çalışmamı sağlamlayayım. proton plc ile ilgili inc dosyalarını oluşturacağım. Birde 18fxxx serisi daha az etkileniyormuş. Ben 2 adet 18f452 aldım test için en azından 4x877 :) . 2575 devresi ekte kolay gelsin. İstersen kartın dizaynını birlikte tartışarak yapalm. Kola gelsin.

Ekli dosyalar

• lm2575sf9.jpg
    lm2575sf9.jpg
    22.2 KB · Görüntüleme: 52
Sn muratmert4 Kardeş öncelikle sorum ile ilgilenme nezaketinde bulunduğunuz için çok teşekkür ederim.
Lck ekran konusunu bende düşündüm fakat bu gün en adi lcd ekran 2x16 karakter olanlarıdır ki onlar ilede bir devreyi takip etmek için bisürü kod harcaması oluyo ve kullanıcı içinde takibi zor oluyo neden derseniz bir uygulama yapmıştım yaklaşık 16 röleli ve hangi röle çekti hangi röle bıraktı gibi kodlamaları rölelerin süreceği cihazların ismi ile girmiştim örneğin spotlar devrede spotlar devre dışı projektörler devreye girdi projektörler devreden çıktı gibi 16 adet farklı cihazım vardı ve ilk iki tanesini görüp ardından ekranda diğer işlemleri yapınca ilk işlemin ne olduğunu anlamak için bir döngüde de komple sistemi tarattırmak gerekiyor ki bu da kodda karışıklık ve pic in daha fazla komut işlemesine neden oluyor ve çok az da olsa kararsızlık gösterebiliyor ardından çok fazla da işe yaramıyor en basit yoldan led olayı bana daha mantıklı geliyor.

Ha gemo plc deki gibi her çıkış için çıkış 1 ise ekranda 1 sıfır ise 0 yazdırma şeklinde olsa okey sorun değil olabilir de anlamsız olur bence

Devremde ters diyot meselesine gelince illa ki ters diyot konulması şart transistör ile bir röle sürerken ters diyot koymadan devre tasarlarmıyım :D sadece yazımda belirtmedim o kadar :D

7805 entegresinin ısınması olayını da şu şekilde cevaplıyım : Devremde 2 tane trafom iki tane doğrultma devrem olcak trafolardan birisi sadece pic i besleyecek max 6 volt 4w civarında sadece ama sadece pic i besleyecek diğer trafom da 12 volt olacak ama bunda regüle devresi olmayacak sadece doğrultmaç ve basit bi filtre olcak bu trafo da opto izalasyondan sonra röleleri besleyecek trafolar aynı fazdan beslenecek 7805 entegresi sadece pic i ve picin giriş devrelerini optokuplorun transistör kısımlarını izalasyondan önce besleyeceği için herhangi bir yüksek akım geçirmeyecek o yüzden de ısınmayacak ama söylediğiniz entegreyi yani lm2575 i bilmiyordum öğrendiğim de süper oldu teşekkür ederim :D

Ben her zaman söylüyorum daha çoook şey öğrenmem lazım...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri