Programlanabilir hazır kart kullanımı ve programlama

MetinUlas

Üye
Herkese selamlar.
Soğutma sektöründe bazı müşterilerimin ihtiyacı yada sırf bazı makinalarda eksik gördüğüm ve tamamlamak bu makinaları daha verimli hale getirmek istediğim için donanım açısından birçok konuyu aşmış olmama rağmen kontrol ve kumanda konusunda programlanabilir kumanda modüllerine ihtiyaç duydum. Yaptığım araştırmalarım sonucu devre tasarımı ile vakit kaybetmeden hazır devreleri kullanmanın ilk etapta avantajlı olacağına kkarar verdim. Yalnız programlama dilleri, haberleşme protokolleri vs bilmediğimden hangi kartın bana uygun olduğunu sadece temel ve dijital elektronik bilgimle araştırabiliyorum. Geliştirmek istediğim makinanın 3 yada 2 adet de kullanabilirim ntc ısı sensörü , 5 nc/no kontaklı swichi bulunuyor. Bunlardan gelen verilerle 7 röle çıkışı kumanda edebilsem benim için yeterli. Veriler ms de 100 satır hızında okunsa ihtiyacımı fazlasıyla karşılar. Bu makinayı bir zaman rölesi 2 adet termostat ve 2 adet röleyi, kendi üzerindeki tamamen kontak ve röle mantığı ile çalışan sisteme uyarladığımda çalışıyor. Fakat sistemi biraz daha geliştireyim derken çok vakit kaybediyor veya çalışan makinayı bozuyorum. Tavsiye edebileceğiniz bir programlanabilir kart varmı veya benim bulduğum aşağıdaki özellikleri olan kartı programlamam konusunda yardımcı olabilecek hatta beraber soğutucu endüstriyel makinaların verimini artıracak bir ekip kurabileceğimiz arkadaşlar varmı?

LE3U FX3U 24MR

14-point input, 10 relay outputs

X0-X5 high-speed input, can be accessed by three AB encoder, the default 12K, optional 100K
6 analog (3 0-10v, 3 0-20mA) 2 0-10v analog output
Power-down to maintain, can be set free
DC 24V power supply

3-way AB input
Support for 16-bit encryption,
Supports three kinds of interrupts,
485 communication Support 4 kinds of communication protocols,
Support 1N, 2N, 3U of the instructions,
Power-down to maintain their own set range,
Program 8000 steps,
Download speed 38400,
Floating-point operations,
HMI,
Scan 3000 steps 1ms

kart yerine plc kullanmak daha mantıklı bence kart gördügüm kadarıyla röle çıkışlı sürekli aç kapa yapan bir sistem ise röle çıkışlı olması size sorun yaratabilir transistör çıkışlı bir plc kullanırsanız sizin işinizi fazlasıyla görür ( transistör çıkışlı plc+ ısı modülü + 4.3 inc bir hmı ) sizin işinizi fazlasıyla görür
bütçenize göre farklı plc markaları var mesala uygun fiyat olarak GMT CNT kullanabilirsiniz
programlama videolarını internette bulabilirsiniz ladder sistemiyle programlanır.

Konuya olan ilgine ve tavsiyen için teşekkür ederim. Gemo ve gmt pahalı buluyorum. Yaklaşık 2 katından fazla fiyat farkı var. Bu ürün lollette markasının basit modellerinden biri. Genişletme ve aksesuar konusunda çok fazla seçenek var. Sadece plc olarak değil de ilk etapta farklı programlanabilir çok daha basit devre seçeneklerini de kullanabilirim. Öncelikli hedefim seçenekler arasında en basit devreyi bulup programlayarak makinada çeşitli basit varyasyonları denemek. Mesela bir buz makinası için ortam sensörünün durumuna göre buz sensörünün değerini farklı ofset verebilsin. Bu hem makina verimini artıracak hemde makinanın dört mevsim farklı sıcaklıklarda müşteri beklentisi sağlayacak

Bir arduino ile bunların hepsi yapılır, ve programlama olarak da en kolayı, en çok kaynak ve örnek bulabileceğinizi yapı. Yalnız yukarıda belirttiğiniz bazı gereksinimler için daha detaylı değerlendirme yapmak lazım. Örneğin 16 bit şifreleme diyor, eğer gelen çok hızlı bir veri akışı varsa ve bu gerçek zamanlı olarak şifrelenip dışa aktarılacaksa, arduino burada baya zorlanır. Aynı şekilde kaya nokta aritmetiği diyor. Saniyede binlerce karekök hesabı, sinüs, logaritma falan hesaplanacaksa, gene arduino çok zorlanır. Ama küçük bir veri paketi gelip ona göre işlem yapılıp sonuç kaydedilecekse, hiç sorun olmaz.

Şu an için çalışan zaman rölesi ve kontaktörlerle çalıştırdığım buz makinasını özetlemeye çalışayım. Makina on-off anahtarından enerji geldiğinde soğuk su kabındaki şamandıradan gelen tetik durumuna göre ya pompayı çalıştırıp buz küvetine su basar, yada su ventilini çalıştırıp şebekeden soğuk su havuzunu doldurur. Su yeterli olunca pompaya enerji verir buz küvetini suyla doldurur. Kompresör ve fanı çalıştırarak soğutmaya buz yapmaya başlar. Ortam sensörününü örneğin 3 sn de bir ölçerek buz küvetindeki sensöre (10k ntc olabilir) ofset verir ve buz yeterli kalınlığa gelince küvet motorunu ve sıcak gaz valfini enerjilendirerek buzu döker. Ve döngü buna benzer şartlara bağlı olarak devam eder. Taydın hocamın yazısından anldığım ve araştırdığım kadarıyla arduino proje için en güçlü aday oluyor. Peki projemde arıza durumlarını, farklı noktalardaki ntclerin pozisyonunu okuyarak, zamana bağlı değişken şartları belirleyip arıza sinyali verebilirmi.

Ben de enerji verimliliği konularında çok detaylı araştırma yapıyorum.

Anladığım kadarıyla soğutma makinelerini ortam şartlarının durmuna göre daha verimli yapmaya çalışıyorsun.

Bence bu konuda çalışma yapmaya başlamadan önce konuyu en temelinden ele alarak başlamalısın. Madem ki verimli bir soğutma sistemi üretme çaban var öncelikle kullanılan ısı pompalarının verimlerini ve izolasyonun kalitesini sorgulaman gerekiyor.

Benim bildiğim ve bir kaç yıldır uygulanmaya çalışılan yeni bir yöntem var. Gadolinium isminde çok ilginç bir metal var. Bu metal ile manyetik soğutma sistemleri yapılıyor ve söylendiğine göre en verimli yöntem bu son buldukları yöntemmiş. Hatta bir firma bu teknoloji ile harici bir güç kayağına ihtiyaç duymadan çalışabilen bir klima üretmiş. Klimanın fanı vs. her türlü donanımı var ancak elektriğe ihtiyaç duymuyor. Çünkü bunu yaparken ortamın ısısından faydalanmayı başarmışlar. Bu sistemi kullanan az sayıda da olsa bazı ürünler var. Bence bu ürünlerden başlarsan çok önemli sonuçlara ulaşabilirsin.

Arduino konusunda bence de başlangıç için en doğru platform olduğudur. Sonrasında kullandığın tüm modülleri tek kart üzerinde toplayabilirsin. Çinli firmalar bu konuda çok fazla tecrübe sahibi kart çoğaltımı çok ucuza geliyor. Ayrıca ar-ge maliyetlerini de çok fazla düşürür.

Ben Arduino konusunda ortalamanın üzerinde bilgi sahibiyim. Bu konularda çalışma yapmaya can atıyorum.

Sıcaklığı nasıl artırabileceğimizi ve düşürebileceğimizi biliyoruz ancak oluşan bu sıcaklık farkından nasıl enerji elde edebileceğimiz konusunda çok deneyimli değiliz. Yukarıdaki belirttiğim ürünleri yapmaya başlamadan önce ısı motorları konusunda bir araştırma yapmanı önerebilirim. Stirling motorları konusunda detaylı bir araştırma yapabilirsin. Yazılarımın çoğu bu konuyla ilgilidir. Bir enerji döngüsünde yüksek verim elde etmek için bunlar çok elzem konular. Sonrasında controller lar ile elde etiğin bu verimi katlayabilirsin.

Peki projemde arıza durumlarını, farklı noktalardaki ntclerin pozisyonunu okuyarak, zamana bağlı değişken şartları belirleyip arıza sinyali verebilirmi.

Bu sorunu çözmek için clock modülü kullanabilirsin. Belirli zamanlara timer kurabilirsin. Sanırım arduino ile bir kaç timer'ı aynı anda kullanabiliyorsun. Az da olsa multi tasking konusunda derde derman olabiliyor.

Sana başarılar dilerim.

Son düzenleme:
Bir arduino ile bunların hepsi yapılır, ve programlama olarak da en kolayı, en çok kaynak ve örnek bulabileceğinizi yapı. Yalnız yukarıda belirttiğiniz bazı gereksinimler için daha detaylı değerlendirme yapmak lazım. Örneğin 16 bit şifreleme diyor, eğer gelen çok hızlı bir veri akışı varsa ve bu gerçek zamanlı olarak şifrelenip dışa aktarılacaksa, arduino burada baya zorlanır. Aynı şekilde kaya nokta aritmetiği diyor. Saniyede binlerce karekök hesabı, sinüs, logaritma falan hesaplanacaksa, gene arduino çok zorlanır. Ama küçük bir veri paketi gelip ona göre işlem yapılıp sonuç kaydedilecekse, hiç sorun olmaz.

taydın hocam, sizin ve ayhan arıcan hocamın tavsiyeleri üzerine arduino kitleri ile hedefimin üstünde bir makine kontrolorü yapmak tahminimden çok daha kolay olacak görünüyor. ilk mesajımdaki kartı da nasıl programlayıp kullanabileceğim konusunda gerekli bilgiye ulaştım. arduino modullerini incelediğimde hedefimi daha da ileriye taşıdım. şu an için bir arduino nano temin edip makinamı çalıştırdıktan sonra, yardımcı modüllerle bir menü oluşturarak ve lcd display ve keypad ile parametreleri değiştirip test aşamasında diğer komponentleride iyileştirebilirim diye düşünüyorum.

ayhanarıcan hocam, sizin enerji verimliliği konusundaki yazılarınızın bir kısmını okudum.
Arduino konusunda bence de başlangıç için en doğru platform olduğudur. Sonrasında kullandığın tüm modülleri tek kart üzerinde toplayabilirsin. Çinli firmalar bu konuda çok fazla tecrübe sahibi kart çoğaltımı çok ucuza geliyor. Ayrıca ar-ge maliyetlerini de çok fazla düşürür.

Ben Arduino konusunda ortalamanın üzerinde bilgi sahibiyim. Bu konularda çalışma yapmaya can atıyorum.
biraz dersimi çalışıp arduino kunusunda birkaç seviye atlayınca, projelerimle ilgili detayları sizinle paylaşıp önerilerinizi almak hatta eleştirilmek isterim.
şu an için arduino nano, keypad ve uln2003 modül kullanarak, röle ve kontaklarla kurduğum otomatik kumanda devresini arduino ile yapmayı planlıyorum. bir süre sonra görüşmek üzere ilginize teşekkürler.

S.A.
Bu tür konularda bence (tasarım bilginizi bilmiyorum) kendi kartınızı tasarlayıp kullanmanız. Arduino bir yere kadar yetrli gelecektir sonrası....
İşlemci Atmel, Pic micro, stm32 vs. olabilir. Ben kendi işlerimde plc tasarımına benzeyen pic18f46k80 işlemcili karlar kullanıyorum. Yazılım olarak CCS C kullanıyorum. Arm stm32fxxx serisi 32 bit işlemciler için mikroc arm kullanmaya başladım. Tavsiyem kendi kartınızı oluşturmanız. Resimde ki kartımda 4 ad. 0-10volt ve 0-20mA giriş yada 10k ntc olabiliyor ihtiyacıma göre ayarlıyorum. 8 giriş 8 çıkış, canbus, 485 veya 232 girişi dip svic ile seçilebilir şekilde yaptım .
WhatsApp Image 2017-11-22 at 01.10.22.jpeg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri