Profilo no-frost arızası.

Iyra46

Üye
selanunaleyküm. cümleten hayırlı akşamlar.

profilo marka bir no-frost buzdolabım var.(8 senelik)

ayarları elektronik olarak yapıyorum.(buton ve led leri var.) alt ve üst kısmın sıcaklıklarını ayrı ayrı ayarlayabiliyorum. ledler yan yana dizili.

gelelim problemime.

bundan 4 sene kadar önce komprösörü yandı ve bir usta tarafından değiştirildi( malum servisler bir ton para istiyorlar)

bundan 1 sene kadar önce çalışmasında sıkıntı yoktu. elektrikler kesilip geri geldiği zaman arıza lambası yanmadan üst ve alt kısmın ayar ledi ikisi birden yanıp sönüyor ve hırt hırt hırt diye ses çıkarıyordu.alt kapağı hırt hırt sesi bitee kadar açık tutup kapağı kapatınca buzdolabı normal şekilde çalışmaya devam ediyordu. takii bir sonraki elektrik kesintisi ne zaman olursa o zamana kadar.(bu hırt hırt sesi buzdolabı normal süresinde çalışırkende arada bir devreye girip çıkıyor.)

son 1 aydır bu arıza bu hırt hırt sesi her devreye girdiğinde oluşuyor. ya kapağı açmam gerekiyor yada kendiliğinden hırt hırt sesi bitince dolap normale dönüyor.

alt ve üst tarafların soğutma durumu normal. buzlanma damlama vs gibi problemlerim yok. bu arızanın nedeni nedir?

bilgi verirseniz sevinirim. elektrik elektronik mekanik işim gereği içli dışlıyım anlatabilirsenizyaparım..

teşekkürler iyiakşamlar....

pano kart üzerindeki 4 tane kondansatörü değiştirin düzelecektir.

pano kart üzerindeki 4 tane kondansatörü değiştirin düzelecektir.

bu pano kart dediğiniz devre ledlerin arkasındamı? nasıl ulaşabilirim?

bu arada buzdolabı modeli :pROFİLO BD9800ANF

Son düzenleme:
pano içersinde ledlerin arkasında.

DSC_0364_500.jpgSNV31721-500x500.jpg

Ekli dosyalar

• IMAG0326.jpg
    IMAG0326.jpg
    93.3 KB · Görüntüleme: 103
  • IMAG0327.jpg
    IMAG0327.jpg
    90.2 KB · Görüntüleme: 93
  • IMAG0328.jpg
    IMAG0328.jpg
    91.9 KB · Görüntüleme: 91
doğrudur ikisi paralel 2.5 mf ölçmeniz gerekiyor. siz 4ünü de değiştirin. her biri tek tek arıza yapabiliyor. sorun düzelecektir

s.a. kusura bakmayın sizide bu kadar rahatsız ediyorum.

gri renkli olan 1.5x2mF 275V olan kondansatörü bulamadım. yerine 2.25x2mF400V bulabildim ve taktım yerine. dolap şuanda çalışıyor. acaba bu kapasite farkı ilerleyen zamanlarda sıkıntı çıkarır mı?

birde kart üzerinde bazı bölgelerde kızarıklık var ısıdan dolayı 1w olan direnç ve diyotun arka kısımlarında, kartın arkasında yassı transistörün etrafında. bunlar normal mi? yoksa anormal bir durum mu var?

470uf 25 volt kondansatörü de değiştiriniz

4 ünüde değiştirdim sadece gri olan 1.5mFx2 275Volt olan kondansatörü bulamadım. 2.25mFx2 400Volt bulabildim onu taktım. sorun çıkarırmı diye sordum.

olması gereken aynısını takmanız. sorun çıkıp çıkmayacağı belli olmaz :)

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri