Profilo buzdolabı ses yapıyor sorun nedir

mustilem23

Üye
Merhaba günaydınlar ,

dün akşam elktrikler de dalgalanma oldu sanırım dolaptaki arıza bundan oluştu ,dolaptan gelen sesi kaydettim linki aşağıdaki gibidir ,

motorun bobin uçlarını ölçtüm ohm kademesindeki ve bip (diyot) kademesindeki resimleri aşağıdaki gibidir .

bu tarz bir sorunum var nasıl çözerim yardımcı olabilir misiniz.

motordaki ses.
http://vocaroo.com/i/s1ESIO3HcQ82

motorun sol tarafında beyaz silindir seklindeki kondansatörü kontrol ediniz

motor yanmamıştır değil mi ölçümlerine göre.

Merhabalar,

Motorunuzla ilgili ölçümleriniz şu şekilde olmalıydı.

3 pinde ölçümlerinizi örnek veriyorum. 10 ohm - 12 ohm - 22 ohm olmalıydı.

Bu sistemde bir ana sargı ikinci yardımcı sargı var. Bunlar seri bağlıdır. iki düşük omaj 3. omaj ise bu iki omajın toplamı kadar olmalıydı.

Sesten tam anlayamadım ama cihaz sigorta attırmıyorsa bir kaç olasılık var.

1- Kalkış kondansatörü arızalı.
2- Motor terminaline bağlanan beyaz parça üzerinde ohm yazdığına göre PTC olabilir. PTC arızalı olabilir.
3- Kompresör motoru içeride mekanik olarak sıkışık yada arızalı olabilir.

Daha önce başıma ptc kırıldığı için benzer bir durum gelmişti. Eğer yapabilirseniz kablo bağlantılarını numaralayıp beyaz olan parçayı kablolardan ayırıp elinize alınız. İnce bir tornavida ile kenarlarında tırnak olmalı tırnaklarından ittirerek içini dikkatlice açınız. İçerisinde aşağıda resimde gördüğünüz gibi D ve T ölçülerinde bir madeni bozuk paraya benzer malzeme çıkacak. eğer bu parça kırık çatlak yada yanık ise sorununuz bu malzemedir. Yaklaşık 5 - 10 tl ye halledebilirsiniz.

Siz tesbiti yapın tekrar resimleyip yazışalım. Kolay gelsin.

tor-font-b-freezer-b-font-ptc-starter-font-b-big-b.jpg

HTB1DtI6HpXXXXX6aXXXq6xXFXXXw.jpg

Son düzenleme:
Serkan Bey ,

bahsettiğiniz gibi ölçümleri yaptım ve kondansatör ve plt yi değiştirdim fakat sonuç aynı fişi takınca ses aynı

inteernette arastırdım danfoss marka motorların özelliğinden kaynaklanan bir sorunmuş sıkışıyormuş ,yüksek kapasiteli kondanstör ile yol verilmesi gerekiyor gibi yazılara rastladım ,

kompresörü şoklamak hakkında bilgi verebilir misiniz,

kaç mf kondanstör kullanmak lazım
bağlantısı nasıldır plt ye ,
ve nekadar devrede kalmalıdır tek bu nokta kaldı yada farklı bir düşünceniz varmıdır ?

motor ölçüm değerleri
https://i.kontrolkalemi.com/1/PPGQp8.jpg

Kompresor soklama daha once bir kac kez yaptim. Ben kompresore kapasitor ile degil kalkis sargisina kisa sureli direkt voltaj vererek yapmistim. Kompresor klima kompresoru idi.

Buzdolabinda bu yontemi hic uygulamadim. Duydugum kadariyla kompresor soklamak icin parcacilarda sok kapasitoru adi altinda kalkis kapasitoru satiliyor. Degerini malesef bilmiyorum.

Teori su sekilde. Komprwsorde iki sargi var. Ana sargi ve yardimci sargi. Kompresorun kapasitorune bu sok kapasitorunu monte edip dolabi calistirmak icin enerji veriyorsunuz ilk bir yada iki saniyede kompresor kalkis yapmasi lazim. Kalkis yaptiktan sonra kapasitorun baglantisini kesip kompresorun calismasina devam ettiriyorsunuz durdurmayiniz.

şoklamada yaptık ana sargı yardımcı sargı arasını kontrol kalemı ilede tetikledik yine olmadı sıkıldım dolaptan artık yenisini aldım , komple motoru yeni taktırtmaktan ziyade yenisini almak daha mantıklı olduğunu düşündüm ,

bir sorum olacak ,aldığım buzdolabının için deki fan sürekli çalışıyor bu normal birşeymidir ,bu fanın durması gerekmiyormu arasırada olsa.

Normalde buzdolapların içindeki fan kapı açıldığında durması gereklidir. Kapı kapandığında fan çalışır.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri