PROFİLO ULTRA LINE ekranda dik çizgi arızası

alp_caner

Üye
slm ustalar.elimde bir adet profilo ultra line 37 ekran televizyon var.açılıyo bi dk kadar çalıştıktan sonra ekranda sadece dik bi çizgi çıkıyo,seste bi sorun yok ses geliyo.şimdiden herkese çok teşekkürler iyi çaılşmalar.

arkadaşım arızan horizontal devrede.saptırma boboininden önceki kondansatörleri kontrol et.büyük ihtimal EHT yakinında ve ısıdan arızalıdır ayrıca EHT ve etrafındaki elemanlara bi soğuk lehim taraması(tamamı plastik bir cisimle bu elemanlara vurarak dokun açacak mı bakalım)yap soğuk lehimde olabilir kolay gelsin...

çok teşekkür ederim sayın semihyazar.bi bakayım olmazsa yazarım buradan gene.iyi günler iyi çalışmalar.

sayın semihyazarşu horizontal arızası olan televizyonda bitane 4.7uF 250v elektrolitik kondansatör var ohm kademesinde ölçtüm yalnız ölçü aletimde kondansatör ölçümü yok,hiç bi kademede değer okuyamadım üzeride hafifce yukarı doğru kabarmış,yalnız bende kondansatör 4.7uF 400v bunu burya lehimlesem olurmu voltaj değerinin fazla olmasından dolayı korkuyorum açıkçası,bu televizyon tamirinden hep korkuyorum daha öncede bi iki patlamalı çatlamalı anım olduda :D

sn [MENTION=273410]alp_caner[/MENTION] , Voltajı DÜŞÜK olmasın yüksek olması herhangi bi sıkıntı olmaz sadece yer varmı şasede

kapasite aynı olmalı voltajda hiç sorun olmaz yüksek olması tüm şişmiş kond.ları değişin değişirken polariteye(+- yöne) çok dikkat edin..

sayın semihyazar horizontal devresinin yanında bir adet kondansatör vardı lehimleri kopmuştu ona lehim attım o 4.7uF olan kondansatörle uğraşmadım sonradan ölçtüm normaldi.ama fişe takıp çalıştırdım.bu sefer görüntü hem sağa sola hemde aşağı yukarı gidip geliyo daralı genişliyo her yöne bu neden olabilir acaba biyerde hatamı yaptım.bide tüpün mask kısmındaki 7 tane demirin arkasında bitane kelepçe var o gevşek,oynuyo yerinden o demirlerde bütün halinde dönüyo ondan olabilir diye düşünüyorum o kelepçenin altındada kömür gibi bişeyler var alt taraftakiler kalmamış hiç odan olabilir mi acaba.

sayın seco yer varmı şasede den ne kast ettiğinizi anlamadım

4.7 nin şişik olduğunu demiştiniz şişik olanları mutlak değişin. kelepçeleride üstündeki kir izlerinden eski yerlerine ayarlayın kolaygelsin..

yani 16 v 0.47 ile 350 - 400 v 0.47 arasındaki fiziksel boyut farkını diyorum. karta sıgacakmı

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri