Prizde Toprak Hattı İle Nötürü Yer Değiştirme?

kankun

Üye
Arkadaşlar konuyu kısaca özetliyim.Konu olarak buraya açım yalnış yerse kusara bakmayın.
Ben 7 daireli bir apartanda oturuyorum.7 daireden 6 sına elektirik faturası 100 Tl ve üzeri gelirken üst komşuma 20-30 Tl arası geliyor.(5 kişilik çekirdek aile)
Şimdi ben biraz araştırma yaptım dediler ki evdeki bir prizde nötür ve toprağı yer değiştirirsem ve ev aletlerini burdan kullanırsam faturada düşüklük olurmu.Sayacım akıllı sayaç.Ve bir de şunu sormak istiyorum , benim dairemde toprakta faz olurmu?

Şimi bunları soruyorum çünkü ben bu insanı teke şikayet edicem.Yada ne gibi birşey kullanıyor bu insan...Saygılar kolay gelsin.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar konuyu kısaca özetliyim.Konu olarak buraya açım yalnış yerse kusara bakmayın.
Ben 7 daireli bir apartanda oturuyorum.7 daireden 6 sına elektirik faturası 100 Tl ve üzeri gelirken üst komşuma 20-30 Tl arası geliyor.(5 kişilik çekirdek aile)
Şimdi ben biraz araştırma yaptım dediler ki evdeki bir prizde nötür ve toprağı yer değiştirirsem ve ev aletlerini burdan kullanırsam faturada düşüklük olurmu.Sayacım akıllı sayaç.Ve bir de şunu sormak istiyorum , benim dairemde toprakta faz olurmu?

Şimi bunları soruyorum çünkü ben bu insanı teke şikayet edicem.Yada ne gibi birşey kullanıyor bu insan...Saygılar kolay gelsin.
prizde nötr ile toprağın değiştirilmesinden faturada düşme olmaz.
sana bunu kim anlatmışsa eksik anlatmış ama ben gerisini anlatmayacam,bu dediğine benzer bir kaçak elektrik kullanma yöntemi var.
dairende toprakta faz olmaması lazım varsa bir sıkıntı var demektir,binandaki topraklama kötü ise görev yapmıyor ise herhangi bir topraklı ev aletinde meydana gelecek kaçaktan dolayı prizlerde faz olabilir

kesinlikle kaçak elektrik kullanılıyor denir.sayaçtan eve giren faz ve nötr üzerinden değerlendirilir.yani sarfiyat:eek:rdaki durum sadece sayaçtan faz alınıyor ve nötr alınmıyor nötrün işini topraklama ucundan değerlendiriliyor.(sayaç yazmıyor)ama bu durum çok tehlikeli bir durumdur.ana topraklama hattı koparsa yada zayıflarsa o topraklama hattı her daireye girip çıktığından senin metal kılıflı eşyalar topraklama hattından faz gelir.sonuçta direk faz a dokunmuş gibi olur.ölüm olabilir.çok eskiden bunu su tesisatına baglarlardı rekor aralarında ketenden dolayı yeteri kadar topraklama olmazdı sabahları ben el yüz yıkamaya yanaştığımda çarpılırdım.sadece sabahları değil hani.değişik zamanlardada değil onların soba ısıtıcı cihazları devreye girdiğinde mesela.şüphelenip voltaj ölçümü yaptım.tedaşa durumu anlattım.kontrolde suçlular yakalandı.o olaydan sonra rahatlıkla çeşmeleri kullanır oldum.

İster mekanik ister elektronik sayaç olsun yük tarafı nötr yerine toprak kullanımı durumunda sarfiyatta değişiklik olmaz. Mekanik sayaçtan örnek vermek gerekirse akım bobini üzerinden aynı akım geçer, gerilim bobinide giriş faz ve nötr'üne bağlıdır yani yine bir değişiklik olmaz. Sayaç öncesi kolon hattı nötr'ü açık devre yapılıp tüketici tarafında nötr yerine toprak kullanırsanız gerilim bobini enerjilenmeyeceğinden sayaç yazmaz. Sadece nötr yerine toprak kullanmak tüketimi etkilemez. Yapılmaması gereken büyük yanlışlardan !

:) evdeki tüketimlerini biliyor musun 7 daireinde

Şimdi 7/24 çalışan klima,tv,buzdolabı,makina,ütü bunların hepsi bir çekirdek ailede kullanılıyor..Şimdi ben ve eşim sadece akşamları eve ugrayıp 90 Tl fatura ödüyosam ve 6 daireninde faturlarına baktıgımda birbirine yakınlık varsa diğer çekirdek aile 20 ile 30 el arasında br fatura ödüyosa bunda bir iş vardır ve bu durumu şikayet etmek gerekir diye düşünüyorum....

prizde nötr ile toprağın değiştirilmesinden faturada düşme olmaz.
sana bunu kim anlatmışsa eksik anlatmış ama ben gerisini anlatmayacam,bu dediğine benzer bir kaçak elektrik kullanma yöntemi var.
dairende toprakta faz olmaması lazım varsa bir sıkıntı var demektir,binandaki topraklama kötü ise görev yapmıyor ise herhangi bir topraklı ev aletinde meydana gelecek kaçaktan dolayı prizlerde faz olabilir

Şimdi benim araştırmalarıma göre akıllı sayaçlar nötür üzeninden geri dönüşü okuyorlar..Eğer ben nötr yerine toprak kullanırsam geri dönüş olmucak...Tek dej avantajı yüksek watlı eşyaları çalıştırassın dediler...

Benim dairemde şuan tabikide toprakta faz filan yok..Ama bu akşam ve gittiğimde bi kontrol edicem..Şimdi binalarda tesisat paralel baglantı yapılıyor biliyorum..Eger Fazdan toğrağa geçiş oluyosa ve böyle kullanıyorsa topraklama hattında faz olur dediler..

Şimdiş esas olaya gelelim benim böyle bir durumu kullanma gibi durumum olamaz.Zaten bu durum illgal ve tehlikeli bir yöntem diye düşünüyorum...Benim amacım bu durumu nasıl açığa çıkarıp üst komşuma durumu hissettirmeden onu şikayet etmek...:eek:

Bence tedaşa kaçak ihbarı yap onlar gerekli araştırmayı yapar.

bence bu illaki kaçak die değerlendirilmemeli ....bazı insanlar elektrikli cihazları hiç kullanmazlar....kaçak var isede daha önceki kiracı yaptırmıştır....kesin....sayaçlardaki uçlar yer deiştirmiş anlaşılan....

Forum istatistikleri

Konular
128,170
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri