Prizde nötr hattı yok topraklama nötr olarak kullanılabilir mi?

Merhaba arkadaşlar yeni taşındığım evimde bir prizde nötr hattı yok. Duvar içinde kopmuş yada hiç bağlanmamış. Topraklama kablosunötr olarak kullanılabilirmi

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Nötr olmadan olmaz.topraklama nötr yerine kullanamassin.
Ama diyelim topraklama olmasaydi,nötrden kopru yapip topraklama niyetine kullanabilirdin.K.A.R olmadigini varsayiyorum

Merhaba arkadaşlar yeni taşındığım evimde bir prizde nötr hattı yok. Duvar içinde kopmuş yada hiç bağlanmamış. Topraklama kablosunötr olarak kullanılabilirmi

Kullanılamaz ve bunun tehlikeleri var.Nötür olarak kullanmaya kalktığında kaçak akım rölesi varsa açma yapar.Eğer kaçak akım yoksa toprak değerleri kötü ise bağladığın cihazın arızalanmasına neden olur tek prizden yapmaya kalkarsan diğer prizlerde de topraklama olduğundan o prizlere bağlayacağın cihazların gövdesine elektrik vermiş olursun.

Anladım hocam teşekkür ederim.
Kullanılamaz ve bunun tehlikeleri var.Nötür olarak kullanmaya kalktığında kaçak akım rölesi varsa açma yapar.Eğer kaçak akım yoksa toprak değerleri kötü ise bağladığın cihazın arızalanmasına neden olur tek prizden yapmaya kalkarsan diğer prizlerde de topraklama olduğundan o prizlere bağlayacağın cihazların gövdesine elektrik vermiş olursun.
Sağolun hocam

Nötr yerine topraklama kablosunu kullandığında - eğer bir yerlerde sıfırlama yoksa - senin nötr akımın binaya ait koruma topraklamasından ve trafoya ait işletme topraklamasından devresini tamamlayacaktır . Bu noktada adım gerilimi sonucu bazı canlıların çarpılma ihtimali de olacaktır .

Avrupa ark hatası koruma rölesi kullanıyor bizler kaçak akım rölesini ihmal ediyoruz çünkü bilgimiz yok. Çevremdeki bir çok insana hayati önem arz ettiğini izah ettim büyük çoğunluğuda evine taktırdı. Sistemi doğru kurarsanız rölenin bahsettiginiz durumda tutmayacağını görmüş olursunuz.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri