Prizde faz toprak teması kakr testi

Penga

Üye
Arkadaşlar oturduğum binada normalde iyi kötü toprak var faz toprak ı kısa devre edip test ettiğimde kakr atıyordu dün gene bişeyden dolayı kullanmak istedim faz ile toprak teması yaptım pat etti kakr değilde normal şalter attı, kakr daki test butonuda çalışıyor bu normalmidir yoksa başka dairelerden toprağa nötr bağlantısımı olmuştur forumda arattım pek bişey bulamadım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hocam sizin gibiler macera aramasın diye Kaçak Akım Rölesi Üretici firmaları üstüne test butonunu koymuş siz niye gidip atraksiyon arayıp elinizle faz toprağı kısa devre yapıyorsunuz amaç nedir ? Test butonuna bas çalıştımı sigorta attı mı attı tamam devam et ne diye gidip ekrstradan el ile faz kablosu ile toprak kablosunu kısa devre yapıyorsunuz birde apartmanda oturuyorsunuz kendi sağlığınızı düşünmüyorsanız başkalarınınkinide mi düşünmüyorsunuz ya siz kısa devre yaparken üst tarafdaki komşu bir elekrikçi arızaysa ve elinde toprak kablosu bağlantı yapıyor sa veya komşunun bir cihazı arızalanırsa bunun vabalini nasıl ödeyeceksiniz sonuçta size gelen toprak barasından komşuyada gidiyor hepsi binanın ortak

Arkadaşlar oturduğum binada normalde iyi kötü toprak var faz toprak ı kısa devre edip test ettiğimde kakr atıyordu dün gene bişeyden dolayı kullanmak istedim faz ile toprak teması yaptım pat etti kakr değilde normal şalter attı, kakr daki test butonuda çalışıyor bu normalmidir yoksa başka dairelerden toprağa nötr bağlantısımı olmuştur forumda arattım pek bişey bulamadım
KAKŞ sağlamlık testi böyle olmaz. Test butonu çalışıyorsa genelde sağlamdır böyle testlere gerek yok. Sigortanın kısa devre kesme kapasitesi daha düşük olduğundan daha önce davranmış olabilir, KAKŞ nizin kısa devre kesme özelliği olmayabilir.
Bu yaşıma kadar öğrendiğimden emin olduğum şeylerden birisi çalışan sistemi kurcalamayacaksınız.

Böyle bir faz-toprak teması topraktaki zayıf bir yerden kopmaya bile sebep olabilir! Faz'da olsa zaten anlaması kolaydır. Basit yöntem faz-nötr ve faz-toprak arasının gerilimini ölçüp karşılaştırmak olabilir. Bir de nötr-toprak arası direnç/omaj değeri ölçülebilir. Küçük değerler topraklamanın iyi olduğunu gösterir. Tabi nötr-toprak köprülenerek sıfırlama yapılmamışsa!

RCD'ler kısa devreye karşı veya açma-kapama şalteri olarak kullanılamaz. AC tipler de kullanılmaması gerekmekte. 300mA selektif tip, 30mA ise bağışık tip olmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri