Prizde 2faz 2nötr ve 2toprak ucu

CanOrt

Üye
Mutfak ve Oturma odası ortak duvarla ayrılıyor. Mutfakta ki duvarda ki priz bir kaç kez aşırı ısındı bu nedenle prizi değiştirmek istedim. Prizi söktüğüm de 2faz 2nötr ve 2toprak ucu girilmişti tek prize. Tahminimce paralel çekilmiş. Tek prizde sorun yaratacağını düşünüp prizi iptal etmeye ve faz ile fazı nötr ile nötrü toprak ile toprak kabloyu birbirine bantlayıp prizi boş taktım. Bunun ardından oturma odasında ki prize takılı tvnin çalışmadığını farkettim. kontrol kalemi ile prize baktığım da ışık yanıyor ancak tv çalışmıyor. Sonra tekrar aynı kabloları mutfak prizi e ikili olarak taktığım da çalışıyor. Mutfakta ki prizin içinde ki 1 set faz nötr ve toprak kablo kalın diğer set daha ince. Mutfakta ki kabloları priz olmadab birbirine bağladığim da oturma odasının gitme nedeni nedir??? Teşekkürler...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Mutfak ve Oturma odası ortak duvarla ayrılıyor. Mutfakta ki duvarda ki priz bir kaç kez aşırı ısındı bu nedenle prizi değiştirmek istedim. Prizi söktüğüm de 2faz 2nötr ve 2toprak ucu girilmişti tek prize. Tahminimce paralel çekilmiş. Tek prizde sorun yaratacağını düşünüp prizi iptal etmeye ve faz ile fazı nötr ile nötrü toprak ile toprak kabloyu birbirine bantlayıp prizi boş taktım. Bunun ardından oturma odasında ki prize takılı tvnin çalışmadığını farkettim. Kontrol kalemi ile prize baktığım da ışık yanıyor ancak tv çalışmıyor. Sonra tekrar aynı kabloları mutfak prizi e ikili olarak taktığım da çalışıyor. Mutfakta ki prizin içinde ki 1 set faz nötr ve toprak kablo kalın diğer set daha ince. Mutfakta ki kabloları priz olmadab birbirine bağladığim da oturma odasının gitme nedeni nedir??? Teşekkürler...
Kablolarınız priz varken üzerindeki klemensle birleşiyordu TV'nin prizinde sıkıntı yoktu ,siz kabloları eklediniz aynı şekilde çalışmadı,doğru anladım sanırım ,siz sonra TV prizi çalışmayınca keramet prizde dediniz pirizi taktınız çalıştı.
Bence bağlantılarda hata yaptınız yada kabloların üstünde kırık var büyük ihtimalle de nötr de ,pirize takınca düzelip nötrü geçiriyor(tesadüf..) başka açıklaması yok bunun,tabi anlattıklarınızdan yola çıkıp canlandırmaya çalışıyorum,kolay gelsin.

Kablolarınız priz varken üzerindeki klemensle birleşiyordu TV'nin prizinde sıkıntı yoktu ,siz kabloları eklediniz aynı şekilde çalışmadı,doğru anladım sanırım ,siz sonra TV prizi çalışmayınca keramet prizde dediniz pirizi taktınız çalıştı.
Bence bağlantılarda hata yaptınız yada kabloların üstünde kırık var büyük ihtimalle de nötr de ,pirize takınca düzelip nötrü geçiriyor(tesadüf..) başka açıklaması yok bunun,tabi anlattıklarınızdan yola çıkıp canlandırmaya çalışıyorum,kolay gelsin.
Öncelikle yanıt için teşekkür ederim. Evet priz varken klemens ile birleşiyordu, prizi söküp ben birleştirince gitti. Ancak kerametin prizde olduğunu düşünme sebebim bağlantı hatası olduğunu sanmıyorum aynı işlemi 4 kez denedim yani kabloları prizsiz bağlayınca gidiyor priz ile bağlayınca çalışıyor. Dediğiniz gibi kabloda kırık olabilir ancak her seferinde aynı şeyin olması büyük tesadüf olacaktır. Öğrenmek için, mutfakta ki kabloları birbirine bağladığım da oturma odasında ki TV yi fişe taktığım da çalışmadığın da kontrol kalemi ile bakınca prizde elektrik olması nötr de mi problem olduğunu gösterir. Teşekkürler.

Öncelikle yanıt için teşekkür ederim. Evet priz varken klemens ile birleşiyordu, prizi söküp ben birleştirince gitti. Ancak kerametin prizde olduğunu düşünme sebebim bağlantı hatası olduğunu sanmıyorum aynı işlemi 4 kez denedim yani kabloları prizsiz bağlayınca gidiyor priz ile bağlayınca çalışıyor. Dediğiniz gibi kabloda kırık olabilir ancak her seferinde aynı şeyin olması büyük tesadüf olacaktır. Öğrenmek için, mutfakta ki kabloları birbirine bağladığım da oturma odasında ki TV yi fişe taktığım da çalışmadığın da kontrol kalemi ile bakınca prizde elektrik olması nötr de mi problem olduğunu gösterir. Teşekkürler.
Nötr hattı gelmeyince prizde elektrik olur,cihazlar çalışmaz hassas cihazlar bozulur(prizin iki yanında kontrol kalemi ışığı yanar ,prizde kalan başka bir cihaz elektriği kendi üzerinden döndürür ).Belki hatta sıkıntı sizin göremediğiniz bir noktada ,sıva altı tesisat sonuçta siz prize bağlayınca gerilip nötr geçiriyor ,üzgünüm başka açıklaması olamaz.Yanlış bağlantı yapmadığınıza eminseniz benim fikrim bu başka forum üyeleri başka bir fikir sunabilir ,kolay gelsin.
Not: Prizi bağlayıp üstüne cihaz takmıyorsunuz değilmi ,takıyorsanız ve o şekilde TV prizi çalışıyorsa yeniden konuşalım,yoksa yukarıda dediklerim aynen geçerli.

Bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. Tv prizine kontrol kalemi ile baktığım da tek tarafta ışık yanıyor ancak cihaz çalışmıyor. Mutfakta ki prize başka bir cihaz takmıyorum. Dediğiniz gibi kablolarda bir sıkıntı olabilir, ya da farketmeden yanlış bağlamış da olabilirim. Bir elektrik tesisatçısı çağırmam en doğrusu olacak. İyi günler dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri