Priz ve Kaçak akım

karub20213

Üye
Topraklaması olmayan prizi topraklayarak prize bağlı kaçak akım rölesi kullanmak istiyorum. Toprak kablosunu röleden bağımsız şekilde topraklama sonucunda rölede sorun oluşurmu merak ediyorum çünkü röle iki fazda eşitsizlik durumunda atıyorsa toprak hattında oluşan statik kaçak akımı sayıp röle atarmı? Fikirlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Dairede topraklama yok
Toprağa çaktığım kazıkla prize toprak çekecem.
Buzdolabı prizine kacak akım rölesi baglıcam 300mA
Sorum bu bağlantıları yaptıktan sonra kaçak akım rölesi bir sorun olurmu?

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklaması olmayan prizi topraklayarak prize bağlı kaçak akım rölesi kullanmak istiyorum. Toprak kablosunu röleden bağımsız şekilde topraklama sonucunda rölede sorun oluşurmu merak ediyorum çünkü röle iki fazda eşitsizlik durumunda atıyorsa toprak hattında oluşan statik kaçak akımı sayıp röle atarmı? Fikirlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Soru pek anlaşılır değil. Amaç nedir? Alıcı Tipi nedir? Toprak Kablosu hangi Röle'den bağımsız olacak?

Şunu mu demek istiyorsunuz; Benim dairemde bir Ana KAKŞ var ama dairede Topraklama yok. Ben bir Prize Yerel Topraklama yapacağım. Bu Prize ayrıca Yerel KAKŞ takacağım ama Ana KAKŞ düzgün çalışır mı?

Eğer soru bu ise; Bir Üst Devre'deki ve bir Alt Devre'deki KAKŞ'nin her ikisi de çalışır. Fakat seçim yapılırken 3 Tip Seçicilik özelliğine dikkat edilir. Sorun yaşamak istemiyorsanız bu kriterlere göre seçim yapmalısınız.

Dairede topraklama yok

kacak akım rölesi baglıcam 300mA
bu kaçak akım rölesi halk dilinde yangın diye geçer tesisat kablosu içindir .
30mA hayat koruma olur .

herhalde yanlış yazdınız herhalde 300mA yerine 30mA olmalı diye düşünüyorum .
isterseniz iki 30mA ( hayat ) ve 300mA ( yangın ) k.a.k. rölesi takabilirsiniz .

https://www.elektrikport.com/teknik...raklama-olcumu-nasil-yapilir/11413#ad-image-0

http://www.emo.org.tr/ekler/8e7b0f0b1cd8d64_ek.pdf?dergi=927

http://www.emo.org.tr/ekler/84cbd6d247cb9fc_ek.pdf?tipi=2&turu=X&sube=14

Dairede topraklama yok
hocam sen zannedersem kar röle hakkında yeterli bilgiye sahip değilsin, önce kar rölenin çalışma şeklini, bağlantı şemasını gözden geçir derim, yanlış anlama.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri