Priz gücü

yonzoglu

Üye
merhaba
yeni başlamış biri olarak bu konu kafama takıldı,tesisatta prizleri 300 W olarak hesaplıyoruz ve bir linyeden en fazla 7 priz bağlayıp 16 lık veya 20 lik sigorta ile koruyoruz.Bu sigortaların nominal akımın 1.2 veya 1.3 katı kadar fazla akım çekebiliyorki o zaman prizden istenirse daha büyük güçler çekilir,bu konuda yardım edebilir misiniz?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşım sorunu tam anlayamadım amacınız ne.prizden fazla güç çekmek mi.

konu da bir yanlışlık var bir lınye ye en fazla 5 priz koyulur.16 amper sigorta seçilir.aydınlatmada ıse en fazla 9 lamba koyulur 10 amperlık sigorta secılır.prize 2,5 luk kablo çekildiğine göre en fazla tasıyacagı akım 26 amperdır.kablo kesıtını buyutürsenız,büyüttüğünüz kesitin amperajına göre güç çekebilirsiniz.

merhaba tekrar haklısınız biraz yanlış bir anlatım oldu fakat demek istediğim şu sayısal ifade edersek 300 W 5 priz 1500 W. 1500 W çekeçeği akım 7 A gibi bir değer iken niye 16 lık sigorta koyuyoruz.!6 lık sigorta koydugumuzda priz başına güç artıyor Yani daha fazla güç çekebiliriz o zaman niye 300 W değerini belirliyoruz kavrayamadığım nokta bu...

merhaba tekrar haklısınız biraz yanlış bir anlatım oldu fakat demek istediğim şu sayısal ifade edersek 300 W 5 priz 1500 W. 1500 W çekeçeği akım 7 A gibi bir değer iken niye 16 lık sigorta koyuyoruz.!6 lık sigorta koydugumuzda priz başına güç artıyor Yani daha fazla güç çekebiliriz o zaman niye 300 W değerini belirliyoruz kavrayamadığım nokta bu...

Kardeş o 300W değeri, binalarda toplam gücü bulmak için priz başına alınan güç. (iç tesisat yönetmeliğine göre) . Yani adamlar bakmışlar denemişler, binalarda priz başına ortalama 300W güç çekiliyor, ona göre belirlemişler. Ama biz bazen gidipte prize 500W lık saç kurutma makinası da takıyoruz, 20W lık şarj aleti de. Yani o değer ortalama bir değer.
Bu arada iç tesisat yönetmeliğine göre bir hatta en fazla 5 değil 7 priz bağlanır.
Saygılarla.

teşekkürler şimdi daha iyi anladım....

evet arkadaşlar bir hatta en fazla 7 priz bağlanır ama b.makinesi ,ç.makinesi gibi cihazlara ayrı linye çekilir bu konu önemlidir.

evet arkadaşlar bir hatta en fazla 7 priz bağlanır ama b.makinesi ,ç.makinesi gibi cihazlara ayrı linye çekilir bu konu önemlidir.

Bır lınye ye 7 tane priz baglanmaz.7 tane priz bağlanacağını hangi yönetmenlik söylüyor.

Bır lınye ye 7 tane priz baglanmaz.7 tane priz bağlanacağını hangi yönetmenlik söylüyor.

Kendi yönetmeliklerini açıp bir kere dahi okumadan hangi yönetmelik söylüyor diye meydan okuyan meslektaşlarıma üzülüyorum.
Arkadaşlar meslekdaşlarım mesleğinizle ilgili yönetmeliklerinizi iyi okuyun siz teknik elemanlar olarak bunları okuyup anlamazsanız kim okuyup anlayacak ve uygulatacak bu yönetmelikleri !

ELEKTRİK İÇ TESİSLER YÖNETMELİĞİ
xii) (Değişik fıkra: RG 25.10.1996-22798) Bir priz linyesine bağlanacak sorti sayısı, priz güçleri bir fazlı priz için en az 300W (konutlarda müstakil linyeden beslenen priz güçleri hariç), üç fazlı priz için en az 600 W olmak üzere ihtiyaca göre belirlenecektir.
Belirlemede linye yükü ve gerilim düşümü de göz önünde bulundurulacaktır. (Şantiye elektrik tesislerinde kullanılan bir yerde priz güç hesabına katılmaz)
Prizlere bağlanacak aygıtlar belli ise sorti sayısı bunların miktarına göre belirlenecektir.
xiii) Aydınlatma ve priz devrelerine bağlanacak sorti sayısı bir fazlı devrelerde aydınlatma için 9, priz için 7'den fazla olmayacaktır.
xiv) Buşonlu sigortalar, buşona uygun vidalı kontak elemanları ile donatılacaktır. Yay, vida, para ve benzeri gibi cisimler bu amaçla kullanılamaz.
xv) Tablolara takılmış ev tipi devre kesiciler, kumanda anahtarı olarak kullanılamaz.
xvi) İç tesislerde bıçaklı sigorta açık tipteki sigortalar rasgele dokunmaya karşı tedbir alınmadan kullanılamaz.
xvii) Topraklanmış iletkenlere sigorta konulamaz.
xviii) Doğru akımla çalışan çok iletkenli yada alternatif akımla çalışan çok fazlı sistemlerde sıfır iletkenine sigorta konulamaz.
xix) Hava hatlarından ayrılan bağlantı hatlarının ayrılma noktalarına yada hatların yapılara girdiği yerlere sigorta konulmalıdır.

Bayındırlık bakanlıgına proje hazırlayan varsa bır lınye ye 7 tane priz baglasın.benım cok projem döndü bir linye de 7 tane priz var diye...ozamn bayındırlık bakanlıgı kafasına göre takılıyor...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri