Priz 2.5 mm mi yoksa 1.5 mm mi olmalı

Coğu kişi bu detayı atlar yada ucuza kacmak icin yapmaz ama elektrik yangınlarının cığu ince kesinli kablo sebebiyle nötrden başlar faz hattındaki alım neyse nötr hattında da aynı akım mevcutdur bilginize
Neredeyse hiçbir yerde bahsedilmeyen, düşündüğüm şeyi yazmışsınız, bunu dile getirdiğiniz için teşekkür ederim. Bizim yeni bir daire ve çatı katı yapıldı, aynı saatten elektrik alıyorlar ve panodaki kaçak akım sürekli atıyordu. Neden attığını araştırırken, evdeki tesisatı inceledim ve ne göreyim. Mutfaklara 2 faz 1 nötr çekilmiş. Çektiği 2 fazı ayrı prizlere cihazlara dağıtacakken(çünkü üst katta öyle yapmış), buatta bütün hepsini birleştirmiş. Bu iki fazı 2 ayrı 25 amper sigortaya girmiş, yani etti mi 50 amper. Zaten 25 amper 2,5luk kablo için fazla, kablonun boru içinde akım taşıma kapasitesi 20 amper. Bu zavallı nötr kablosu tek başına 50 amper sigortayla korunmuş oluyor, aslında korunmamış oluyor. 50 amper sigorta kısa devre haricinde kesinlikle atmaz, kısa devrede de atacağı meçhul. Mutfak sigortası diye 25lik sigortanın birini kapatıp, elektriği kestim diye faza dokunup çarpılabilirdim. Başta o nötr kablosunu eksik çekmesi, başka hataları da beraberinde getirmiş. 7-8 metre nötr kablosundan kar edeceğim diye yaptığı işlere bakar mısın. Neyse çek parasını da al kardeşim.

İşte bunlar elektrikçiyim diye piyasa da iş yapıyorlar ve bunların yaptığı işlere onay veriliyor. Bunun haricinde birçok eksik var tesisatta onlara hiç girmiyorum. Lamba düğmelerinin sıralamasını bile düzgün yapmayan adam kesinlikle tesisatta hatalar yapmıştır dedim ve haklı çıktım. Banyo dolabı aydınlatması için yanındaki prizden nötr alması gerekirken faz almış, lambaya 2 faz geliyordu. Sağolsun sayesinde araştıra araştıra, izleye izleye piyasadaki çoğu ustadan daha fazla bilgi sahibi oldum. Bir dairenin monofaze , trifaze tesisatını tam olarak olması gerektiği gibi baştan sona yapacak hale geldim.

Elektrik mevzusunda en uyuz olduğum şey ustaların sürekli daha yüksek amperli sigorta takmaya çalışması. Arkadaş bu sigorta atmasın diye değil atsın diye takılıyor bilmem farkında mısınız. 2.5'luk kabloya 16 amper sigorta takılacak bu kadar, kaldırmayacaksa kablo kesitini arttıracaksın veya ayrı linye çekeceksin bu kadar basit. Hadi 20 neyse de 25 amper kesinlikle cinayet. Şuan bizim panoda 25 amper sigorta var ve 2 daireyi besliyor, bir kere atmadı daha ve dairenin birinde elektrikli ankastre ocak kullanılıyor, bilmem anlatabildim mi.

Kaçak akım rölesi neden atıyordu sorunu buldun mu diye merak edenler olacaktır. Günde mutlaka 1 defa, bazen 3-4-5 defa attığı da oluyordu. Yaptığım ölçümler sonucunda kaçak olmadığını gördüm ve panodakinin arızalı olduğuna kanaat getirdim. Yenisini almadan önce dairedeki 30ma ile yer değiştirdim, 30ma olmasına rağmen panoda hiç atmadı. Sonra yenisini aldım. Atan Oag markaydı, uzak durun derim. Elektrik işlerinde gördüğüm saçmalıklardan sonra dolayı çok doldum, o yüzden biraz uzun oldu yazdıklarım, affınıza sığınıyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Neredeyse hiçbir yerde bahsedilmeyen, düşündüğüm şeyi yazmışsınız, bunu dile getirdiğiniz için teşekkür ederim. Bizim yeni bir daire ve çatı katı yapıldı, aynı saatten elektrik alıyorlar ve panodaki kaçak akım sürekli atıyordu. Neden attığını araştırırken, evdeki tesisatı inceledim ve ne göreyim. Mutfaklara 2 faz 1 nötr çekilmiş. Çektiği 2 fazı ayrı prizlere cihazlara dağıtacakken(çünkü üst katta öyle yapmış), buatta bütün hepsini birleştirmiş. Bu iki fazı 2 ayrı 25 amper sigortaya girmiş, yani etti mi 50 amper. Zaten 25 amper 2,5luk kablo için fazla, kablonun boru içinde akım taşıma kapasitesi 20 amper. Bu zavallı nötr kablosu tek başına 50 amper sigortayla korunmuş oluyor, aslında korunmamış oluyor. 50 amper sigorta kısa devre haricinde kesinlikle atmaz, kısa devrede de atacağı meçhul. Mutfak sigortası diye 25lik sigortanın birini kapatıp, elektriği kestim diye faza dokunup çarpılabilirdim. Başta o nötr kablosunu eksik çekmesi, başka hataları da beraberinde getirmiş. 7-8 metre nötr kablosundan kar edeceğim diye yaptığı işlere bakar mısın. Neyse çek parasını da al kardeşim.

İşte bunlar elektrikçiyim diye piyasa da iş yapıyorlar ve bunların yaptığı işlere onay veriliyor. Bunun haricinde birçok eksik var tesisatta onlara hiç girmiyorum. Lamba düğmelerinin sıralamasını bile düzgün yapmayan adam kesinlikle tesisatta hatalar yapmıştır dedim ve haklı çıktım. Banyo dolabı aydınlatması için yanındaki prizden nötr alması gerekirken faz almış, lambaya 2 faz geliyordu. Sağolsun sayesinde araştıra araştıra, izleye izleye piyasadaki çoğu ustadan daha fazla bilgi sahibi oldum. Bir dairenin monofaze , trifaze tesisatını tam olarak olması gerektiği gibi baştan sona yapacak hale geldim.

Elektrik mevzusunda en uyuz olduğum şey ustaların sürekli daha yüksek amperli sigorta takmaya çalışması. Arkadaş bu sigorta atmasın diye değil atsın diye takılıyor bilmem farkında mısınız. 2.5'luk kabloya 16 amper sigorta takılacak bu kadar, kaldırmayacaksa kablo kesitini arttıracaksın veya ayrı linye çekeceksin bu kadar basit. Hadi 20 neyse de 25 amper kesinlikle cinayet. Şuan bizim panoda 25 amper sigorta var ve 2 daireyi besliyor, bir kere atmadı daha ve dairenin birinde elektrikli ankastre ocak kullanılıyor, bilmem anlatabildim mi.

Kaçak akım rölesi neden atıyordu sorunu buldun mu diye merak edenler olacaktır. Günde mutlaka 1 defa, bazen 3-4-5 defa attığı da oluyordu. Yaptığım ölçümler sonucunda kaçak olmadığını gördüm ve panodakinin arızalı olduğuna kanaat getirdim. Yenisini almadan önce dairedeki 30ma ile yer değiştirdim, 30ma olmasına rağmen panoda hiç atmadı. Sonra yenisini aldım. Atan Oag markaydı, uzak durun derim. Elektrik işlerinde gördüğüm saçmalıklardan sonra dolayı çok doldum, o yüzden biraz uzun oldu yazdıklarım, affınıza sığınıyorum.
Çok kolay . Onaylı projeniz üzerinden gidin hemen elektrikçiyi mahkemeye verin .

Son düzenleme:
denetleme nerede var? jandarma bölgesi, aracın bağlanması için emir var. jandarma da biliyor market sahibi de, bir paket sigaraya görmezden geliyorlar(dı) görüyorum resimledim eğer 15 dakika içinde aracı almazsanız yerel ve ulusal basına+ jandarma genel komutanlığına da göndereceğim dedim komutanı arayıp işe yaradı. aracı aldılar. sitemizin arka bahçesine lokantacı nizami olmayan kümes yaptı. kaldır dedim komşu olarak nazikçe bana "sen bana dokunamazsın" dedi. zabıtaya şikayet ettim. gittim baktım zabıtalar lokantasında yemek yiyiyor. bende ilçe sağlıktan başladım o zamanlar bimer vardı bimere kadar şikayet ettim. 3 gün içinde kaldırmak zorunda kaldı. sonra öfkesini benim arabamın lastiklerinden çıkarmaya başladı. üçüncü kez yaptığında evinde beni duyacağı yüksek sesle bir daha bu arabanın aynası yamulsun mezarlıkta yerini ayırtsın dedim; duruldu. (ki eğer gerçekten bir daha bir şey yapacak olsaydı kesinlikle vuracaktım) bana denetlemeden bahsetmeyin. metro markete deforme balık satma dedim sağlık bakanlığına kadar şikayet ettim ama iki holding satıcı ve alıcı işlerini halletti ben de metrodan alış verişi kestim. daha sayılacak yaşanmış o kadar olay var ki anlat anlat bitmez.
Denetleme yapan var sözde.
Elektrikçiyi ve denetleyeni
Bir kaç dahada fazla kurban vermeden düzelmez .
Davayı açacaksın cinayet sebepten.

Sigortaların amperi olduğu kadar sınıfıda önemlidir hangi sınıf sigortayı nerde kullannan gerek iyi bilmen lazım b hassas c gecikmeli tip sigortadır örneğin bina girişinde c daire ici b olması lazım yoksa habire aşağı inersin

Sigortaların amperi olduğu kadar sınıfıda önemlidir hangi sınıf sigortayı nerde kullannan gerek iyi bilmen lazım b hassas c gecikmeli tip sigortadır örneğin bina girişinde c daire ici b olması lazım yoksa habire aşağı inersin
Teşekkürler. Bu durumu biliyorum fakat c tipinin gecikmeli söylemini doğru bulmuyorum çünkü ikisinde de açma süreleri aynı, gecikme durumu yoktur. Farklı olan şey ise açma akımlarıdır.

B Manyetik açma akımı 5(katı) In t < 0.1 sn açma var
C Manyetik açma akımı 10(katı) In t < 0.1 sn açma var
D Manyetik açma akımı 20(katı) In t < 0.1 sn açma var

Açma grafiklerine baktığımızda da, manyetik açmada termik açmada olduğu gibi bir açma eğrisi olmadığını görüyoruz. Manyetik açmada da termik açmada olduğu gibi bir açma eğrisi olduğunu varsayalım, farklı sınıf sigortalardaki eğri termik açmadaki gibi yine aynı olacaktır.

B sigorta 3-5 katı kısa devre akımında
C sigorta 5-10 katı kısa devre akımında desek daha doğru olur diye düşünüyorum.

Veya C tipi B tipine göre daha yüksek kısa devre akımında atar denebilir.

Yazdıklarımı yanlış anlamayın, sadece bilmeyenlerin bilgilenmesini istedim. Saygılar.
https://sigmaelektrik.com/wp-content/uploads/2021/12/5-Otomatik-Sigortalar.pdf

Estağfurullah yanlış anlaşılacak bi durum yok ben kafa karışıklığı yaratmasın diye o ifadeyi kullansım

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri