Prinç ve bronz farkı

0M42

Katılımcı Üye
Merhaba, İçerisinde vidalı mil çalışacağı somun tarzında bir yuva için en uygun ve uzun ömürlü malzeme prinç midir yoksa bronz mu? Sektörün içindeki sanayi esnafına bunu sorduğumdaki kimisi prinç demekte kimisi ise bronz.

Prinç hangi durumlarda, bronz hangi durumlarda tercih ediliyor? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Merhaba, İçerisinde vidalı mil çalışacağı somun tarzında bir yuva için en uygun ve uzun ömürlü malzeme prinç midir yoksa bronz mu? Sektörün içindeki sanayi esnafına bunu sorduğumdaki kimisi prinç demekte kimisi ise bronz.

Prinç hangi durumlarda, bronz hangi durumlarda tercih ediliyor? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
Bronz hakkında tecrübem yok ama princ hakkında konuşayım. Princ demir ve diğer metallere göre yumuşak sayılabilecek bir malzeme. En faydalı ve güzel tarafı ise oksitlenmemesi . Bir sonsuz mil uygulamasında çalışan büyük somunun pirinçten yapılmış olduğunu gördüm. Fakat mil başka bir metalden yapılmış.

Sormuş olduğum esnaflardan birisi de bana sizin söylediklerinize benzer şeyler söyledi. Prinç malzemesi yatak olarak kullanılır torna-freze yatakları, vidalı mil yatakları vs. örnek verdi. Fakat işin hakkı bronz olduğunu, prinç tercih edilmesinin nedeni de bronza nazaran daha ucuz olduğu içinmiş.

Hatta bazı otomobil modifiye firmaları krank yataklarını özel olarak bronzdan imal edermiş zira motor yataklarının gendel alüminyüm alaiımlı olduğunu biliyorum. M8 vidalı mil yatağı yapacağım somun şeklinde değil farklı bir tasarımı olacak bunun için en uygun ve uzun ömürlü malzeme hangisi onu tespit etmeye çalışıyorum.

Hocam teşekkür ederim bir göz attım ama detaylı okuyacağım fakat bunlar teorik bilgiler, iş mekaniğe/pratiğe dökülünce teori ile pratik arasında uçurumlar olabiliyor biliyorsunuz.

Buraya konu açmamın sebebi de aramızda özellikle sektör içerisinde bulunup kullanan, tecrübe eden varsa bizzat onların fikirlerini, yorumlarını almak.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular

Geri