Primer sargı boşta ısınıyor

gauss 10bin olmayabiliyor 10bin diye alıp 7bin çıktığı oluyor primer sargisini ve diğerlerini %10 arttır boşta 150-200 ma i geçmemesi lazım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar.

Ben de Mikrodalga trafosunun sekonderini söküp güçlü bir 12v trafo yapayim dedim. Geçici olarak 8 volt kadar sardım. Daha iyikablo gecince elime tamamlayacağım.Denemek icin 8 volt ac den 3 dk kadar 5 amper çektim. Bosluklar bırakarak yaptım bunu. Dediğim gibi deneme.

15 dakikanin sonunda trafo 38 dereceye ulaşmıştı. Sizce bu normal mi?

İkinci sorun da şu :

Doğrultmak için KBPC5010 (50 amperlik) köprü diyot kullandim ve 3.5 amper çektim ama diyot hemen ısınmaya başladı. Baska bir KBPC5010 da ayni sekilde ısındı. Sogutma saglasam bile belirttiğim yükte gerilim hemen 4 voltlar seviyesine düştü. Bunu engellemenin yolu nedir acaba?

Üçüncüsü ise :
Mesela ben trafonun sekonderine 8 tur 2 lik nya kablo sardım. Herhangi bir kablo diğerinin üzerine gelirse de bu isinmaya veya güç kaybina neden olur mu? İlla ki sirayla ve nizami mi sarmak gerek? Guc kaybını ac için soruyorum.

Simdiden teşekkür ederim

Hava boşluğu olmadan sarman gerek.Hava boşluğu kayıp demek (Fuko-histeresis)buda fazla akım çekmesine sebeb olur ve ısınır.Kablolar üst üste sarılabilir fakat minimum izole ile min hava boşluğu olacak şekilde olması lazım.Kısa süreli kullanımda (puntolama gibi)fark etmesede uzun sürelerde çok ısınıp yanabilir.

Voltaj düşmeside muhtemelen bununla alakalı.

Son düzenleme:
Hava boşluğu olmadan sarman gerek.Hava boşluğu kayıp demek (Fuko-histeresis)buda fazla akım çekmesine sebeb olur ve ısınır.Kablolar üst üste sarılabilir fakat minimum izole ile min hava boşluğu olacak şekilde olması lazım.Kısa süreli kullanımda (puntolama gibi)fark etmesede uzun sürelerde çok ısınıp yanabilir.

Voltaj düşmeside muhtemelen bununla alakalı.

Anladım hocam. Nya kablo ile sarmıştım. Boşluk birakmamak zor oluyor. Nyaf kablo alip dediginiz gibi yapayım.
Bu arada mikrodalga trafolarinin hangisini sargisini sökmeden bosta taktiysam hepsi de akim çekti. 220 girişinden ölçtügumde hep 3.5-5 amper arasinda akim çektiğini gördüm

Son düzenleme:
Saçakli kablo ile sekonderi 14 tur kadar tekrar sardım. Gayet de sirali ve mümkün mertebe bosluk birakmamaya çalıştım. Çıkış voltaji AC 13.70 volt oldu.

Ac de iken 9-10 amper çektiğimde 13.7 volt iken yükte 12.1 volta düşüş oluyor. Bu muhtemelen kablo kesitinden/kalitesinden kaynaklanıyor ve bana göre normal.

Fakat köprü diyotla doğrultup (çıkışta kapasitör yok) yine ayni akimlari çekmeye çalıştığımda yükte 8.5 volta kadar düşüyor.

Kullandigim diyot kbpc5010.

Bunu neden yapmak istedigime gelirsem de kızdırma bujisinden yaptığım amatör sicak hava tabancasını çalıştırmak istiyorum. Normalde 21a 12 volt led adaptörü ile kullaniyorum ama trafo daha mantıklı gelmeye başladı.

Olmazsa son care kızdırma bujisine direkt AC verip fana giden kismi dogrulltmak olacak.

Ama yukarida bahsettiğim dogrultma sonrası düşüşün sebebini merak ettim.

Bujiyle neden uğraşıyorsun direk far ampulu kullan;

Bir trafonun sekonderi kısa devre değilse boşta bu kadar akım çekmez trafolarda zıt emk denen terim vardır oda şudur zıt emk uygulanan gerilime yakın ve zıt yöndedir trafo yüklendikçe sekonderden akım çeker. Trafonun demir nüvesinde dolaşan fi manyetik akı azalır azalan fi manyetik akıyı karşılamak için trafo devreden fazla akım çeker primer sargı ısınır.Eğer fazla akım çekilmeye devam edilirse sargı yanacakır. O yüzden arıza yük devresinde aranmalı yani sekonder devresinde saygılar.

Bujiyle neden uğraşıyorsun direk far ampulu kullan;

Bunu denedim hocam. Hem eritmiyor. Eritse de gözü bundan korumak mesele. Işık çok güçlü. Diyeceksiniz ki baktığın tarafı bir şeylerle kapat.

Bilmiyorum. Buji dikkatimi çekmişti. Baya da iyi ısınıyor bu bujiler. Hem çok ucuz, 10-15 tl ye alınıyor. Hem de 700-1000 dereceye kadar ısınıyor. Hava ile verince de 350-450 derece arasında veriyor (voltaja göre).
Bir trafonun sekonderi kısa devre değilse boşta bu kadar akım çekmez trafolarda zıt emk denen terim vardır oda şudur zıt emk uygulanan gerilime yakın ve zıt yöndedir trafo yüklendikçe sekonderden akım çeker. Trafonun demir nüvesinde dolaşan fi manyetik akı azalır azalan fi manyetik akıyı karşılamak için trafo devreden fazla akım çeker primer sargı ısınır.Eğer fazla akım çekilmeye devam edilirse sargı yanacakır. O yüzden arıza yük devresinde aranmalı yani sekonder devresinde saygılar.

Sekonderi düzgünce sarınca ısınma problemim ortadan kalktı gibi hocam. Gerçi uzun süre yükte bırakmadım. Şimdi diyot ile ilgili problemi çözmeye çalışacağım. Ondan sonra yine yüke bindirip ısısına bakarım.

Ya kullandığım iki adet diyot kalitesiz ya da çekeceğim akıma göre gerilim düşümünü hesaplayarak sekonder sargı sayısını arttıracağım. İşte bu kısmının teknik bilgisinde yardıma ihtiyacım var. 50 amper olduğu belirtilen bir diyot neden 6-8 amper çekilince gerilimi iyice aşağılara çeker?

çıkış voltajı 13.7v normal trafolar sarılırken alıcının uçlarında olması istenen gerilimden %1,5 fazla sarılır öda gerilm düşümünü karşılar alıcı çalıştığında uçlarında 12,1v var ise işlem (sarım) normal diyotun ısınması ise; silisyum diyotlarda 0.7v gerilim düşer 4*0.7=2,8v gerilim diyotlarda düşer geriye 10v gibi bir gerilim kalır ayrıca sistemden çekilen akım arttıkçada geçen akımın karesi*R yani iletkenin direnci oranında gerilim düşümü oluşur buda ısı şeklinde kayıplar oluşturur yani geçen akım ne kadar çok gerilim o kadar düşer.
Ayrıca şunu eklemeyi unutmuşum tristörler var 3 uçlu güç elektroniği devre elemenı üzerinden çok büyük akımlar geçirebilirsin fakat boşta yol verme aynı diyot gibi yarım dalga akım geçirirler tetikleme uçları vardır hem ac de hemde dc de tetikleyebilirsin dc de bir kez tetiklediğinde sürekli çalışır ac de sürekli tetiklemen gerekir.Seri anahtarla paralel anahtarla ve değişik yöntemlerle durdurabilrsin diyoylardan daha iyi verim alırsın illaki sogutucu üzerine monte et anot katot geyt uçları var geyt kapı demek tetikleme ucu yani.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri