Pratik Soğutma Projesi Yardım!

d1esell

Üye
merhabalar sayın abilerim ve ustalarım .
Bana pratik bir soğutma projesi lazım yardımcı olursanız sevinirim.
Genel anlamda klasik soğutmada kullanılan demirbaş elemanlar kullanılacaktır.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ben okulda bitirme projesi olarak split klima yapmıştım ..

bunun gibi bir projemi arıyorsun.. Hemen heveslendirmeyeyim elimde hicbir döküman yok onu baştan
söyleyeyim... sen aklından geçen projeyi söyle biz yardımcı olalım..

bu proje bazındamı kalacak yoksa uygulamaya geçecekmi....

projenın kolay yada zorluk derecesıne göre seçmelisin.. bazı projeler seni çok uğraştırabilir..

Çift kondenserli olucak. Asıl amacım soğutma yapılırken kondenserin sıcaklığından yararlanarak ısıtma yapmak. 2kondenserin yarılarını ayrı bir hazneye koyulacak o hazneye su basılacak haznenin çıkışında küçük çapta pompa olacak ve o pompa sıcak suyu sürekli devir daim ettirecek haznenin çıkışından aldığım sıcak su haznenin girişine uygulanacak bu işlem sonsuz döngü içine sokulacak bunu düşündüm ama biraz uğraştırcak gibi duruyor veya sizin aklınızda başka bir proje varsa tecrübelerinizden yararlanmak isterim.

yerin 3, 5 metre altına bir su deposu yerleştriyosun, depoyu izole etme ortam sıcaklığını uzerine toplayacak yardımcı önlemler al sonra bu suyu yukarı pompalayarak kalorifer peteklerine gönder apartman soğusun. yada dairende radyatörlu bir üfleme kilima görevi yapar.
not:yerin 3-5 metre altı surekli soğuktur, kaynak suları o yuzden buzgibidir. değerlendirmek lazım. iyi çalışmalar

suyu pompalamak için akvaryum motoru kullanırım .Kalorifer peteği yerine ona eş değer başka bi malzeme olabilirmi acaba .Yerin altındaki suyu klasik soğutma yönteminle mi soğutayım yoksa oda sıcaklığında mı kalsın?

Dostum çift kondenserli su sebili yapabilirsin.. hem sıcak su veren hemde soğuksu ...

Yada biraz daha büyük bir sistemle biz bu sisteme "heat recovery unit" diye tabir ediyoruz aynı cihazla hem sıcak su hemde soğuk su üretebiliyorsunuz.. bu tür bir proje yapabilirsin.. Eger karar verirsen ona uygun basit bir şema çizer buraya koyabilirim. ( Sebil yada ısı geri kazanımlı cihaz.. gibi..)

Kolay gelsin iyi çalışmalar..

Aslında güzel fikir serkan bey daha karar veremedim projeye.Yardımcı olursanız sevinirim .Şimdiden teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri