Powerbank ısınma problemi

Obyilmaz

Üye
Merhabalar, mi 5000 mah bir powerbankim var. Şarj etmeye başladıktan bir süre sonra cihaz otomatik kapanıyor ve şarj olmayı bırakıyor. Içini açtığımda lipo da bir sorun olmadığını ancak üzerinde 1R0 yazan kompanentin (bobin olabilir mi?) Çok fazla ısındığını(50-70 derece) ve bu yüzden olabileceğini düşünüyorum. Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

Not: elektronik bilgim vardır.

Merhabalar, mi 5000 mah bir powerbankim var. Şarj etmeye başladıktan bir süre sonra cihaz otomatik kapanıyor ve şarj olmayı bırakıyor. Içini açtığımda lipo da bir sorun olmadığını ancak üzerinde 1R0 yazan kompanentin (bobin olabilir mi?) Çok fazla ısındığını(50-70 derece) ve bu yüzden olabileceğini düşünüyorum. Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

Not: elektronik bilgim vardır.
evet güzel insan, bileşenler neden ısınır? aşırı yükten zorlamadan dolayı değil mi, ama kimininde ısınması normaldir. elektronik bilgin varsa ölçü aletiyle değerini kontrol edersin bozuksa değiştirirsin. bu arada pcb üzerindeki harfler bileşenlerin ne olduğunu anlatırlar elektronikten anlayan kardeşim (R) resistor yani direnç demektir(C) capasitor vb, birde artık Hz. google amca aldatasheet gibi siteler var hani benim gibi çakma elektronikçiler bile biliyor . bir de onlara sor bakalım (1R0) ne demek istedi o adam ka ohm kaç deredecede çalışır kaç volt gecirir sigortamıdır değil midir? bunları bir çöz. takıldığın yerde yine bize sor.

https://www.google.com/search?q=1R0&oq=1R0&aqs=chrome..69i57j0l7.6666j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8

evet güzel insan, bileşenler neden ısınır? aşırı yükten zorlamadan dolayı değil mi, ama kimininde ısınması normaldir. elektronik bilgin varsa ölçü aletiyle değerini kontrol edersin bozuksa değiştirirsin. bu arada pcb üzerindeki harfler bileşenlerin ne olduğunu anlatırlar elektronikten anlayan kardeşim (R) resistor yani direnç demektir(C) capasitor vb, birde artık Hz. google amca aldatasheet gibi siteler var hani benim gibi çakma elektronikçiler bile biliyor . bir de onlara sor bakalım (1R0) ne demek istedi o adam ka ohm kaç deredecede çalışır kaç volt gecirir sigortamıdır değil midir? bunları bir çöz. takıldığın yerde yine bize sor.

https://www.google.com/search?q=1R0&oq=1R0&aqs=chrome..69i57j0l7.6666j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Basit bir devre olduğu için kronik ve çok karşılaşılan bir problem olabilir diye yazdim. Forumunda amacı bu degilmi?basitçe bir önerin varsa yada bilgin paylaşabilirsin laf sokmaya gerek yok:) kaldıki cakma elektronikçi diye kendini küçümseme bazen çakmaklarin orjinal fikirleri olur

1- elektronik bilgisi olan o soruyu sormaz
2-elektronik o kadar basit olsaydı şimdi benim yatlarım katlarım olurdu
3- elektronik bilgim var diyen birisi direnç için bobin mi diyorsa ben çakma elektronikçiyim
4- çakma elektronikçi olan ben sadece tamirciyim burada benden çok büyük ustalar var

1- elektronik bilgisi olan o soruyu sormaz
2-elektronik o kadar basit olsaydı şimdi benim yatlarım katlarım olurdu
3- elektronik bilgim var diyen birisi direnç için bobin mi diyorsa ben çakma elektronikçiyim
4- çakma elektronikçi olan ben sadece tamirciyim burada benden çok büyük ustalar var
1) çok önyargilisin
2) elektronik basit demedim ama elektroniği iyi olmasiyla yatın katın alakasi yok
3) yani elektronigim iyidir. Bu tarz bir dirençle ilk kez karsilasmis olamaz mıyım? Daha önce gormediysem nerden bilebilirim? Bu nasıl sığ bir düşünce anlamıyorum. Elektronik dediğin engin bir derya kartlar devreler çok çok çok çok küçük bir kısmı.
4) illaki vardır

5) hızlı cevap için teşekkürler

3. şık asla ve asla sığ bir düşünce değil, eğer sen pcb üzerinde harflerin ne işe yaradığını neyi simgelediğini bilmiyorsan benim gözümde elektronikçi değilsin. ben liseyi bile 8 senede bitirdim. kendi becerimle çalışarak emekli olduktan sonra da elektronik tamircisi oldum. eğer okulunu okusaydım ne olurdum ben de bilmiyorum

3. şık asla ve asla sığ bir düşünce değil, eğer sen pcb üzerinde harflerin ne işe yaradığını neyi simgelediğini bilmiyorsan benim gözümde elektronikçi değilsin. ben liseyi bile 8 senede bitirdim. kendi becerimle çalışarak emekli olduktan sonra da elektronik tamircisi oldum. eğer okulunu okusaydım ne olurdum ben de bilmiyorum
Saygı duydum kariyerinize. Ama iddia ederimki dünyadaki iyi pozisyonlarda ki elektronikçiler in %90 ni PCB üzerindeki harflerin ne işe yaradigini bilmiyordur:) bu konuda iddeaya girebiliriz.

istersen bir konu başlığı aç ve öğren ve iddiayı nasıl kaybettiğini gör

istersen bir konu başlığı aç ve öğren ve iddiayı nasıl kaybettiğini gör
Dunya bu forumdan ibaret degil. Hatta elektironikcilerin bu forumun varlığından bile haberi olduğunu sanmıyorum. Sanırım kart tamircisi ile elektronik tanımını karistirdiginiz için bu tartışmayı yaşadık. Elektronik çok geniş bir kavram. Uzatmanın anlamı yok .

O zaman size soru : aşağıda linkteki devre elemanı nedir ne işe yarar tam olarak?

https://m.tr.aliexpress.com/item/10...a44589b1981ac3de811adbP.png_640x640.png_.webp

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri