Power Supply Yapımı

Ama şimdi matkap bağladım yine amper ayarlanmiyor sadece sonuna doğru çevirdiğimde kırmızı yanıp duruyor. Anlamadım bu işi

Volt ayarı için eğer iki pinli ise bir tane küçük 500 ohm gibi bir pot seri bağlarsanız hassas ayar imaknı sağlar. Genelde 3 bacağın ikisi alttan lehimli oluyor 3 kablo olması önemli değil ona bakabilirsiniz. Eğer 3 bacak da birbirine bağlı ise üşenmem derseniz stereo pot ve normal potu konbine kullanarak da hassas ayar yapmak için ekstra bir pot ekleyebilirsiniz. Ben de benzer bir modül ve 24 volt güç kaynağı kullandım. Tavsiye ederim hassas ayar için aralık çok fazla çünkü. Ya da direkt çok turlu pot da alabilirsiniz.

Şöyle birşey var şimdi videoda görüldüğü gibi ayarı "in" konumuna getirirsem aynı Potansiyometre ile amper ayarını değiştirebiliyorum ama bu sefer out konumundaki volt ayarı da değişiyor. "Out" konumuna getirdiğimde bu sefer volt değerini değiştiriyor aynı Potansiyometre. Benim istediğim out kısmında hem volt hem amper değiştirmesi değil mi? In konumunda değişmesinin bi faydası var mı? Sonuç olarak hep sağdaki pot çalışıyor soldaki sadece sona dayandığında akımı kesiyor

Çözümü buldum arkadaşlar aldığım linkten de biraz okuyarak. Out konumundayken multimetrenin artı eksi uclarini power supply in cikislarina degdirince ekranda amper ayarı beliriyor ve orda çıkışta alınacak maksimum amper değeri gösteriyor. Tabi multimetre amper ölçüm konumunda. Sonra bagladigmiz yük o değeri aşmaya çalışırsa otomatik olarak gücü kesiyor. Ama bu kadar zor olmamali bu bence ne gerek var. Zaten açıklamalarında da iki ucu birbirine kısa devre yapın ayar için demiş bunu ben küçük bir telle de yapsam olur mu acaba multimetre dışında izole bir telle

Volt ayarı için eğer iki pinli ise bir tane küçük 500 ohm gibi bir pot seri bağlarsanız hassas ayar imaknı sağlar. Genelde 3 bacağın ikisi alttan lehimli oluyor 3 kablo olması önemli değil ona bakabilirsiniz. Eğer 3 bacak da birbirine bağlı ise üşenmem derseniz stereo pot ve normal potu konbine kullanarak da hassas ayar yapmak için ekstra bir pot ekleyebilirsiniz. Ben de benzer bir modül ve 24 volt güç kaynağı kullandım. Tavsiye ederim hassas ayar için aralık çok fazla çünkü. Ya da direkt çok turlu pot da alabilirsiniz.

Hocam bazı yerlerini anlamadım ama benim kartta altta üç bacak var pot için üçünü de ayrı ayrı lehimledim karta birbirine bağlantısı yok içerden onu soruyorsaniz.

Yük bağlanılmadan amper ayarlanmaz denmiş, genelde doğru olsa da yeni dc-dc modüllerle maksimum akım ayarı boştayken de yapılabiliyor. Tabi buradan şunu anlamamak gerekiyor; 1A'ya ayarlayınca cihaz 1A akım vermiyor, en fazla 1A veriyor ve fazlasına talep olunca akımı sınırlandırıyor. Akımın miktarı arz kadar talebe eden cihaza da bağlıdır. Bende bulunan D3806 ayarlı dijital dc-dc regülatör ile bir çok ayar boştayken ya da yük altındayken yapılmasına izin veriyor. Tek olumsuz yanı, ayarların çevirmeli değil de basmalı olması.

Yük bağlanılmadan amper ayarlanmaz denmiş, genelde doğru olsa da yeni dc-dc modüllerle maksimum akım ayarı boştayken de yapılabiliyor. Tabi buradan şunu anlamamak gerekiyor; 1A'ya ayarlayınca cihaz 1A akım vermiyor, en fazla 1A veriyor ve fazlasına talep olunca akımı sınırlandırıyor. Akımın miktarı arz kadar talebe eden cihaza da bağlıdır. Bende bulunan D3806 ayarlı dijital dc-dc regülatör ile bir çok ayar boştayken ya da yük altındayken yapılmasına izin veriyor. Tek olumsuz yanı, ayarların çevirmeli değil de basmalı olması.

Peki bendekiyle 18650 pilleri sağlıklı şarj etmek mümkün mü hocam

Şarj karakterini bildikten ve takip ettikten sonra neden olmasın. 4.20 volt üzerine çıkılmamalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,901
Son üye
reisaziz34

Yeni konular

Geri