power supply ve oto teybi

dreams82

Üye
kenwood krc-795r marka bir teybi adaptör olarak power supply kullanarak çalıştırdım.
çalıştırma şeklim:
power supplydeki yeşil ve siyah kabloyu birbirine bağladım
sonra power supply nin hdd elektriklerinden birindeki sarı kabloyu teybin sarı kablosuna siyah kabloyu da teybin metal kasasına bağladım.(siyah kabloyu teybin arkasındaki siyaha bağlayınca çalışmıyor)
fakat bu şekilde çalışırken problemim; power supplydeki yeşil ve siyah kablonun temasını kesince teyp kapanıyor ve bütün hafızayı da siliyor. bunun silinmemesi için ne yapmam lazım?
bir de teybin arkasında sarı ve siyahdan başka bir adet kırmızı üzerinde mavi çizgiler olan kablo, bir adet gri , bir adet de mavi kablo var onlar ne işe yarıyor acaba?

asıl yapmak istediğim durum ise şöyle:
Power supply e bir açma kapama anahtarı yapıp anahtardan kapattığımda teybin hafızasının silinmemesini istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?

slm

genellikle oto eyplerin arka baglantılarında kırmızı siyah besleme ucu sarı ise hafıza besleme ucu diye biliyorum

egerki sen siyah kablonu siyaha bagladıgında calısmıyorsa teypte baska bir problem var olabilir

bence öncelikle teybin besleme ucunu tam olarak ve siyaha bagladıgında calısmama sebebini kesin ögren derim
cünkü siyah uc şase ile baglantılıdır

şimdi teyp 2. el olduğundan belki kablolar ve renkleri ile de oynanmış olabilir
ayrıca kablolar soket olarak teybe giriyor
soketi söktüğümde sarı ve siyah kablonun temas ettiği pin diğerlerinden daha kalın.
acaba bunlar besleme ve şase midir? ve de şase olan kablonun sokette bir temssızlığı olabilir ihtimaline bakmalı mıyım?

peki teyp üzerinde herhengi bir baglantı seması yokmu

renk kodları falan

maalesef
markasını bile ön panelinde yazmasa bulamazdım
bütün etikler yırtılmış ya da silinmiş

Power supply de veya teypte bir problem yok.Oto teypleri hfızalarının silinmemesi için motor kapalı olduğundada aküden akım çekerler.Ancak bu akım çok zayıf olduğundan akünüz bitmez.Yani sizin teyp kapalı bile olsa elektrik bağlanılarınta enerji olması gerekir.

power supply kapalıyken bilgisayardaki bios pilini besleyebiliyor.
acaba bunu hangi uçlarla yapıyor ve burdaki elektrik teybin hafızasını beslemeye yeter mi acaba?
bir de bu beslemeyi yapan uçlar hangisi acaba ?

söylediklerinden teyibin hafıza ucunu bağlamadığım anlaşılıyor.genel de sarı renkte olan kablo. + uca bağlanıyor.sana tavsiyem teyibini her hangibir teyp servisine götürüp hafıza ucunu sorman yoksa arkasındaki kabloları deneyerek teyibi bozma ihtimalin var. verdiğin model de teyp internette de çıkmıyor.

sarı uç, kırmızı uç artıya bağlı
bir de anlam veremediğim mavi ve yeşil uçlar var boşta duran onlardan birisi hafıza olabilir mi acaba?

bu arada teybe elektriği power supply nin anakartı besleyen soketinden siyah ve yeşil renklerden alıyorum bu doğru mu?

sarı uç, kırmızı uç artıya bağlı
bir de anlam veremediğim mavi ve yeşil uçlar var boşta duran onlardan birisi hafıza olabilir mi acaba?

bu arada teybe elektriği power supply nin anakartı besleyen soketinden siyah ve yeşil renklerden alıyorum bu doğru mu?

teyp'in soketindeki kabloları kast ediyorsan hoparlör çıkış uçları olması gerek.
teyp'in üstünde bağlantı şeması veya soket kablolarının üzerinde etiketle uçların ne olduğunu belirten yazılar yok sa işin zor.
Ya teyp'in üstünde yazan modele göre internette arattırıp bağlantısını bulacaksın.yada birine teyp'ini gösterip fikir alacksın.deneme yanılma yoluyla gidersen teyp bozulabilir.
power supply'daki siyah ve yeşil ucu kısa devre et veya iki uca anahtar bağladığında power çalışmış olur.soketteki uçlardan voltajlar çıkar. sarı çoklu kabloların hepsi +12v,siyah çolku kablolar da -12v

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri