Power supply ile laptop çalıştırabilir miyim?

mistafa

Üye
Elimde bataryası olmayan laptop var önceden hatırladığım batarya üstünde 20v 2a yazıyordu. Kullanmadığım power subbly ile bu laptobu çalıştırmak istiyorum. 20v elde etmek için sarı(12v),kırmızı(5v) ve turuncu(3.3v) kabloları bağlayıp 20.3v almayı, siyah kabloyuda negatif uca lehimleyi planlıyorum. 2 amper sıkıntısız çeker diye düşüyorum bu şekilde yapsam laptobu sıkıntısız çalıştırır mıyım?

unnamed.jpg

Çalışmaz 20v çıkış alamazsın 20v çıkış alacak bir modefiye yaparsan çalışır ama kablo bağlamak yetersiz olur voltaj yukselmez

Çalışmaz 20v çıkış alamazsın 20v çıkış alacak bir modefiye yaparsan çalışır ama kablo bağlamak yetersiz olur voltaj yukselmez
hımm acemilik işte aklım çocukken pilleri birbirine bağlayıp voltaj yükseltmeye gitti :) peki sarı +12v ile mavi -12v kullanılırsa 24v alınabilir mi?

hımm acemilik işte aklım çocukken pilleri birbirine bağlayıp voltaj yükseltmeye gitti :) peki sarı +12v ile mavi -12v kullanılırsa 24v alınabilir mi?

Evet alınabiliyor.

Ancak ,

sarı 12 volt devresinin verebileceği akım örnek verirsem 15 amper olabiliyor fakat -12 volt devresinin genelde güç kaynaklarında akım kapasitesi düşük oluyor. O yüzden 24 voltta çekebileceğiniz maksimum akım -12 volt devresinin maksimum değerini geçemezsiniz. Yani aşağıdaki örnek bir güç kaynağını ele alırsak 0.5 amperi geçerseniz ya güç kaynağı korumaya geçer. Yada geçmez ise -12 volt devresinin çıkış voltajı düşecek ve alacağınız toplam gerilim düşmüş olacak.

Ekteki resimdeki gibi.

ATX_PS_label.jpg

Laptoplar pilsiz direk adaptörüyle de çalışmakta, sizinki yok mu kayıp mı? Kendi adaptörünü takıp çalıştırmak varken Atx pwrsup takmak evde neyse de, taşıması bie zahmetli kafe - otel lobisi benzeri yerlerde tuhaf bakışlara muhatap olursunuz :).

20v dan 2v fazlası bile yakar onu batarya uydurman daha mantıklı.

İlla power suply ile calistiracagim dersen 12 volt u 20 volt a çıkaran bir ara devre kullanıp yapman gerek ama buna değmez 50 TL ye adaptör alırsın zaten

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri