power suply

d1esell

Üye
sayın ustalarım power suply 'lerin üzerinde yazan gerilim ve akım değerleri ile peltier denilen malzemeyi çalıştırdığımda yeterli akımı alabilirmiyim acaba diye tereddütteyim bununla ilgili bana yardımcı olurmusunuz acaba . yani sormak isteidğim alacağim peltier yaklaşık 7 amper çekicek power suply bana bu akımı karşılayabilirmi diye soruyorum...

merhaba arkadaşım.bahsettiğin peltier cihazını sanıyorum ısıtma veya soğutma için kullanacaksın.ne kadar süreyle 7 amper çekeceğine bağlı olarak tavsiyem 10 amperden aşşağı olmayan besleme kullanmandır.ayrıca ,sadece ısıtma yapacaksan smps besleme hem maliyet olarak hem de arıza yapma açısından sorun çıkarabilir.ağır ve uzun süreli çalışmalar için güçlü bir trafo ,köprü doğrultma ve iyi filtre kondansatörleri işinizi çok daha iyi görecektir diye düşünüyorum.kolay gelsin.

power suply ile olmaz mi diyorsunuz acaba .. çalışma süresi 1 yada 2 saat süre süreklilik gerekiyor bana . bu gitti gidiyorda satılan şerit led adaptörlerinden alıcaktım.. onlar stabil 12 v 15amper çıkış veriyormuş.Güçlü bir trafo almaya kalktığımda baya para tutuyor bu smps güç kaynakları birazcık trafolu güç kaynaklarına göre birazcık daha ucuz .. OLMAZ MI DİYORSUNUZ ACABA..

SMPS olur niye olmasın? Sargılı trafo devri büyük oranda kapandı artık, bilgisayarların içinde SMPS çalışıyor arıza yapma oranı nedir?... 15 A. 'e bile gerek yok, 10 yada 12,5 A. işini görür...

ben power suply ile peltieri çalıştımaya kalksam çalışır diyorsunuz yani ?

smps ler hassas elektronik devreleri,voltaj dalgalanmaların dan korumak ve randımanlı çalışmalarını sağlamak için tasarlamışlardır.elbette peltier de çalıştırabilirsiniz.tercih sizin.10 amperden aşşağı olmamalı.önemli not :led beslemeleri bile daha senesi dolmadan ısıl sebeplerden arızalanıyor.muhtemelen alacağınız da çin malı olacaktır.kaliteli bir smps trafodan çok daha pahalıdır.

bende 2 adet power suply var elımde onları paralel baglayıp 550wattlık bır guc elde edıcem (biri 250 biri 300 watt) peltierlerim 70 er wattlık 2 tane buda 140 watt eder. pwer suplylerın 12 v cıkıslarında bırınde 12 amper yazıor bırınde 8 amper yazıor buda peltierlerin cekecegın 6 amperi haliyle kaldıracaktır .Ama power suplylerın amper degerlerının bırbırını tutmadıgı hakkında bir duyum aldım hiç denedinizmi acaba ? power suplyleri tam guc te calıstırdıgınızda uzerınde yazan amper degeri verdiğini benim tereddütüm işte bu acaba tam güçteyken tutarmı diye düşünüyorum ...

bende 2 adet power suply var elımde onları paralel baglayıp 550wattlık bır guc elde edıcem (biri 250 biri 300 watt) peltierlerim 70 er wattlık 2 tane buda 140 watt eder. pwer suplylerın 12 v cıkıslarında bırınde 12 amper yazıor bırınde 8 amper yazıor buda peltierlerin cekecegın 6 amperi haliyle kaldıracaktır .Ama power suplylerın amper degerlerının bırbırını tutmadıgı hakkında bir duyum aldım hiç denedinizmi acaba ? power suplyleri tam guc te calıstırdıgınızda uzerınde yazan amper degeri verdiğini benim tereddütüm işte bu acaba tam güçteyken tutarmı diye düşünüyorum ...

çıkma bilgisayar power supply var ise kullanabilirsin etiketi 12v. 10 a. üzerinde ise diğer 5v. 3 v. çıkışlarını kullanmadığın için fazla ısınmaz içindede fan olduğu için uzun ömürlü olur.

Birbirinin aynısı olmayan besleme devrelerini paralel bağlamak sorun yaratır.12 amper olan tek başına işinizi görür.üzerlerinde yazan değerler max. dayanma değerleridir ve sürekli 12 amper çekmeye dayanamazlar.bu arabanızın kadranını sürekli dibine yapıştırarak gitmeye benzer.3 ay sonra motoru elinize alırsınız.herşey bundan ibaret.

ama benım peltierlerimin 12 v cekmesı gerekıyor buda bellı bır sure boyunca yuksek amper cekecekler demektir . en fazla 1 saat boyunca tam güçte çalışması gerekir ...

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri