Power Suply Arızası

ercanatnr

Üye
Merhaba arkadaşlar;
Elimde Everest ATX-450 marka power suply var. Ancak arızalandı bende içini açtım ve baktımki içersinde bulunan 200v 330uf kondansatör şişmiş hemen bir elektronikçiden 330uf 250 v kondansatör aldım ve eskisiyle degiştirdim. Güç kaynağını fişe taktım çalışması için yeşil ve siyah kabloları birbirine bagladım. Ancak güç kaynağı hiçbir tepki göstermedi bende fişini çektim ölçü aleti ile sorunu bulmaya çalışıyordum. Sonra cihazın çıkış uçlarında gövde ile temas oldugunu farkettim(ölçü aleti öyle gösteriyor) bu belkide normal ama bana garip geldi. Güç kaynağım çalışmıyor sizce sorun ne olabilir. Güç kaynağından söktüğüm kondansatör 200v 330uf yerine taktıgım kondansatör ise 250v 330uf size bu sorun yaratır mı? Eğer sorun bu değilse ne?

Cevaplarınızı Bekliyorum.
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...

güç kaynağını alıcı devreden ayırarak test edin. güç kaynağınız gerçekte çalışıyor olabilir, alıcı devrede kısadevre olabilir

Kondansatörü şişecek duruma getiren nedenler, kart üzerinde büyük ihtimal tristör veya transistörlerin de arıza yapmış olduğunu gösteriyor, bildiğin gibi bunlar fiziki bir belirtinin göstermeden, dışarıdan anlaşılmayacak şekilde arızalanabilirler. Takmış olduğun kondansatörün voltaj farkının sorun olmadığını düşünüyorum, ayrıca güç kaynağının şasesi ile çoğu noktadan omaj görmen normaldir. Transistörlerden kaynaklanabilecek arızalar için uğraşmamanı tavsiye ederim, çünkü bir noktaya gelip tıkanabilirsin. Bende geçmiş yıllarda buna benzer arızalanan bir Psu yu, kullanmak için değil ama çöpe atmamak için tamir etmek istemiştim, bir mosfetin Soğutma Metalinden sızan gerilim beni çarpmıştı, ondan sonrada pek uğraşmıyorum PSU larla. Ayrıca PSU ların çıkış gerilim değerleri çok hassas iyi kalibre edilmiş olduğundan, unuttuğun birşey anakartına zarar verebilir.

Ben bu güç kaynağını bilgisayara tekrar takmıyacağım bu güç kaynağından tamir edebilirsem çıkış gerilimleri ve çıkış akımı yüksek olduğu için kendi devrelerimi test etmede şerit led yakma vs. kullanacağım. Çıkış geriliminin hassaiyeti önemli deil. Çalışsın yeter :)

Genelde güç kaynakların giriş bölümünde iki tane kondansatör bulunur. Bu kondansatörler giriş gerilimini ikiye bölmek içindir. 220 volt verilen güç kaynağına diyotlardan dc dönüştürüldükten sonra 311vdc elde edilir. İki adet kondansatör seri bağlanıp bir kondansatörün uçlarından çıkış alınınca gerilim ikiye bölünmüş olur. 200v kondansatörün kullanım amacı tahminim 311/2=155vdc için. Kondansatörün gerilimi doğru bölmeleri için aynı olması gerekir.

ATX güç kaynağının tetiklemesi doğru yapıldı ise girişten çıkışa kadar olan kısımlarda elektrik olup olmadığı izlenerek elektriğin nerede devam etmediği bulunabilir. Trafolar yüksek frekanslı trafolardır, frekans üretimi içinde mosfetlerle anahtarlama yapılır. Trafo çıkışları tekrara SMPS regüle edilip çıkışa verilir.

Genelde güç kaynakların giriş bölümünde iki tane kondansatör bulunur. Bu kondansatörler giriş gerilimini ikiye bölmek içindir. 220 volt verilen güç kaynağına diyotlardan dc dönüştürüldükten sonra 311vdc elde edilir. İki adet kondansatör seri bağlanıp bir kondansatörün uçlarından çıkış alınınca gerilim ikiye bölünmüş olur. 200v kondansatörün kullanım amacı tahminim 311/2=155vdc için. Kondansatörün gerilimi doğru bölmeleri için aynı olması gerekir.

ATX güç kaynağının tetiklemesi doğru yapıldı ise girişten çıkışa kadar olan kısımlarda elektrik olup olmadığı izlenerek elektriğin nerede devam etmediği bulunabilir. Trafolar yüksek frekanslı trafolardır, frekans üretimi içinde mosfetlerle anahtarlama yapılır. Trafo çıkışları tekrara SMPS regüle edilip çıkışa verilir.

Aynen söylediğiniz gibi iki adet yan yana kondansatör var ben bu kondansatörün bir tanesinin degerini değiştirdim normalde 200v 330uf kondansatörden 2 adet yan yana vardı ben bu kondansatörlerin birini 250v 330uv yaptım yani kondansatörün biri 250v biri 200 volt sizce sorun bu olabilir mi? Birde power suplynin sigortası saglam onu belirteyim.

Kondansatörlerin aynı özellikte olması iyi olurdu, sorun yarata bilir!
Elektrik verip kondansatörlerin ayaklarındaki dc gerilimi ölçmen lazım (dikkatli ol kötü çarpar!).
155 v dc gerilim var ise fişi çek kartı yerine tuttur.
ATX güç kaynağını çalıştırmak için yeşil ve siyah kabloları köprülemen gerekiyormuş.
atx-psu.gif

Fotoda kırmızıyla çizilmiş.
Eğer fan çalışmaz ve çıkışta gerilim ölçülmezse trafoların girişini ve çıkışını ölçmen lazım.

Kondansatörlerin aynı özellikte olması iyi olurdu, sorun yarata bilir!
Elektrik verip kondansatörlerin ayaklarındaki dc gerilimi ölçmen lazım (dikkatli ol kötü çarpar!).
155 v dc gerilim var ise fişi çek kartı yerine tuttur.
ATX güç kaynağını çalıştırmak için yeşil ve siyah kabloları köprülemen gerekiyormuş.
atx-psu.gif

Fotoda kırmızıyla çizilmiş.
Eğer fan çalışmaz ve çıkışta gerilim ölçülmezse trafoların girişini ve çıkışını ölçmen lazım.

Dediğiniz gibi kondansatör ayaklarını ölçtüm 158 volt gibi bi gerilim ölçtüm trofo çıkışlarını nasıl ölçerim ayrıntıya inerseniz trafoda birden çok bacak var kafamı karıştırıyor. Bu ölçümleri yaparken yeşil ve siyah kablolar birbirine değdirerek yaptım sonuç aynı bu arada cevap yazdığınız ilgilendiğiniz için teşekkürler...

Arkadaşım işi öğrenmek istiyorsan sistemin nasıl çalıştığını düşünmen lazım. Eğer ben söyleyip sen bakarsan o yapılan iş amaca ulaşmaz. Senin biraz kartı kurcalayıp denemeler yapman lazım yeri geldiğinde malzemelerin datasheet lerine bakman lazım. Benzer ATX güçkaynağı devresi var buna bakıp bişeyler anlamaya çalış. Trafo çıkışları nasıl ölçüleceğini tahminde edemiyorsan senin işin zor derim herşey hazıra beklemek çözüm olmaz birazda düşünmek tahmin etmek gerekir.

atxps.png

foto alıntı kaynağı.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/atx-200-power-supplyden-adaptör-yapımı-yardım.66258/

qxmgx0.jpg

Arkadaşım işi öğrenmek istiyorsan sistemin nasıl çalıştığını düşünmen lazım. Eğer ben söyleyip sen bakarsan o yapılan iş amaca ulaşmaz. Senin biraz kartı kurcalayıp denemeler yapman lazım yeri geldiğinde malzemelerin datasheet lerine bakman lazım. Benzer ATX güçkaynağı devresi var buna bakıp bişeyler anlamaya çalış. Trafo çıkışları nasıl ölçüleceğini tahminde edemiyorsan senin işin zor derim herşey hazıra beklemek çözüm olmaz birazda düşünmek tahmin etmek gerekir.
Tamam yardımların için teşekkürler. Fazla elektronik bilgim yok o yüzden kusuruma bakma.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri