Power Led Sürücü Hakkında

aucar

Üye
Selam arkadaşlar.
Daha önce bir konu açmıştım fakat uzun süre cevap gelmeyince mecbur rafa kaldırdım.
Sizden istediğim aşağıdaki örnek devre üzerinde ufak bir değişiklik nasıl yapılır.
Devrede 6 adet 350mA led seri olarak bağlı. Yapmak istediğim 2xparalel 6xseri led bağlayarak 12 adet ledi çalıştırmak için hangi parçaları değiştirmem gerekiyor. PWN kontrollü oacak.
2x paralel olunca 700mA e çıkıyor tabii. Elimde 24V DC adaptör mevcut. Bu adaptör ile beslicem. yardımcı olursanız çok sevinirim.
Devre üzerinde şunu şu değerde ürünle değiştir diye söyleyen olursa çok makbule geçer.

Kullanacağım ledin tam değerleri.
1W 350mA 140 Lümen 12000Kelvin. Power led
Şimdiden Teşekkürler.

Son düzenleme:
Power ledler ısındıkça daha çok akım çekerler -daha çok akım çektikçe daha çok ısınırlar-.....
Bu sebeple sabit gerilim ile değil sabit akımla yani akım regülatörü ile sürülürler.
HV9910 iyi çocuktur ama uygun kullanırsan.
Ledler aynı soğutucuda bağlı ise yani ısıl değerler eşit gibi ise paralel bağlayabilirsin ama değilse paralel bağlanmaz!!!
Akımın hangi koldan daha çok geçip ortalığı duman edeceği söylenemez !!!

PDF i incelenirse kolayca görülebilir.
2 nolu pindeki direnç , akım değerini belirler.

Tekrar selam
Evet ısı akım olayını biliyorum. Hepsi aynı soğutucuya bağlı olacak. Açıkçası PDF e baktım fakat bana pekte anlaşılır gelmedi. çünki benim malesef datasheet e bakıpta hesap yapacak bilgim yok. Zaten örnek devreyide datasheet ten kopyaladım. Bu arada okuduğum 350mA HB led demiş datasheet te . HB led nedir onu bilmiyorum. İşin özü biri bana 2 paralel 6 seri 12 1W lık ledi 24 volt DC adaptör ile nasıl sürebilirim bunu anlatabilirse sevinirim. daha doğrusu ney neye bağlanır nasıl sürülür. lehim işini ben yapabilirim. zaten tek yapabildiğimde de odur. Bu yüzden sizlerden yardım bekliyorum.

Tekrar teşekkürler.

Cevap doğrultusunda aşağıdaki devreyi hazırladım.
Doğru yada yanlışları nelerdir. bilgilendirirseniz sevinirim.
Teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Constant current 700 mA POWER LED driver. Vin=12~15VDC, power is 5W. acil yardım ederseniz sevinirim arkadaşlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri