Potansiyometrenin hassasiyetini arttırmak

Lineer pot un, orta ve bir ucuna direnç bağlarsak, bu pot logaritmik benzeri olurmu?

Lineer pot un, orta ve bir ucuna direnç bağlarsak, bu pot logaritmik benzeri olurmu?
Yada hazır satılan 5-10k potansiyometre bulmak mümkünmü?
Ben Türkiye deki mağzalardan internette bulamadım.
Yardımcı olabilirmisiniz?

Yapmaya çalıştığım bir güç kaynağı var onun akım kontrolü için 10K pot gerekiyor ama hassas ayarlamak mümkün değil. Çok turlular da oldukça maliyetli benim kullandığım güç modülünden bile pahalı. Eşdeğer direnç 10K veya en azından dolaylarında olabilecek şekilde bir bağlantı yapabilir miyim. Potun 3 bacağını da kullanmam gerekiyor birbirine bağlayıp potun birinden hassas diğerinden kaba ayarı yapmak istiyorum. Yabancı bir forumda birisi şu şemayı attı 5-6 farklı senaryodaki eşdeğer dirençleri hesapladım 9K civarında oluyor kabul edilebilir bazı farklar çıkıyor kağıt üzerinde. Fakat denedim bazen 8,5-9,2 K aralığında bazen 5 bazen 2 bazen 120 ohm okuyorum. Bu ölçümleri 1 ve 3 numaralı bacak yerine geçen yerlerden alıyorum tabi. İki ayrı pot ile denedim sonuç aynı değişmiyor. Ben mi hata yapıyorum diyeceğim ama zaten hata yapacak pek bir şey yok. Yardımcı olabilir
misiniz daha farklı bir çözümü var mıdır bu işin?

1597673275397.png

Fazla namuslu ve dürüst bir şema.
LAKİN SORUNUZ NET DEĞİL

Siz yine de turkish yapın. Yani 10 K ya seri (şase tarafına) 1k (fine pot) bağlayın.
1k nın orta ucu 10k nın ucuna. 1k nın diğer ucu şase yani eksi
1k nın öbür ucu boşta

hangi ucun boşta kalacağına Siz karar vereceksiniz yani fine potunu (1k) kullanım yönüne göre ayarlayacaksınız. Ayar saat yönüne göre ters geliyorsa şaseyi öbür uca bağlayın

Çok sağolun Lütfü bey bu psu işinde sayenizde inşallah bir iki güne kutulamaya geçebileceğim. Ben de tam akım ayar işini hallettim diyordum heyecanlandım malzemeleri topladım elektronikçiye git gel de zor oluyor. İşte bir de deneyeyim dedim hüsran. Ben kendi bilgimle devre tamam geliyor ama hatalı mı yani kağıt üzerinde de size danışmak isterim. Bir de size ekstra iş çıkarmak istemem ama bacak bağlantılarını anlayamadım. Şöyle anlatma şansınız var mı Soldan Sağa doğru 1-2-3 nolu pinler deseniz? 10K nın 1i 1K nın 2 sine gibi. Bu arada volt işi için switchin boşta kalma problemini hallettim switchin 1 ve 2 nolu pinleri lehimlenince iş tamam oluyor sıfır hata. https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kendin-yap-bir-güç-kaynağı-için-smps-önerisi.135763/page-2

Konuları birleştirdim, 6. ve 11. mesajdaki şekiller gayet açıklayıcı yeterli sanıyorum @Evdeki Tamirci tekrar göz atın.

Forumda bu başlıktaki 6. mesajı görmüştüm evet de bu normal bir pot gibi çalışmıyor. 1 ile 3. bacaklar arası direnç sürekli değişiyor normal potta 1 ile 2 arasına X dersek, 2 ile 3 arasına Y dersek, X veya Y değişse de X + Y hiç değişmiyor. Sanırım o bağlantı şekli tam olarak bir çözüm değil.

Şase yani eksi uç sol da olsun

#1 k en solda
1 nolu uç şase
2 nolu orta uç 10 k nın 1 nolu ucuna
3 nolu uç boşta

#10 k nın
1 nolu ucu yukarıda anlattığım gibi 1k nın orta ucuna
2 nolu ucu kontrole gider
3 nolu uç en sağdadır kontrolün artı ucu.

Siz bunu yapsanıza. Hemen hemen aynısını anlatmaya çalıştım.
1 şase
2 kontrol
3 kontrol +

Forumda bu başlıktaki 6. mesajı görmüştüm evet de bu normal bir pot gibi çalışmıyor. 1 ile 3. bacaklar arası direnç sürekli değişiyor normal potta 1 ile 2 arasına X dersek, 2 ile 3 arasına Y dersek, X veya Y değişse de X + Y hiç değişmiyor. Sanırım o bağlantı şekli tam olarak bir çözüm değil.

Bu baglanti sekli piyasadaki lineer guc kaynaklarinda kullanilan bir yontem. Farkli degil.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri