Potansiyometrenin hassasiyetini arttırmak

0M42

Katılımcı Üye
Arkadaşlar selam, zaman ayarlı bir modülüm var 5k lık bir pot ile ayarlama yapıyor fakat ben bu ayarı daha hassas bir şekilde yapmak istiyorum ihtiyacım olan süre hassas mesela örnek veriyorum 5.7 sn yada 10.3 sn.

Modülü değiştirme şansım yok üzerindeki potu söksem seri olarak bir pot daha bağlasam daha hassas ayarlama imkanım olurmu?

Bu arada çok turlu potları kullanamıyorum modülün üzerindeki pot stereo pot bildiğim kadarıyla çok turlu stereo potlar yok?

Moderatör tarafında düzenlendi:
5 k ohm a 1 k ohm seei baglayabilirsiniz 1/10 olcekte hassas ayar yapabilirsiniz.

Mesela 5 k ohm ile 20 dakikayi ayar yapiuorsaniz 1/10 u ile 2 dakika tam tur hassasiyetinde ayar yapabilirsiniz.

5 k ohm a 1 k ohm seei baglayabilirsiniz 1/10 olcekte hassas ayar yapabilirsiniz.

Mesela 5 k ohm ile 20 dakikayi ayar yapiuorsaniz 1/10 u ile 2 dakika tam tur hassasiyetinde ayar yapabilirsiniz.

Sayın Serkan_48 konuyla alakalı değil bişi danisicam.Asagidaki devreye 30 volt yerine 12 volt verilirse voltaj ayarlarken hassasiyet artarmi?Bide + ve - gerilim anlık kısa devrede lm entegresi zarar görür mü?
Screenshot_2017-12-10-18-11-32-001_com.android.chrome.jpg

Tertemiz oldu :) hayatımıza kaldığımız yerden devam edelim bence. Net ortamı, olur bazen öyle. Saygılar

Peki potansiyometreleri seri bağlamak için aşağıdaki baülantı doğrumu birde siz gös atarmısınız

RnEnvG.jpg

Bu arada karışıklığa neden olan ve benim aslında eklemek istediğim buydu

https://www.direnc.net/potansiyometre-dial

Tamamdır yarın bu şekilde bir deneme yapıp sonucu buraya yazacağım tekrardan teşekkür ederim.

Aynı değerde lineer çok turlu pot ile değiştirmeyi deneyin.

Üzerindeki muhtemelen logaritmiktir.

İki ayrı üniteyi aynı anda kontrol etmek istediğimden bana stereo potans gerekiyor çok turlu pot ların stereo olanlarını bulamadım ne yazıkki.

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri