Potansiyometre nasıl bağlanır ?

mustafaöz

Üye
merhaba arkadaşlar. ben elektronikten fazla anlamıyorum. yardımcı olurmusunuz. konu şu; benim yapmak istediğim potans. ile dc 12 voltu kontrol etmek istiyorum. (2-12 arası) potans 3 bacaklı. bütün yöntemleri denedim bir türlü voltajı oynatamadım. potanslı devrelerde artı eksi nasıl bağlanır, gerilim nasıl değiştirilir ? lütfen yardımcı olurmusunuz

elektronikte,elektrikten farklı olarak,gerilim düşürmek için,gerilim elemanların üzerinde harcanıyor.
Bu durumda potansiyelmetreyi,devreye seri bağlamalısınız.orta bacak ve her hangi bir sış bacağı kısa devre edip,tek bacak haline getirmeli,ve bu ortak bacak ile kalan diğer bacağı devreye seri bağlamalısınız.
Gerilim düşmesine düşecektir.Fakat akım da düşecektir.Devreye yeterli akım kalır mı bilmiyorum.
bir de potansınız ısınacaktır.Geçen akıma göre,potans dayanır mı onu da bilmiyorum.
Yapmak istediğiniz şey nedir?
böyle durumlarda genelde potans ile güçlü bir transistör sürülür.Yapmak istediğiniz,ayarlı bir güç kaynağı ise,bu yöntemle keninlikle verim alamazsınız

hocam yapmak öncelikle cevabınız için teşekür ederim. benim yapmak istediğim şu. devreden sabit olarak yaklaşık 10 amper geçecek ve voltaj ne olursa olsun ( 1,2,3.....12) akım sabit kalacak. pot. ile voltaj ayarı yapmak istiyorum. ama ben senin yukarıda söylediğin yöntemi uyguladım yani orta bacakla sağ bacağı köprüledim ve artı verdim , sol bacaktanda voltmetre ile ölçtüm hiç değişmedi hep dc 12. birde bendeki pot. 5 K üzerinde max kaç amper geçer bunun ? yardımcı olabilirmisiniz

hocam yapmak öncelikle cevabınız için teşekür ederim. benim yapmak istediğim şu. devreden sabit olarak yaklaşık 10 amper geçecek ve voltaj ne olursa olsun ( 1,2,3.....12) akım sabit kalacak. pot. ile voltaj ayarı yapmak istiyorum. ama ben senin yukarıda söylediğin yöntemi uyguladım yani orta bacakla sağ bacağı köprüledim ve artı verdim , sol bacaktanda voltmetre ile ölçtüm hiç değişmedi hep dc 12. birde bendeki pot. 5 K üzerinde max kaç amper geçer bunun ? yardımcı olabilirmisiniz

üstat sen o yöntemle ile hiç uğraşma olmaz pot üzerinden geçirebileceğin akım mA üzerine çıkmaz potans yanar gider akım sabit voltaj ayarlı bir uygulama istiyorsan kolları sıvamalısın epey karışık bir devrenin içine girmek üzeresin hala ihtiyacın varsa şema ekleyebilirim...

sayın xxxtoprak evet bu sistemi hala yapmak istiyorum. hemde biran önce. devre ekleyebilirim demişsin. yukarıda anlattığım amaca uygun ve detaylı bir şema eklersen çok memnun olurum.
Ama şunu hatırlatayım bu sistem teknede kullanılacak yani aküden başka güç kaynağım yok. (12VDC) ve voltaj sürekli kaptan tarafından değiştirilmek istenecek. kolaylık bakımından pot ile olmalı. Selametle..

şemalar detaylı ama birazda uğraşlı şu akım sabit meselesi işi karıştırıyor ekleyeceğim 2 devredede hem voltaj hemde akım ayarı mevcut sen şemayı uygularken köprü diyot kısmını kaile almayacaksın nede olsa akün DC uygulamada diyot çıkışından sonrasını uygularsın kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• devre-pcb.rar
    4.3 MB · Görüntüleme: 820
  • voeding-fex-schema.jpg
    voeding-fex-schema.jpg
    88.3 KB · Görüntüleme: 837
şemalar detaylı ama birazda uğraşlı şu akım sabit meselesi işi karıştırıyor ekleyeceğim 2 devredede hem voltaj hemde akım ayarı mevcut sen şemayı uygularken köprü diyot kısmını kaile almayacaksın nede olsa akün DC uygulamada diyot çıkışından sonrasını uygularsın kolay gelsin...

paylaşım ve ilgine çok teşekkürler. selametle..

ellerine sağlık xxxtoprak kardeş

sevgili dostlarım merhaba.
benim yapmak istediğim bir 110v beslemeli doğru akım motorunu çift (iki) yönlü kontrol etmek ve her iki yönde de pot ile hız kontrolü yapmak istiyorum.bununla ilgili olarak elinde şeması bulunan varmıdır

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri