Potansiyometre İle fan Güç kontrolü

SkySea53

Üye
Merhaba Arkadaşlar iyi forumlar ben bir kuluçka makinesi yapıcam 12V bir fan var elimde ve 12V adaptör adaptör hem fanı çalıştıracak hemde termostatı çalıştırıcak ama asıl konuya fan %100 çalışırsa nemi çok hızlı yayar ve ortam soğuklaşır bu yüzden Potansiyometre ile gücünü ayarlayıp çevirdiğim tarafa göre ne kadar güçlü döneceğini ayarlamak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor malzemeler nedir illaha termistör kullanmak zorundamıyım?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba Arkadaşlar iyi forumlar ben bir kuluçka makinesi yapıcam 12V bir fan var elimde ve 12V adaptör adaptör hem fanı çalıştıracak hemde termostatı çalıştırıcak ama asıl konuya fan %100 çalışırsa nemi çok hızlı yayar ve ortam soğuklaşır bu yüzden Potansiyometre ile gücünü ayarlayıp çevirdiğim tarafa göre ne kadar güçlü döneceğini ayarlamak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor malzemeler nedir illaha termistör kullanmak zorundamıyım?

Fan devir kontrolu icin regule devresi yapmanız veya almanız lazım.

Bu 12 volt fanin gücü nedir?

Düşük güçlü ise aşağıdaki devreyi kullanabilirsiniz. Devre yapamazsaniz hazirlarindan alabilirsiniz.

images (4).png

Fan devir kontrolu icin regule devresi yapmanız veya almanız lazım.

Bu 12 volt fanin gücü nedir?

Düşük güçlü ise aşağıdaki devreyi kullanabilirsiniz. Devre yapamazsaniz hazirlarindan alabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 87869
hocam fan 280mA
bu devrenin hazır halini nerede bulabilirim link atabilirmisiniz?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri