Portatif klima yapmak istiyorum

Portatıf olunca, yoğusan suyu nereye deşarj edeceksın. Tekerleklı bır kovamı dolaşacak yanında..
 
Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Portatif klimalarda küçük bir su haznesi var doldukça boşaltılıyor. Zaten portatif diyorum ama muhtemelen sabit olacak çünkü kondenserdeki sıcak havanın oda dışarısına tahliye olması gerekecek bu yüzden de yeri sabit olması gerekiyor.
 
Merhabalar.

Bu malzemeler bir sebile ait olduğunu yazmıştınız. Bilindiği üzere sebil bir kaç litre suyu soğutabiliyor. Bu ekipmanlarla bir alanı soğutmanız pek mümkün görünmüyor.

Çalışan bir sistem yapabilirsiniz ancak bir alan soğutamazsınız.

Size daha büyük ekipmanlar lazım.

Bu ekipmanla ne yapılabilir dersek ancak mesela bir minibar buzdolabı yapılabilir. Örnek olarak.
 
Kompresör 180 watt sanırım r134a gaz da 170 küsür kcal/h yapıyor.

Kondenser kaçlık derken neyi kast ettiniz?

Fan olacak evet ama olmasa da olur mu?

Kompresörü kontrol edecek devreyi yaparım ama bunu biraz daha açar mısınız "çalışsın sonra dinlenmeye geçsin" derken hangi süreçlerde bunu yapması gerekiyor?

Sıcaklığı emco nun pid kontrol modülü ile yapacağım.
Kondenser ve kompresör tamam; ama bu kaloriden fazla soğukluk beklemeyin.
Evaparatörü göremediğim için kılcal boru ve drayer bilgisi veremem. Ama resme göre 1/ 4 kılcal 13.5 'luk drayer.
Fan olmaz ise kondenserin ısısı uzaklaştırılamadığı için bir süre sonra soğutmak yerine ısıtmaya başlar. İki tane fan kullanmalısınız. Kondenseri soğutmak için 1 ;evaptan soğuk havayı üfletmek için 1.
Kompresörü emco ile sürecek iseniz başka bir şeye gerek yok. Sadece bağlantıları doğru yapın ve prob ucunu evapta doğru yere konumlandırın yeter. Çift problu alacaksanız bir prob evapta diğeri de dış ortamı ölçmede kullanılacak.
Çiğlenme dolayısı ile oluşacak suyu tahliye etmek te çok önemli.
 
O zaman şöyle bir soru sorayım 30 metrekare bir odayı soğutabilmek için gerekli olan kalori nedir acaba?
 
O zaman şöyle bir soru sorayım 30 metrekare bir odayı soğutabilmek için gerekli olan kalori nedir acaba?
Soğutma ve ısıtma ortamın yalıtımına bağlıdır. Dışarıdan ne kadar ısı geliyorsa ondan fazlasını dışarı atabilmeniz lazım ki ortamı dışarıdan daha serin hale getirebilesiniz. Burada anahtar kelime yalıtım. Duvarlar, tavan ve taban yalıtımı.
İkinci parametre ortam malzemesidir. Duvar, tavan ve tabanın yapıldığı malzemenin öz ısısıdır. Yani bir klima, ısı pompası ortamdaki malzemenin ısısını da dışarı pompalamalıdır. Malzeme öz ısısı dolaysıyla dışarıdan gelen ısı gibi istenilen sıcaklığa gelinceye kadar ortamı ısıtmaya devam eder. Isıtma işleminde de tersi geçerli. Fırınlarda tamirat, tadilat yapılacağında fırın birkaç gün devre dışı bırakılarak soğuması sağlanır. Soğuma, malzemenin öz ısısını kaybetmesidir.
Öz ısısı düşük olan bir ortamı ısıtmak ve soğutmak daha hızlı ve kolay olur. Öz ısı yüksekse ısı pompası/klima devrede olmasa bile bir süre daha ortam sıcaklığını muhafaza eder. Mekanikte volan olayı gibi.
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Mesajlar
921,407
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri
Üst