Pompa Motoru

İyi akşamlar,

Ankara bölgesinde sulu tarım ile uğraşıyorum. Bugün su pompalarım için 75 kW 1700 devir elektrik motorlarına baktım.

Bir firmada gümrük malı Schorch marka bir motor gördüm. Alacaktım lakin bir arkadaşımın önerisi üzerine vazgeçtim. Motorun üzerindeki plakada HZ değerleri yazıyordu ve arkadaşım motorun 60 HZ olduğu için Türkiye 'deki frekansa uymuyor dedi diye almadım . Beygir düşüşü ve devir düşüşü yaşarsın dedi . Sorum şu olacak sizlere alırsam ne gibi sorunlar yaşarım ya da yaşar mıyım.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-03-15 at 16.04.39.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-15 at 16.04.39.jpeg
    194.5 KB · Görüntüleme: 35
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İngilizce olsa da bi fikir verir diye düşünüyorum. Eğer kullanırsan motora bir zararı olmaz ama %20 hız ve güç kaybı olacağı kesin.

When a 60 Hertz motor is operated on 50 Hertz at 5/6 of the 60 Hertz voltage and horsepower ratings, the other performance characteristics for 50 Hertz operation are as follows:

1. Speed
    The synchronous speed will be 5/6 of the 60 Hertz synchronous speed and the slip will be 6/5 of the 60-Hertz slip.
  2. Torque
    The rated load torque in pound-feet will be approximately the same as the 60 Hertz rated load torque in pound-feet. The locked-rotor and breakdown torques in pound-feet of 50 Hertz motors will be approximately the same as the 60 Hertz locked-rotor and breakdown torques in pound-feet.
  3. Locked-Rotor Current
    The locked-rotor current (ampere) will be approximately 5 percent less than the 60 Hertz locked-rotor current (amperes). The code letter appearing on the motor nameplate to indicate locked-rotor KVA per horsepower applies only to the 60 Hertz rating of the motor.
  4. Service Factor
    The service factor will be 1.0.
  5. Temperature Rise
    The temperature rise should not exceed 90 °C.

Bu motor, convertör (ınvertör/sürücü) ile çalısmak uzere yapılmış. 720/1400 devır ayarlanabiliyor. 50 hz de 1500 devır calısır. Kullanabılırsınız..

Çok teşekkürler, açıkçası almamak daha mantıklı olacak gibi.

Bu motor, convertör (ınvertör/sürücü) ile çalısmak uzere yapılmış. 720/1400 devır ayarlanabiliyor. 50 hz de 1500 devır calısır. Kullanabılırsınız..
Motor gücünde ( kW ) düşüklük olacak sanırım arkadaşlarında dediği gibi yinede .

Sizin gercekten 75 kW a ihtiyacınız var mı bu önemli, yoksa boşuna fazladan elektrik harcamış olursunuz

Çok teşekkürler, açıkçası almamak daha mantıklı olacak gibi.

Motor gücünde ( kW ) düşüklük olacak sanırım arkadaşlarında dediği gibi yinede .
Motor devrınde, frekansa göre değişiklik olur, güçde olmaz.
Etiketde, 170 -440 volt arasındakı değişime göre güç aralığı verilmiş. Siz, direkt (yıldız/üçgen yolverme ile) 380 volt civarı gerilim vereceksiniz. Güç sorununuz olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri