pnömatik valf voltajı

yavuz31

Usta Üye
arkadaşlar 6 ad 60 tonluk gaz tankının gaz giriş valflerini açmak için bobin voltjı 12 volt ancak 100 mt mesafede gerilim düşümü olurmu toplam valf sayısı 35 veya 5 tane valf için exprof panoya trafo koyup 100 mt mesafedeki kumanda odasından 220 gndersekmi daha iyi yardımcı olurmusunuz

Ben sana daha çılgın bir şey söyleyim ; yeraltında bir ara 750 metre mesafeden yolverici ünitesinin 12 V kumanda devresini anahtarla ( yeraltında push-bull diye geçer ) çalıştırarak konveyor motorlarına yolvermek zorunda kalmıştık ; çokda sağlıklı bir durum değil ama mecburduk ; valf bobinin AC deki empedansını ; kablo empedansını hesaplayıp oradan akıma geçip ; bobinin en düşük çekme gerilimini bulabiliyormusun bir hesap yapabilirsin.Ya da yaradana sığınıp direk bağlayıp görebilirsin.....( Bu arada 35 valf için olduğunu söylüyorsun ; bu noktada 12 Volt alıcı fazlalığı ve besleme trafosunun güç yetersizliği sebebiyle gerilim düşebilir ; ayrıca dışarıdan bir besleme kaynağından 12 volt besleme alıp tehlikeli bölgeye bağlaman çok da doğru bir uygulama olmaz ; ayrıca pano içine koyabileceğin ebatta bir besleme trafosu da bu gücü karşılamaz ; ayrıca ex proof kutunun içine besleme trafosu koyman da bu sistemin artık emniyetli olduğu anlamına gelmez ( çok fazla ayrıca kullanmışım :) ); genelde ex proof güç kaynaklarında 220 V ile 12 V arasını ayıran bariyer röleleri ya da zener diyot bariyerleri bulunur ; kendim yeraltında yapdığım bir telesiyej sisteminde küçük güçlü bir ex proof besleme kaynağıyla selenoid valfleri çekdirip aynı zamanda hem ikaz sireni çaldırıp hemde ikaz lambalarını yaktıramamıştım ; baya bir boğuştuktan sonra besleme trafosunun gücünün yetmediğini çözmüştük :) En sağlıklı çözüm valflere yakın bir noktaya yüksek güçlü bir ex proof besleme kaynağı koyman olabilir........( Bu arada KEMAL SARI üstadın EX PROOF kitabını da arşivine kat bence )

Son düzenleme:
sayın öksüz açıklamalarınız bize tecrübe katmıştır teşekkürler dikkatle inceleyeceğiz yazdıklarınızı

gelişmeler şu şekilde devam etmektedir

120 mt mesafe 30 kw için 3x35 nyy kararlaştırdık hazırlanıyor
7 tank için ayrı ayrı exprof boru döşeyeceğiz exprof buat ile valflere dağıtım yapacağım
ana hat 3x150 kablo döşenmekte 177 kw için
kablolar 2x2,5 nyy 65 dereceye dayanıklı kesiti nyaf çok telli
transmitter presostat ve gaz dedektörü için 3 ad cat6
transmitter için ayrıca 12 volt kablosu
tank kısmına 3 yada 5 ad exprof pano kullanacağız 20x35 ebatında burada zener diot kart ve sigorta kullanılabileceğiz

iş ilerledikçe yazacağım katkısı olanlara teşekkürler

gelişmeler şu şekilde devam etmektedir

120 mt mesafe 30 kw için 3x35 nyy kararlaştırdık hazırlanıyor
7 tank için ayrı ayrı exprof boru döşeyeceğiz exprof buat ile valflere dağıtım yapacağım
ana hat 3x150 kablo döşenmekte 177 kw için
kablolar 2x2,5 nyy 65 dereceye dayanıklı kesiti nyaf çok telli
transmitter presostat ve gaz dedektörü için 3 ad cat6
transmitter için ayrıca 12 volt kablosu
tank kısmına 3 yada 5 ad exprof pano kullanacağız 20x35 ebatında burada zener diot kart ve sigorta kullanılabileceğiz

iş ilerledikçe yazacağım katkısı olanlara teşekkürler

Sizin bana katkınız yok ama ...
Ben size teşekkür ediyorum.
Teşekkürler...
Teşekkürler...
Teşekkürler...
Teşekkürler...
Teşekkürler...
Teşekkürler...
Teşekkürler...
Teşekkürler...

7 ad 20 tonluk gaz tankının girişinde bulunan pneumatik vanaya 2 ad 2 inç expof boru döşeyip 1-4-7 ci tankın önüne 20x30 expof buat koyup kumanda odasından 2 ad 24x1,5 kablo çekip valfleri,presostatı,sensörleri ve transmitterleri kumanda edeceğim

exprof buat içerisinde ek klemensi,zener bariyer,trafo ve 6 amp sigorta

valflerin hava borularının çıkışına 1 küresel vana ucuna rekor ve 10 mm hortum ile bobinin hava girişine bobinin hava boşalımına ise susturucu takacağım her valfe 1 vana 1 valfde arıza olursa 1 vanayı kapatıp diğer 23 valf açık kalacak fabrika zarar görmeyecek

2 ad 180x100x60 güç devresi için ana pano kumanda için ise piyano pano hazır

120 mt 30 kw güç için 3x35 nyy ve 20 cm kapaklı kablo tavası hzırlanıyor

75 kw 20 mt motor için 3x70 kablo ve 200 amp tmş tamam

ana güç panosu çıkışı 50 cm kapaklı tava ve kablo merdiveni

valf ve motorların kablo girişlerine makaron kullanıp

her valf ve motor etiketlenip

paratoner ve topraklamalar yapılıp

müşteriye tteslim edilecek

eksik veya hata varmıdır arkdaşlar ekleyebilirlermi

Forum istatistikleri

Konular
128,161