pnömatik pistona adım verebilir miyiz?

sanli

Üye
arkadaşlar,
çok fazla pnömatik tecrübem yok,çift bobinli valflerle bir pnömatik pistonu değişik zaman palslarıyla adım adım hareket ettirmek mümkün müdür?

adım adım derken tam anlayamadım ama pistonların genelde iki konumu vardır ileride ve geride.eğer üçüncü bir konum istersen durmasını istediğin noktaya başka bir piston kayarsın ve pistonun gidişini bu şekilde durdurmuş olursun

Ettirirsin.(Valfin 5/3 orta konumu tıkalı olması gerek ) Pistonu istedigin yerde durdurup istedigin yerde hareket ettirirsin.Mesela pistonu 3 adımda ileri 1 adımda geri beya 2 adımda ileri 2 adımda geri gibi senaryolar olabilir...Üniversitedeyken bununla ilgili çizmiş oldugum devreler var.Festo Pnömatik programıyla çizmiştim.İlgilenirsen gönderirim

pistonla yaptırmak istediğin adımlar kadar piston üzerine micro swich koyarsan ve mini plc ile otomasyon olarak istediğin şeyi yaptırabilirsin

Merhaba ;

5/3 orta konum kapalı valfle silindirin üğrezine ;Manyetik sensör ,position transmitter veya linner pozisyonlama potansiyometre ,encoder gibi hatta dahada ileriye gidersen servopnomatikle hassas bir şekilde pozisyonlama yapabilirisin.

hepinize çok teşekkür ederim yardımlarınız için,sağolun,mesele halloldu.

servopnomatikte swicth felan gerekmiyo degilmi programlama ile istenilen yerde durdururup hareket verdirebiliyomuyuzz.

Pozisyonlar hassas ve tekrarlanabilirliliği düşük olacaktır. Çok hassas pozisyonlama gerekiyorsa servo kullanman gerekir

winman 4V 230 C08 5/3 merkez kapalı valf kullanıldı boşta yapılan denemede piston adım adım hareket etti ancak makinaya bağlandığında solenoide verdiğimiz gerilimi kesmemize rağmen piston durmayıp sonuna kadar gidiyor,pistonun hareketi yatay olup hafif bir sürgüyü hareket ettiriyor,nerede hata yapıyor olabilirim sizce?

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri