PLC'ye sürücü bağlamak için

adasahili

Üye
Arkadaşlar PLC'ye motor sürücü veya soft starter bağlamak istiyorum PLC Siemens S7-300 sürücü ise Altivar 71 bu konuda şema yada detaylı anlatan doküman varmıdır şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tam olarak bir eksiklik var ! Biraz daha ayrıntılı bilgi vermeniz gerekmekte.

Digital Outputlar ile sürücüye yol vermek mi istiyorsunuz
Yoksa Modbus gibi bir haberleşme protokölü ile haberleştirmek mi istiyorsunuz.

Ben her ikisi icinde ufak bir bilgi vereyim.

DO ile yol verecek iseniz ATV 71 kitapcıklarından gerekli parametleri ayarladıktan sonra en basitinden DO cıkısı alarak bir röle çektirin normalde acık kontagından ATV 71 sürücüsünün klemens baglantılarından 24 ile L1 uçlarını köprüleme işlemi yaparsanız sürücünüz start alacaktır.

Modbus gibi bir haberleşme kullanacaksınız Atv 71 kitacıgından sürücü adresi, start kaynagı, referans kanagı gibi bölümleri ayarlamanız gerekmekte daha detaylı bilgiyi ATV 71 kitapcıgından bulabilirsiniz.
Siemens s7-300 CP 341 ile haberleşme yapabilirsiniz.

Gerekli bilgi yine kontrolkalemi.com'da mevcut.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...kumanlar/23926-s7-cpu-modbus-haberlesmek.html

iyi calısmalar

Bu iki haberleşme yöntemini de bilmiyorum sizce hangisi mantıklı olur

veya bu konu üzerine bir doküman şema varmı kitapçıktaki anlaşılır değil bu konuya yabancıyım da hep pic.ler üzerine çalıştım

sürücünün digital inputlarını kullanırsanız ayar yaptığınız frekanslar sabit olur. gönderdiğiniz inputa karşılık gelen değeri çıkış alırsınız. plc nin analog çıkışından veya modbus üzerinden dilediğiniz çıkış frekansını değiştirebilirsiniz. nasıl bir işlem yapacağınıza göre hangi sistemi kullanmanızın daha avantajlı olduğu değişebilir.

sürücünün digital inputlarını kullanırsanız ayar yaptığınız frekanslar sabit olur. gönderdiğiniz inputa karşılık gelen değeri çıkış alırsınız. plc nin analog çıkışından veya modbus üzerinden dilediğiniz çıkış frekansını değiştirebilirsiniz. nasıl bir işlem yapacağınıza göre hangi sistemi kullanmanızın daha avantajlı olduğu değişebilir.

hocam teşekkür ederim

modbusa gerek kalmadan sadece dijital inputları ve analog inputları kullanarak yapabilirsiniz...

modbusa gerek kalmadan sadece dijital inputları ve analog inputları kullanarak yapabilirsiniz...

tamamda digital veya anaolog girişleri sürücüde nereye bağlayacam ayrıca bu şekil bağlamayla hız kontrolü yapabilirmiyim

surucunuz neyse markasını bılmıyorum uzerınde termınaller bulunuyordur ve her termınale bır ozellık atanmıstır.buna göre plc ile sürücü terminali baglantılarını yaparsınız.sürücünün manualini indirin ilk basta.

analog ınput a bır pot baglayarak hız kontrolu yapabılırsınız ama bu plc ve otomasyon mantıgı ıcın amacsız olucaktır.profıbus uzerınden haberlesmek ve set hız degerı gondermek guzel bır uygulamadır.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri