Plc'ye Mcu dan veri gönderme

Herkese merhaba,

Bir sensör uygulaması üzerinde çalışıyorum. Sensörleri direk plcye giremiyoruz.
Bu yüzden 18f serisinden bir pic ile devre tasarladık. Şimdi bu verileri plcye nasıl aktarabilirim ?

Kullanıdığımız plc allen bradley marka.
Plcye ethernet modul ekleyip burdan veri almayı düşünmüştük fakat pic kısmı etherhet için biraz karışık olduğunu tecrübleli kişilerden öğrendim
Bana tavsiyleri RS 485 yada RS 422 kullanmam. Haberleşme mesafesi yaklaşık 20 metre ve gürültü problemi de var.

Eğer haberleşme konusunda çözüm bulamazsak analog kartlar ekleyip her sensör çıkışı için 0-20ma değer gönderip plcye data aktaracağız fakat ek modül kullanmak epey masraf çıkarıyor. Bunun için ilk önceliğimiz haberleşmede

Bu tarz uygulama yapan var mı örnek bulabilir miyim, ilgilenenlere şimdiden teşekkürler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Anladığım kadarıyla birkaç analog değeri PLC'ye göndermek istiyorsunuz. Kullandığınız PLC clx5000 serisinden ise DF1 portundan okutabilirsiniz. Bizde benzer bir uygulama vardı ama ayrıntılı bilgi bulabilirsem paylaşırım.

ibora hocam bulabilirseniz çok yararı olur.

Sensör çıkışları aslında analog değil ben çeviriyorum ve pic ile okuyorum.

Sensör çok olduğu için analog kart kullanmak son çaremiz 40 sensör var çünkü.

Haberleşme yöntemi daha karlı bir sistem olacaktır bunun için ayrıca değerlerin doğru gelip gelmediğini başla dur gibi komut iletimini de yapabiliriz.
Bu konuda rs 485 ve modbus kullanımı öneriliyo modbus pic ile nasıl çalışır bilgisi olan var mı ?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri