PLCsim de modify yapamıyorum..

vicahen

Üye
Tia portal da s7-300 programlıyorum. plcsim ile simüle ediyorum. ama şöyle bir sorun var ki; monitoring de contakları ve diğer elemanları modify yapamıyorum. modif to 0 veya 1 diyorum ama değişiklik olmuyor kontak hep başlangıç durumunda kalıyor, durumu değişmiyor. acaba neden kaynaklanıyor bu problem?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Programda herhangı bı yerde otomatık olarak 0lanıyor yada bırlenıyordur her cevrımde.

Programda herhangı bı yerde otomatık olarak 0lanıyor yada bırlenıyordur her cevrımde.

öyle bir problem değil. ona eminim.

step7 de değilde plc sim de konum değişikliği yapın

plcsim de yapınca sıkıntı yok zaten, step7 de veya tia portalda yapınca olmuyor. o da biraz uğraştırıyor. normal de tia dan veya step7 den modifiye edince de olması lazım ama şimdi neden olmuyor anlamadim bir türlü.

Yapabildiniz mi peki bende plcsim dışında yapamıyorum

çok basit bi program yazıp ekran görüntüsü aldıktan sonra neyi nasıl yapamadığınızı anlatır mısınız?
Hocam basit bir tek kontak ve cikis programının watch table görüntüsü bu.Yine Main OB de de kontağa sağ tıklayıp modify dan 1 veya 0'a çekmeye çalıştığımızda cekemiyoruz.İlla PLCSIM den yapmaz zorunda kalıyoruz.

Ekli dosyalar

• IMG-20230410-WA0001.jpg
    IMG-20230410-WA0001.jpg
    230.2 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Hocam basit bir tek kontak ve cikis programının watch table görüntüsü bu.Yine Main OB de de kontağa sağ tıklayıp modify dan 1 veya 0'a çekmeye çalıştığımızda cekemiyoruz.İlla PLCSIM den yapmaz zorunda kalıyoruz.

OB ve watch table_1 pencerelerinin tag'leri görünecek biçimde ekran görüntüsünü paylaşırsan yardımcı olmaya çalışırım.

OB ve watch table_1 pencerelerinin tag'leri görünecek biçimde ekran görüntüsünü paylaşırsan yardımcı olmaya çalışırım.
Hocam şimdi farkettim.M bitleri çıkışa ait kontak olarak kullanmadığımız da "modify to 1 / 0" yapabiliyoruz.
Alttaki resimlerde :
Network 1 de I0.0 modify to 1 / 0 olmuyor.
Network 2 de de M0.0 kontagı Network 1 in çıkışı olduğu için modify to 1 olmuyor.
Network 3 te modify to 1 ile kontağı kapattım.

Zaten Watch Table a da bakarsan
I0.0 in Monitor Value ve Modify Value'nin farklı olduğunu görürsün.

Ekli dosyalar

• IMG-20230410-WA0003.jpg
    IMG-20230410-WA0003.jpg
    189.1 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG-20230410-WA0002.jpg
    IMG-20230410-WA0002.jpg
    195.3 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963